Ako sa zbavíte nepríjemného zápachu z úst?
Počuli ste už slovo halitóza? Aj keď možno netušíte, čo toto slovo znamená, s jeho prejavmi ste sa v živote už určite stretli – označuje totiž nepríjemný dych, prípadne zápach z úst. Či už sa to prihodilo vám, vášmu partnerovi, partnerke, dieťaťu alebo kolegovi, jedno je isté – zápach z úst rozhodne nie je príjemný pre nikoho navôkol. Čo všetko môže byť jeho príčinou a ako ho riešiť? Všetko podstatné sme pre vás zhrnuli do nasledujúceho článku.
Aké môžu byť príčiny nepríjemného zápachu z úst?
Najčastejšou príčinou nepríjemného dychu je konzumácia aromatických jedál a nápojov. Alkohol, cesnak, cibuľa, ale aj sladkosti či iné pochutiny – to všetko v našich ústach vytvorí naozaj nepríjemnú zmes aróm. V tomto prípade však ide o krátkodobú príčinu, ktorú v rýchlosti vyriešite vyčistením zubov, ústnym sprejom alebo žuvačkou.
Na druhej strane však niektorých ľudí trápi tzv. chronický zápach z úst. Často si ho ani uvedomia – upozornený sú až niektorou blízkou osobou, prípadne si všimnú, že sa od nich ostatní odvracajú. Ide o chúlostivý problém, ktorý zväčša okolím ostáva nepochopený. Aké sú teda príčiny tohto dlhodobého a skutočne nepríjemného zápachu z úst? Väčšina z nich sa týka ústnej dutiny a tráviaceho traktu.
- Nesprávna ústna hygiena – v medzizubných priestoroch sa môžu hromadiť zvyšky potravy. Pri ich rozklade vznikajú baktérie, ktoré po čase rozhodne nevoňajú.
- Nedostatočná starostlivosť o zubnú protézu, mostík alebo strojček – aj v tomto prípade sa na náhrade môžu hromadiť baktérie.
- Zápal v ústnej dutine – spôsobený paradentózou, nedostatočnou ústnou hygienou či inou príčinou.
- Nedostatočný pitný režim – suchosť v ústach je tiež jednou z príčin nepríjemného dychu.
- Diéty – predovšetkým drastické diéty a hladovanie.
- Infekcie hrdla, zápal dýchacích ciest.
- Reflux alebo vážne problémy ako žalúdočné vredy, nesprávna funkcia pečene, cukrovka, zlyhávanie obličiek.
- Vysoký príjem alkoholu.
- Fajčenie a žuvanie tabaku.
Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z úst?
V prvom rade zvýšte pitný režim a dbajte na správnu a precíznu hygienu ústnej dutiny. Základné pravidlá sú:
- Umývajte si zuby aspoň 2x do dňa, vždy ráno a večer pred spaním.
- Vyberte si vhodnú zubnú pastu a ústnu vodu, napríklad s obsahom antibakteriálnych zložiek. Ak vás trápi krvácanie ďasien, vyberte si pastu určenú na tento problém.
- Používajte dostupné pomôcky na umývanie zubov. Okrem zubnej kefky si zadovážte zubnú niť, medzizubné kefky a škrabku na jazyk.
- Dbajte na správne čistenie zubnej náhrady alebo strojčeka.
- Problémom zápachu môžu byť aj čiastočky jedla, ktoré sa vám v priebehu dňa ukladajú v medzizubných priestoroch. Pokiaľ si nedokážete umývať zuby po každom jedle, noste so sebou malé balenie ústnej vody a zubnú niť.
Nezabúdajte, že súčasťou správnej ústnej hygieny sú aj pravidelné prehliadky u zubného lekára. Vhodné je tiež profesionálne odstránenie zubných povlakov na dentálnej hygiene, ktoré vám dnes už môže preplatiť vaša zdravotná poisťovňa. Pokiaľ zvýšená pozornosť ústnej hygiene s nepríjemným dychom nepomohla, mali by ste tento problém začať riešiť s lekárom. Môže signalizovať závažnejšie ochorenie.
Ako osviežiť ústnu dutinu a eliminovať zápach z úst?
Dnes už existuje množstvo spôsobov, ako si osviežite ústnu dutinu a zlepšíte dych kedykoľvek a kdekoľvek. Najjednoduchším spôsobom je používanie ústnej vody. Eliminuje baktérie a zanechá dych svieži. Ďalšou možnosťou je ústny sprej, ktorý funguje veľmi podobne ako ústna voda, no nemusí sa vypľúvať.