Ako zmierniť neznesiteľné chrápanie?
Chrápanie sa dnes považuje za jednu z najčastejších príčin toho, že sa budíme nedostatočne oddýchnutí. Odborne sa nazýva ronchopatia a vzniká v dôsledku obmedzenia priechodnosti horných dýchacích ciest a vibrácii ich mäkkých častí. Častejšie s ním majú problém muži, no môže týkať aj žien alebo detí. Aj keď chrápanie vyzerá neškodne, nemalo by sa podceňovať. Čo môže pomôcť?
Aké sú najčastejšie príčiny chrápania?
Najčastejšie príčiny, ktoré môžu súvisieť so vznikom chrápania, sú napríklad:
- obezita,
- prechladnutie a nádcha,
- konzumácia alkoholu,
- problémy so štítnou žľazou,
- fajčenie,
- užívanie niektorých liekov, napríklad sedatív,
- fyziologické zmeny – napríklad skrivenie nosnej prepážky, zdurené nosné mandle, zápal mandlí a podobne,
- starnutie, nakoľko so zvyšujúcim sa vekom dochádza k uvoľňovaniu svalov na krku,
- tehotenstvo.
Pri eliminácii chrápania je teda potrebné poznať, čo ho spôsobuje, a následne sa zamerať na tento problém. Časté a hlasné chrápanie môže byť totiž veľmi nebezpečné a môže sa podieľať na vzniku ďalších zdravotných ťažkostí. Ak napríklad pri chrápaní dochádza na krátky čas k opakovaným pauzám bez dychu a k zablokovaniu dýchacích ciest, jedná sa o takzvané spánkové apnoe. Tento problém vedie nielen k veľmi hlasnému chrápaniu, ale vplýva aj na kvalitu spánku a vznik kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky alebo psychických problémov. Samozrejme nehovoriac o kvalite spánku nášho partnera či spolubývajúceho, ktorému hlasné chrápanie taktiež môže vadiť.
Čo robiť v prípade, že vy alebo váš blízky veľmi chrápe?
Pomôcť môže predovšetkým:
- dodržiavanie spánkovej hygieny – chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, spať v dobre vyvetranej a čistej miestnosti, mať v miestnosti tmu, eliminovať vplyv modrého svetla pred spaním a podobne,
- úprava životosprávy – vyhýbať sa fajčeniu a alkoholu, a to najmä vo večerných hodinách,
- spanie na kvalitnom matraci a vankúši,
- spanie v polohe na boku, prípadne mať počas spánku hlavu vyššie ako nohy,
- zvlhčovač vzduchu, aromaterapia,
- voľnopredajné doplnky proti chrápaniu – dostupné aj v našej online lekárni. Majú formu ústnych sprejov, kvapiek alebo silikónových vložiek do nosa.
Ak chrápanie pretrváva dlhodobo a nedochádza k zlepšeniu stavu, bude potrebné navštíviť lekára. Liečba chrápania totiž závisí od typu chrápania. Napríklad také spánkové apnoe predstavuje zložitejší problém so špecifickou liečbou.
Produkty, ktoré môžu pomôcť pri chrápaní: