Protizápalové bylinky – viete, ktoré bylinky môžu pomôcť pri zápale?
Už naše staré mamy poznali liečivú silu byliniek a používali ich na liečbu všemožných zdravotných ťažkostí. Či už šlo o boľavé svaly a kĺby, zuby, pokazený žalúdok alebo horúčku, v prírode našli liek na takmer všetko. Silu byliniek využívame aj dnes, a to vo forme čajov, ale aj bylinných extraktov, olejov či kozmetických produktov. Pozrite sa spolu s nami bližšie na protizápalové bylinky ako repík, levanduľa, nechtík alebo skorocel a ich využitie v kozmetike i prírodnej medicíne.
Repík lekársky lieči zápal, dezinfikuje a neštípe
Pri slovnom spojení protizápalová bylinka vám pravdepodobne ako prvý napadne repík lekársky. Je výborný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Zbiera sa z neho kvitnúca vňať, ktorá obsahuje triesloviny, silice, kyselinu kremičitú, horčiny, cholín, flavonoidy, vitamín C a tiež rôzne minerálne látky ako kremík alebo železo. Má protizápalové účinky, dezinfikuje a neštípe ani na poranenej koži. Používa sa na ošetrovanie raniek, kožných zápalov, má pozitívne účinky na zdravie dýchacích ciest, obehovej sústavy i močových ciest.
Protizápalová bylinka levanduľa lekárska má všestranné využitie
Ďalšou z byliniek proti zápalu je levanduľa. Má všestranné využitie v prírodnej kozmetike, medicíne a dokonca sa vo veľkom používa aj na odpudenie hmyzu – možno sa aj vo vašom šatníku nachádzajú vrecúška so sušenou levanduľou proti moliam. Čo sa týka jej účinkov na zdravie, účinne lieči pri použití zvonka i zvnútra. Má antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha napríklad pri ekzémoch, kožných zápaloch. Upokojuje podráždenie a urýchľuje hojenie. Okrem toho je účinná aj pri zlom trávení, nadúvaní, dýchacích ťažkostiach, a dokonca pomáha uvoľniť boľavé svaly a zrelaxovať telo i ducha.
Nechtík lekársky
Ak hľadáte bylinky na zápal, rozhodne neprehliadajte nechtík lekársky. Vďaka svojim protizápalovým a protimikrobiálnym účinkom sa používa pri:
- zápalových ochoreniach v ústnej dutine,
- žalúdočných a dvanástnikových vredoch,
- gastritíde,
- streptokokových a stafylokokových infekciách,
- hnisavých ranách, povrchových vredoch,
- popáleninách,
- vredoch z kŕčových a sklerotických žíl.
Skorocel kopijovitý
Mnohým z nás zrejme mama alebo stará mama ukazovala, ako vyzerajú listy skorocelu. Skorocelové listy boli totiž prvá pomoc pri drobných rankách a odreninkách počas detského šantenia. Skorocel má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha pri ekzémoch, popáleninách, spomínaných poraneniach i štípancoch od hmyzu. Liečivé účinky preukazuje aj pri kašli, hlienoch či zapálenom hrdle.
Poznáte aj iné protizápalové bylinky?
Medzi ďalšie bylinky s protizápalovým účinkom patrí napríklad aj:
- šalvia,
- zázvor,
- žihľava,
- rebríček,
- tymián,
- rumanček.
Ako protizápalové bylinky používať?
Najčastejšie sa bylinky užívajú vo forme bylinného čaju. Ten môžete piť, prípadne si pripraviť bylinný výluh na obklad, kúpeľ, umývanie postihnutých miest a podobne. Z protizápalových byliniek sa vyrábajú tiež tinktúry alebo olejčeky. Tie sa využívajú predovšetkým na ošetrenie pokožky, rán, prípadne ako prímes v kozmetických produktoch.