Senná nádcha: Aké sú jej príznaky a prvá pomoc?
Senná nádcha, ktorá sa označuje aj ako alergická nádcha alebo polinóza, je neinfekčné alergické ochorenie dýchacích ciest. Najčastejšie sa objavuje u sezónnych alergikov, ale môže mať aj celoročné trvanie. Radí sa medzi civilizačné ochorenia a jej príznaky sú veľmi nepríjemné – keď sa objavia, na prvú pomoc je k dispozícii viacero voľnopredajných prípravkov zameraných na ich zmiernenie.
Ako sa prejavuje senná nádcha a čo ju spôsobuje?
Sennú nádchu zväčša zapríčiňujú rastlinné alergény, a to pele bylín, tráv a drevín. Práve odtiaľ pochádza aj jej ľudový prívlastok „senná“. Sennú nádchu ako alergickú reakciu ale môžu spôsobovať aj roztoče, plesne, prach alebo srsť domácich zvierat – v takomto prípade sa príznaky môžu u alergika objaviť prakticky kedykoľvek počas roka. Trvanie sennej nádchy závisí od konkrétneho alergénu, ktorý organizmu spôsobuje problémy. Niekedy je to len počas peľovej sezóny, inokedy, ako sme už naznačili, môže potrápiť aj dlhšie a pokojne aj v zime.
Príznaky sennej nádchy sa prejavujú práve v oblasti očí a nosa, pretože alergény sa do nášho organizmu dostanú cez ich sliznice. Tie najčastejšie príznaky a prejavy sú:
- kýchanie,
- zvýšená produkcia výtoku z nosa,
- svrbenie podnebia,
- upchatý a podráždený nos, opuch alebo bolesť nosovej sliznice,
- svrbiace, podráždené, začervenané a slziace oči,
- suchý kašeľ,
- bolesť hlavy, únava, celková slabosť.
Prvá pomoc pri sennej nádche
Prvú pomoc pri prejavoch sennej nádchy môžu poskytnúť voľnopredajné antihistaminiká. Používajú sa predovšetkým spreje alebo kvapky do nosa. Ďalšou možnosťou je používanie očných kvapiek určených na tlmenie prejavov alergických reakcií. Takéto prípravky poskytujú rýchlu úľavu a sú vhodné aj ako prevencia. Okrem uvedených prostriedkov na lokálne použitie môžu pomôcť aj antihistaminiká vo forme tabliet, ktoré poskytujú úľavu od príznakov až na 24 hodín.
Pri boji s príznakmi sennej nádchy sú rovnako dôležité aj režimové opatrenia. Najdôležitejšie je vyhýbať sa alergénom v čo najväčšej možnej miere. Odporúča sa aj každodenná výmena noseného oblečenia, čistenie obuvi, každodenné umývanie vlasov alebo nosenie ochranného rúška. Je taktiež dôležité spomenúť, že príznaky sennej nádchy sa nesmú ignorovať a je potrebné ich včas riešiť – v opačnom prípade môžu vyústiť až do vzniku prieduškovej astmy alebo iných zdravotných komplikácií.