Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Pomáhajú probiotiká na trávenie?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy prirodzene sa vyskytujúce v našom tele, ktoré taktiež nájdeme v niektorých potravinách a výživových doplnkoch. Zrejme ste sa už stretli s informáciou, že probiotiká veľmi prospievajú nášmu tráviacemu systému – je to predovšetkým z toho dôvodu, že sú to baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú najmä v tráviacom trakte a črevnej mikroflóre.

Ako účinkujú probiotiká na naše telo?

Poznáme viacero druhov probiotík. Patria medzi ne napríklad kvasinky, Laktobacily, Bifidobaktérie, Enterokoky alebo Escherichia coli. Probiotiká v podstate fungujú tak, že probiotické baktérie vytvárajú kolónie, ktoré potláčajú škodlivé baktérie, obnovujú črevnú mikroflóru a podporujú tráviaci proces.

Najväčší účinok majú probiotiká v našom tele na zdravé trávenie, takže odpoveď na otázku v nadpise znie: „Áno, probiotiká účinkujú aj na trávenie.“ Zlepšujú trávenie pri intolerancii laktózy, obnovujú črevnú mikroflóru, pomáhajú pri plynatosti, nadúvaní, hnačke a podobne. Sú skvelou doplnkovou liečbou i prevenciou, aby nás tráviace problémy obchádzali.

Ďalšie pozitívne účinky probiotík na naše telo sú napríklad:

  • Podpora správnej funkcie imunitného systému.
  • Zmierňovanie niektorých alergických príznakov.
  • Niektoré druhy pôsobia na znižovanie hladiny cholesterolu.
  • Pomocná liečba pri zápalových ochoreniach čriev.
  • Pozitívny vplyv na psychiku, dodanie energie.
  • Ochrana organizmu pred kvasinkovými infekciami, alergiami alebo ekzémami.

Kedy je obzvlášť vhodné užívať probiotiká?

Užívanie probiotík je mimoriadne odporúčané práve v čase, keď užívate, alebo ste v poslednej dobe užívali, antibiotiká – tie totižto likvidujú aj prospešné baktérie. Jednou z úloh probiotík je totiž obnova črevnej mikroflóry.

Užívanie probiotík sa odporúča aj vtedy, ak vás trápia napríklad tráviace ťažkosti, kvasinkové infekcie, ekzémy, intolerancia laktózy alebo zhoršená funkcia imunity. Okrem týchto prípadov sa probiotiká odporúčajú aj z preventívneho hľadiska.

Probiotiká sa nachádzajú v potravinách aj v doplnkoch. Ako ich môžeme prijať?

Probiotiká môžeme nášmu telu dodať prostredníctvom niektorých potravín alebo voľnopredajných výživových doplnkov. Z potravín ako dobrý zdroj probiotík slúži napríklad kefír, acidofilné mlieko, jogurt s obsahom živých kultúr, ovčia nepasterizovaná bryndza, kyslá kapusta, kimchi, prípadne niektoré druhy nepasterizovanej nakladanej zeleniny.

Z výživových doplnkov sú obľúbené napríklad doplnky, ktoré uvádzame nižšie. Pri ich užívaní je potrebné dodržiavať dennú odporúčanú dávku. 

Probiotiká, ktoré vám môžu pomôcť aj pri zlepšovaní trávenia:

Neprehliadnite