Aké sú príznaky nedostatku železa a ako ich riešiť?
Železo je esenciálny minerál, ktorý zabezpečuje správnu funkciu nášho organizmu. Je hlavnou zložkou hemoglobínu – červeného krvného farbiva obsiahnutého v červených krvinkách, pričom sa podieľa na prenose kyslíka z pľúc do orgánov a svalov. Nedostatok železa v organizme môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a viesť až k anémii. Aké sú príznaky nedostatku a s tým spojené ťažkosti?
1. Únava, slabosť a vyčerpanie
Častá až nepretržitá únava, telesná slabosť a neprimerané vyčerpanie aj bez námahy sú najčastejšími signálmi, že organizmu chýba železo. Čím je to spôsobené? Železo sa ako zložka hemoglobínu a červených krviniek podieľa na okysličovaní orgánov a svalov. Pokiaľ hladina železa v hemoglobíne klesne, znižuje sa schopnosť organizmu okysličiť potrebné orgány a svaly. V dôsledku toho potom fungujú na tzv. energetický dlh a človek sa rýchlo unaví.
2. Zlá kvalita vlasov
Ak organizmu chýba železo, vlasy sú suché, lámavé a oslabené. Vplyvom toho zvyknú rýchlejšie vypadávať. Vypadávanie vlasov je však aj príznakom nedostatku zinku či selénu, a preto si ho s nedostatkom železa spojí málokto.
3. Bledosť pokožky
Pri nedostatku železa človek vyzerá veľmi bledo. Ak v krvi klesne hladina červeného farbiva hemoglobínu, pokožka je menej výrazná. Aj preto sa nedostatok železa prejavuje práve bledou pokožkou na tele, tvári aj na perách. Okrem toho môžete spozorovať neobyčajne bledé ďasná alebo kožtičku pod nechtami.
4. Dýchavičnosť
Ďalším z prejavov deficitu železa je dýchavičnosť. Keďže sa zhoršuje prenos kyslíka po orgánoch, človek má nedostatok okysličenej krvi. Rýchlejšie sa zadýcha, a to aj bez väčšej námahy.
5. Studené končatiny
Aj studené ruky a nohy súvisia s nedostatočným prekrvením organizmu. Keď krv do končatín neprúdi tak, ako má, človek môže pociťovať studené ruky či nohy.
6. Nechutenstvo do jedla
Nechutenstvo k jedlu je ako symptóm nízkej hladiny železa prehliadané, no veľmi časté. Keď sa k nemu pridá únava, závrate či bolesti hlavy, môže spôsobiť až stratu hmotnosti.
Čo robiť, ak máte podozrenie na nedostatok železa v organizme?
Pokiaľ niektorý, alebo kombináciu viacerých, z vyššie uvedených príznakov spozorujete aj u seba, je vhodné navštíviť lekára. Nedostatok železa sa zisťuje laboratórne z krvného obrazu. Keďže sa na odber krvi u svojho všeobecného lekára nemusíte objednávať mesiace dopredu, ale spraví vám ho do pár dní, výsledky taktiež dostanete v priebehu niekoľkých dní.
Urobiť si môžete aj domáci samotest na zistenie hladiny železa v krvi, ktorý vám napovie, či je návšteva lekára nutná. Proces zistenia nedostatku železa je teda jednoduchý a na pomery nášho zdravotníctva aj veľmi rýchly. Pokiaľ netrpíte vážnym nedostatkom – anémiou, zväčša liečba zahŕňa zmenu jedálnička a užívanie výživových doplnkov s obsahom železa.
Ktoré doplnky so železom vám môžu pomôcť pri príznakoch jeho nedostatku?
Pripravili sme pre vás výber niektorých doplnkov z našej online lekárne.