Plienky pre seniorov na noc – podľa čoho ich vyberať?
S pribúdajúcim vekom sa môžu objaviť zdravotné komplikácie, ktoré ovplyvňujú každodenné fungovanie seniora. Medzi tie najčastejšie patrí inkontinencia. Ide o problém ovplyvňujúci schopnosť udržať moč alebo stolicu (pri fekálnej inkontinencii). Inkontinencia je nielen chúlostivá, ale aj nepríjemná. Mnohí seniori sa za ňu hanbia a cítia sa kvôli nej zle v spoločnosti. Jedným z riešení, ktoré môže vám alebo vášmu blízkemu pomôcť, sú práve plienky pre seniorov. Ktoré sú vhodné na použitie v noci?
Aké plienky pre seniorov sú na noc vhodné?
Inkontinenčné plienky pre seniorov sú zdravotnícke pomôcky určené pre ženy i mužov. Sú vyrobené zo špeciálnych materiálov s vysokou savosťou. Vďaka tomu pomáhajú eliminovať riziko vzniku „nehôd“, ušpinenia oblečenia a zvyšujú tiež komfort seniora. Pri plienkach určených na nočné použitie je veľmi dôležité zvážiť viacero faktorov, napríklad:
- či je pacient ležiaci alebo mobilný,
- akým typom a stupňom inkontinencie trpí,
- aký druh plienkových nohavičiek, prípadne iných pomôcok uprednostňuje.
Na použitie v noci sú pre seniorov ideálne také plienky, ktoré majú vyššiu savosť, sú dobre fixovateľné pomocou suchého zipsu alebo lepiacich prúžkov a majú okraje, ktoré bránia pretekaniu.
Plienkové nohavičky pre seniorov podľa stupňa inkontinencie
Pri inkontinencii je veľmi dôležité brať do úvahy predovšetkým jej stupeň. Jednotlivé stupne úniku moču sa určujú na základe intenzity, teda podľa toho, koľko moču v priemere unikne zhruba v rozpätí 4 hodín. Rozlišujeme:
- ľahkú inkontinenciu (1. stupeň) – prvým typom trpí najviac ľudí, pričom mnohí sa s únikom moču stretnú len dočasne, napríklad pri zápalových ochoreniach močových ciest, pooperačných stavoch alebo po pôrode. K úniku dochádza po kvapkách, najčastejšie pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, čiže pri väčšej námahe, kýchnutí a podobne.
- stredne ťažkú inkontinenciu (2. stupeň) – strednú inkontinenciu charakterizuje častejší únik moču, ku ktorému dochádza pri menšom zvýšení vnútrobrušného tlaku, čiže napríklad pri chôdzi, behu, kráčaní po schodoch a podobne.
- ťažkú inkontinenciu (3. stupeň) – týmto stupňom úniku moču trpia najčastejšie ľudia pripútaní na lôžko a pacienti s neurologickými ochoreniami, ktorí nemajú nad vylučovaním moču žiadnu alebo skoro žiadnu kontrolu.
To, ktoré plienky sú pre vás alebo vášho blízkeho vhodné, zistíte podľa počtu kvapôčok na obale danej pomôcky. Čím viac kvapiek nájdete na obale, tým väčšiu savosť daná pomôcka má. Maximálny počet je 10 kvapiek.
Ktoré plienky pre seniorov vhodné na noc nájdete v našej ponuke?
Niektoré modely nočných plienkových nohavičiek pre seniorov sú určené aj pre ženy aj pre mužov. Pri imobilných pacientoch odporúčame siahnuť po savých plienkach. Pre pacientov, ktorí sú ešte aspoň čiastočne mobilní, sú určené napríklad:
Pomôcky pre mobilných seniorov, ktorí hľadajú diskrétne pomôcky na bežné dni
V sortimente inkontinenčných pomôcok nájdete čoraz častejšie aj také, ktoré sú tvarom, strihom a prevedením veľmi podobné dámskej alebo pánskej spodnej bielizni. Pozrite napríklad: