Ako spoznáte príznaky cukrovky?
Ochorenie Diabetes mellitus, ktoré bežne voláme cukrovka, predstavuje jedno z najrozšírenejších civilizačných ochorení. Môžu ním trpieť ľudia v každom veku, od detí až po dôchodcov. Zvyčajne vzniká ako následok genetickej predispozície, no za jej rozvinutím môže stáť aj nezdravý životný štýl, obezita, stres a podobne. Aké symptómy na ňu najčastejšie poukazujú a ako môžete udržiavať hladinu glukózy v krvi v norme?
Cukrovka – jej základná charakteristika a príznaky
Cukrovka je stav, pri ktorom hormón inzulín vylučovaný pankreasom neplní svoju funkciu tak, ako má. Nedokáže regulovať hladinu glukózy v krvi, čím dochádza k jej hromadeniu. V dôsledku toho vznikajú stavy ako hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi) alebo naopak hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).
Zvyčajne sa stretávame s dvoma základnými typmi cukrovky, a to s cukrovkou 1. typu a s cukrovkou 2. typu. Príznaky sa v oboch prípadoch líšia.
Diabetes 1. typu sa prejavuje:
- častým pocitom smädu,
- častým močením, u detí nie je nezvyčajné ani nočné pomočovanie,
- častými pocitmi hladu,
- náhlym chudnutím,
- dychom zapáchajúcim po acetóne.
Pri diabete 2. typu sa stretávame s týmito symptómami:
- pocitmi väčšieho smädu a taktiež časté močenie – a to aj počas noci,
- zápachom z úst s acetónovým nádychom,
- pocitmi únavy, náladovosťou, podráždením,
- rapídnym chudnutím alebo naopak priberaním,
- problémami so zrakom, napríklad so zhoršeným zaostrovaním alebo rozmazaným videním,
- častými zápalmi alebo infekciami,
- horším hojením rán,
- svrbením celého tela.
V raných štádiách ochorenia zvyknú byť uvedené príznaky miernejšie, niektoré sa môžu objaviť až v neskoršom štádiu. Symptómy sa objavujú aj na základe toho, o aké množstvo nadbytku cukru v krvi sa jedná. Pri cukrovke 1. typu sú príznaky zvyčajne výraznejšie a ich nástup je rýchlejší.
Ako sa prejavuje tehotenská cukrovka?
Okrem diabetu 1. typu a diabetu 2. typu sa môžeme stretnúť aj s tehotenskou cukrovkou. Jej príznaky sú v podstate totožné s inými typmi diabetu. Mamička môže pociťovať napríklad pocity smädu a únavy, často močí, rozvíjajú sa u nej infekcie a podobne.
Prítomnosť tohto ochorenia sa zisťuje hneď po potvrdení tehotenstva u lekára. Zároveň nie je pravidlom, že pokiaľ žena netrpí cukrovkou mimo gravidity, tak ju počas tehotenstva obíde. Tehotenskou cukrovkou totiž môžu trpieť aj tie tehotné ženy, ktoré s diabetom inak nemajú problémy.
Čo je dobré na udržiavanie hladiny cukru v krvi v norme?
Liečba cukrovky sa odvíja od veku, celkového zdravotného stavu pacienta a taktiež od typu a štádia, v akom sa ochorenie nachádza. Ak u seba spozorujete niektorý z uvedených príznakov, návštevu lekára určite neodkladajte. Nesnažte sa liečiť cukrovku sami doma, cukrovkár sa totiž bez odbornej pomoci nezaobíde.
Existuje však množstvo doplnkov a „opatrení“, ktoré vám pomôžu udržať hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách. Čo by ste mali dodržiavať?
- Dostatočný príjem tekutín.
- Kvalitný spánok.
- Konzumáciu zdravej stravy a potravín s nižším glykemickým indexom.
- Pravidelný pohyb.
- Elimináciu stresu.
Z byliniek, ktoré pomáhajú optimalizovať hladinu cukru v krvi, sa najčastejšie používa šalvia lekárska, senovka grécka, púpava lekárska alebo škorica. V tomto smere sú dôležité aj niektoré vitamíny a minerály, predovšetkým chróm, železo, zinok a vitamín D. Odporúča sa aj príjem produktov s obsahom moruše bielej a garcínie kambodžskej, ktorá pomáhajú udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi. Všetky tieto doplnky nájdete aj v našej online lekárni.
Produkty, ktoré prispievajú k udržiavaniu správnej hladinu cukru v krvi: