Aké sú príčiny vysokého tlaku?
Vysoký krvný tlak predstavuje bežné civilizačné ochorenie, ktoré sa môže týkať nielen dospelých, ale aj detí. Dlhotrvajúce vysoké hodnoty krvného tlaku sú pre ľudské zdravie nebezpečné a môžu viesť k vzniku zdravotných problémov. Hypertenziu, teda vysoký krvný tlak, môže zapríčiňovať viacero faktorov – za niektoré si, bohužiaľ, môžeme sami.
Najčastejšie príčiny vysokého tlaku
Hodnoty krvného tlaku 140/90 mmHg sú považované za miernu hypertenziu. Ako závažnú hypertenziu označujeme hodnoty 180/110 mmHg. Za vysokými hodnotami krvného tlaku môžu stáť tieto príčiny:
- fajčenie, konzumácia alkoholu,
- vysoký vek,
- genetická predispozícia, respektíve dedičné faktory,
- nedostatočná fyzická aktivita, zlá životospráva,
- nadmerný príjem soli z potravy, obezita,
- vysoký cholesterol,
- dlhodobý stres, časté rozčuľovanie sa, psychická nepohoda,
- vážnejšie ochorenia – napríklad ochorenia pečene alebo kardiovaskulárne ochorenia.
Prejavy vysokého krvného tlaku
Vysoký krvný tlak v podstate nemá priame stanovené symptómy, ako je to napríklad pri iných bežných ochoreniach. Aj preto je označovaný ako „tichý zabijak“, nakoľko človeka môže postihnúť úplne nepozorovane. Signalizovať ho ale môžu tieto prejavy:
- búšenie srdca, tlak na hrudi, dýchavičnosť,
- bolesti hlavy a závraty,
- únava, problémy so spánkom,
- opuch dolných končatín,
- nadmerné potenie,
- krvácanie z nosa,
- pískanie alebo šum v ušiach.
Ako znížiť vysoký krvný tlak?
Na liečbu hypertenzie diagnostikovanej lekárom sa používajú lieky na predpis. Pri menej závažných stavoch, prípadne ako doplnková liečba, môže pomôcť kombinácia režimových opatrení s dostupnými voľnopredajnými výživovými doplnkami, potravinami alebo aj bylinkami.
Pri znižovaní krvného tlaku a taktiež v rámci starostlivosti o náš srdcovo-cievny systém sa osvedčili doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín, horčíka, koenzýmu Q10, citrulínu, draslíka, lecitínu, cesnaku alebo vitamínu D. Z byliniek, ktoré pozitívne vplývajú na zníženie vysokých hodnôt krvného tlaku, môžete siahnuť napríklad po medovke, baze čiernej, lipe malolistej, imele bielom alebo prasličke roľnej.
Režimové opatrenia pri tomto probléme predstavujú predovšetkým obmedzenie fajčenia, príjmu soli a pitia alkoholických alebo kofeínových nápojov. Dôležitý je aj dostatočný spánok, pravidelná fyzická aktivita, eliminácia stresu, prípadne zníženie hmotnosti. Jednoducho povedané – zdravý životný štýl vám môže pomôcť váš problém s vysokým krvným tlakom vyriešiť. Ak sa váš stav po nejakom čase nezlepšuje, je potrebná návšteva lekára.