Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako si poradiť s pľuzgierom na nohe?

Pľuzgiere, odborne nazývané aj vezikuly, zaraďujeme k ranám, respektíve poraneniam. Dochádza pri nich k oddeleniu vrchnej časti pokožky od hlbšej časti kože. Vznikne tak dutina, ktorá sa vyplní tkanivovým zápalovým výpotkom. Najčastejšie sa stretávame s pľuzgiermi na chodidlách, nakoľko práve tam dochádza k najväčšiemu treniu a tlaku na pokožku. Môžu sa však objaviť aj na rukách či iných častiach tela. Ako si poradíte s boľavým pľuzgierom a čo urobiť preto, aby ste sa jeho vzniku vyhli?

Prečo vznikajú pľuzgiere?

K najčastejším príčinám vzniku pľuzgierov patrí trenie a fyzická námaha. Súhlasiť s nami určite budú športovci a milovníci behu. Tí sa bežne stretávajú s tým, že sa im pri dlhšom trení pokožky o topánku zrazu objaví boľavý pľuzgier. Pľuzgier je určitým spôsobom obranný mechanizmus organizmu. Telo ho totiž vytvorí ako ochranu poškodeného tkaniva pred hlbším poškodením.

Tekutina, ktorou je pľuzgier naplnený, napomáha regenerácii buniek. Už zhruba dva dni po vytvorení pľuzgieru môžete pozorovať, že sa na povrchu vytvára nová vrstva pokožky. Okrem spomenutých príčin vznikajú pľuzgiere aj v dôsledku kožných ochorení, alergií, popálenín či po kontakte s chemickými látkami.

Ako ošetriť pľuzgier na nohe?

Pľuzgiere sa môžu vytvoriť na viacerých miestach chodidla, najčastejšie na:

  • prstoch a medzi nimi,
  • vankúšikoch chodidiel,
  • päte,
  • klenbe alebo okrajoch chodidla,
  • pokožke pod nechtami.

Malé pľuzgiere často nie je potrebné ošetrovať – samozrejme pokiaľ nie sú na takom mieste, kde by vám bránili v chôdzi. Je potrebné si uvedomiť, že pod nafúknutou pokožkou a tekutinou je v podstate rana. Ak vám teda pľuzgier praskne, je dôležité ho ošetriť tak, ako každú inú povrchovú ranu – vyčistiť, vydezinfikovať a následne prekryť vhodnou náplasťou.

Väčšie pľuzgiere je väčšinou potrebné ošetriť, respektíve prepichnúť, nakoľko predstavujú nepríjemnú a bolestivú prekážku v pohybe. V takom prípade pri ošetrovaní pľuzgiera postupujte nasledovne:

  1. Najprv si dôkladne umyte a dezinfikujte ruky.
  2. Očistite pľuzgier a jeho okolie vhodným antibakteriálnym prostriedkom.
  3. Nástroj na prepichnutie (prerezanie) pľuzgiera sterilizujte v alkohole.
  4. Jemne prepichnite alebo narežte pľuzgier – stačí len plytké prepichnutie vrchnej pokožky.
  5. Cez vytvorený otvor jemne vytlačte tekutinu z pľuzgiera.
  6. Ak je to potrebné, môžete odstrániť odumretú vrchnú pokožku pľuzgiera, ale pozor: nie trhaním.
  7. Prepichnutý pľuzgier ošetrite prípravkom na dezinfekciu pokožky.
  8. V prípade potreby osušte ranu sterilnou gázou, prípadne tampónom.
  9. Prekryte ranu špeciálnou náplasťou na pľuzgiere alebo sterilnou gázou a leukoplastom.

 

Obľúbené náplasti na pľuzgiere značky Compeed

Ak hľadáte ochranné náplasti na pľuzgiere a otlaky, ktoré zvýšia váš komfort pri chôdzi a súčasne napomôžu hojeniu či dokonca prevencii vzniku pľuzgierov, náplasti Compeed vás nesklamú. Môžete si vybrať z viacerých veľkostí vankúšikových náplastí.

 

Aká je prevencia vzniku pľuzgierov na chodidlách?

  • V prvom rade by ste mali dbať na to, aby ste nosili vhodnú a dobre sediacu obuv.
  • Pľuzgiere obľubujú vlhké prostredie. Pokiaľ sa vám teda potia nohy, noste ponožky, ktoré dobre sajú pot a prípadne si ich častejšie vymieňajte.
  • Ak sa vám pľuzgiere na určitých miestach zvyknú tvoriť pravidelne, chráňte pokožku chodidiel vhodnými náplasťami s vankúšikmi.
  • Venujte dostatočnú pozornosť starostlivosti o pokožku nôh – tak ako vždy platí, že zdravá a hydratovaná pokožka je odolnejšia. Nezabúdajte preto na kvalitný krém na nohy.

Neprehliadnite