V akých potravinách sa nachádza selén?
Selén je významný minerál, ktorý má na naše telo širokospektrálne účinky. Prirodzene sa vyskytuje v pečeni, obličkách alebo pankrease. Jeho dostatočné množstvo v našom organizme je pre celkové zdravie organizmu nevyhnutné. Získať ho môžeme z dostupných výživových doplnkov, ale aj z niektorých potravín.
Účinky selénu na náš organizmus
Selén je z pohľadu pôsobenia na náš organizmus mimoriadne potrebným stopovým prvkom. Jeho najvýznamnejšie účinky sú:
- antioxidačné vlastnosti – chráni naše telo pred oxidačným stresom,
- podpora správnej funkcie imunitného systému,
- pozitívny vplyv na mužskú plodnosť, tvorbu a pohyblivosť spermií, funkciu prostaty,
- pozitívne účinky na psychické zdravie a pomoc pri nadmernej únave,
- podpora správnej funkcie pečene, štítnej žľazy, srdca a ciev,
- zdravie a krásu nechtov a vlasov,
- pomoc pri znižovaní zlého cholesterolu a zápalových procesov,
- pôsobí na zdravie svalov a chrupaviek.
Okrem toho môže selén pomôcť pri tráviacich ťažkostiach či astmatických prejavoch. Pozitívne pôsobí proti účinkom jedovatých ťažkých kovov a je tiež prevenciou pred Alzheimerovou chorobou. Jeho hladinu by mali mať v norme aj tehotné ženy, nakoľko vplýva na zdravý vývoj plodu.
Môžeme trpieť nedostatkom selénu?
Na nedostatok selénu môže upozorniť napríklad únava, vyčerpanie, slabosť, znížená funkcia imunity alebo kožné problémy. Deficit selénu je ale zriedkavý, pretože nášmu organizmu stačí v malom množstve. Na znižovanie jeho hladiny v tele môže pôsobiť napríklad fajčenie, dlhodobý stres, konzumácia alkoholu alebo užívanie niektorých liekov.
Pokiaľ sa rozhodnete užívať selén vo forme výživového doplnku, dodržiavajte dennú odporúčanú dávku. U dospelých sa pohybuje v rozmedzí 55 – 200 mikrogramov, maximálne množstvo v dennej dávke nesmie presiahnuť 400 mikrogramov. Vyššie dávky môžu byť toxické. Selén môžete užívať samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi alebo minerálmi. Často sa kombinuje napríklad so zinkom alebo biotínom na podporu krásy vlasov, pokožky a nechtov. Doplnený o vitamín C alebo vitamín E môže podporovať imunitu a pôsobiť antioxidačne.
Aké potraviny obsahujú selén?
Selén si do organizmu môžete doplniť aj z prírodných zdrojov, teda z potravín. Viacero možností majú aj vegetariáni alebo vegáni. Ktoré potraviny ho obsahujú?
- Morské plody, riasy, ryby – napríklad tuniak, losos, sleď, sardinky, krevety alebo ustrice
- Mäso a najmä vnútornosti
- Strukoviny
- Cesnak, avokádo
- Vajcia, mliečne výrobky a syry
- Ovsené vločky, para orechy, kešu orechy, slnečnicové semienka,
- Hrušky, banány, špenát,
- Hnedá ryža, huby shiitake
Aj tu ale platí, že čím menej kvalitné potraviny budete jesť, tým menej minerálov aj vitamínov do tela dostanete. Ak teda chcete získavať všetky potrebné látky len z potravín, konzumujte naozaj kvalitné potaviny.
Výživové doplnky s obsahom selénu: