Aké sú prvé príznaky menopauzy a čo vám pri nich môže pomôcť?
Menopauza je nevyhnutná a prirodzená fáza v živote ženy. Nastáva približne medzi 45. – 55. rokom života, kedy v organizme ženy dochádza k výrazným zmenám. Klesá produkcia ženského pohlavného hormónu estrogén, znižuje sa funkcia vaječníkov a tvorba vajíčok, a tiež slabne svalstvo panvového dna.
Nástup menopauzy môže byť ovplyvnený genetickými faktormi, ale aj životným štýlom a celkovým zdravotným stavom. Niektoré príznaky, ktoré toto obdobie sprevádzajú, vedia byť veľmi nepríjemné. V súčasnosti ale existuje viacero možností, pomocou ktorých ich môžete zmierňovať a pomôžu vám toto obdobie zvládnuť bez väčších problémov.
Príznaky a priebeh menopauzy
Menopauza z lekárskeho hľadiska označuje poslednú menštruáciu, no tento pojem sa všeobecne a ustálene používa na označenie prechodu alebo klimaktéria. Pred menopauzou sa objavuje perimenopauza, ktorá predstavuje obdobie nepravidelnej menštruácie a postupného znižovania hladiny estrogénov. Približne po 12 mesiacoch po menopauze dochádza k postmenopauze – teda obdobiu, počas ktorého už žena nemenštruuje.
Príznaky menopauzy, respektíve klimaktéria, sú zapríčinené prudkými hormonálnymi zmenami. Odzrkadľujú sa na fyzickom, ale i psychickom zdraví. Tie najčastejšie sú prejavy sú:
- zmeny v rámci menštruačného cyklu – spočiatku častejšia a intenzívnejšia menštruácia, následne spomalenie cyklu a nepravidelná menštruácia
- návaly tepla, závraty, potenie, nočné potenie,
- vyčerpanosť, únava,
- problém s pamäťou alebo koncentráciou,
- zmeny nálady, podráždenosť, úzkostlivosť, precitlivenosť,
- problémy so spánkom, nočné budenie sa,
- vypadávanie vlasov, suchá pokožka,
- pribúdanie kilogramov na váhe, zadržiavanie vody v tele,
- bolesti hlavy a kĺbov,
- búšenie srdca,
- vaginálne infekcie, suchosť pošvy, problémy v rámci močového ústrojenstva,
- zníženie sexuálnej túžby, strata libida.
Čo môže pomôcť pri prejavoch menopauzy?
Určité príznaky menopauzy môže žena zvládať lepšie vďaka doplnkom alebo režimovým opatreniam. Z režimových opatrení je dôležité vyhýbať sa stresu, relaxovať, dbať o zdravú a vyváženú stravu bohatú na vlákninu a nenasýtené mastné kyseliny, dodržiavať dostatočný pitný režim, pravidelne sa hýbať a dopriať si aj kvalitný spánok. Vyhýbať by ste sa tiež mali fajčeniu, príjmu alkoholu a nadmerného príjmu kofeínu.
Pri slabších príznakoch sa odporúča užívať včelie produkty či prírodné fytoestrogény – sú to látky rastlinného pôvodu, ktoré svojimi účinkami pripomínajú účinky hormónu estrogén. Výťažky z týchto rastlín nájdete v doplnkoch aj v našej online lekárni. Z vitamínov a minerálov je dôležité strážiť si hladinu vitamínu D, železa a selénu. Môžu vplývať na zmierňovanie výkyvov nálad, návalov a potenia.
Bojovať môžete tiež proti jednotlivým príznakom samostatne. Napríklad na elimináciu potenia a hormonálne zmeny môže priaznivo pôsobiť šalvia. Na pomoc pri potení je ale potrebné v prvom rade eliminovať spúšťače – napríklad stres, alkohol, kofeín alebo pikantné jedlá. Čo sa týka psychickej stránky a výkyvov nálad, je ideálne vyhýbať sa stresu. Nájdite si koníček, ktorý vás bude napĺňať a „vyčistíte“ si pri ňom hlavu. Taktiež vám prospeje, ak sa o zmenách vo svojom tele porozprávate s partnerom či s deťmi. Lepšie porozumejú tomu, akými zmenami prechádzate, a v tomto období vás podporia a pochopia.