Čo pomáha na spálenú pokožku od slnka?
Nadmerné užívanie si slnečných lúčov môže viesť k spálenej pokožke. Tento jav našej pokožke, a celkovo aj nášmu zdraviu, rozhodne neprospieva. Opakované spálenie pokožky môže viesť k vzniku hlbokých vrások, pigmentových škvŕn, starnutiu pokožky, viditeľnej strate jej pevnosti a v extrémnych prípadoch aj k vzniku rakoviny kože. Najdôležitejším preventívnym krokom je teda používanie opaľovacích prípravkov pred každým pobytom na slnku. Tie pokožku chránia pred škodlivými vplyvmi UVA a UVB žiarenia.
Najčastejšie prejavy spálenej pokožky
Spálená pokožka je už na prvý pohľad viditeľná, pretože je začervenaná. Okrem toho sa objavujú aj:
- bolesť v mieste spálenia,
- horúce miesta na pokožke,
- môžu vznikať pľuzgiere,
- mierny opuch v postihnutom mieste,
- okrem lokálnych prejavov sa môže pridružiť aj bolesť hlavy, nevoľnosť alebo vracanie.
Spálenie pokožky môže byť mierne, na ktoré pomôžu lokálne prípravky, ale aj závažné, ku ktorému sa pridružujú spomínané pľuzgieriky, nevoľnosti a podobne. Spáliť sa môžeme nielen počas horúceho slnečného dňa, ale aj vtedy, keď je chladnejšie a je zamračené. Žiarenie preniká aj cez mraky, a preto musíme pokožku chrániť aj v takýchto prípadoch. Buďte opatrní aj vo vyšších nadmorských výškach, pretože tam sa môžete spáliť rýchlejšie.
Čo môže pomôcť na spálenú pokožku?
V prípade, že je vaša pokožka spálená od slnka, je potrebné, aby ste ju schladili a ošetrili. Pomôcť môže studená sprcha alebo chladivé obklady. Následne použite prípravky po opaľovaní alebo špeciálne produkty určené na spálenú pokožku. Najčastejšie sa využívajú také, ktoré obsahujú jednu z týchto látok:
- panthenol – má regeneračné, hydratačné, hojivé, protizápalové a aj ochranné účinky. Taktiež pomáha eliminovať začervenanie a ďalšie nepríjemné prejavy spálenia.
- aloe vera – podobne ako panthenol má regeneračné, upokojujúce a chladivé účinky.
Veľmi obľúbené sú aj produkty s chladivým efektom. Upokojujúce prípravky si na pokožku aplikujte niekoľkokrát denne. Na pomoc pri spálenej pokožke môžete vyskúšať aj niečo z chladničku – napríklad uhorku, tvaroh, kyslú smotanu alebo biely jogurt, ktoré nanesiete na postihnuté miesta. Poskytnú príjemný chladivý efekt a taktiež potrebnú hydratáciu. Ďalšou možnosťou sú aj obklady z vychladeného odvaru harmančeka, zeleného čaju alebo mäty.
Spálenú pokožku nevystavujte slnečným lúčom až dovtedy, kým sa úplne nezahojí. Ak sa vám objavia aj pľuzgiere, v žiadnom prípade ich neprepichujte. V prípade, že je spálenie rozsiahle a objavujú sa ďalšie problémy ako vracanie, horúčka, nevoľnosť a bolesti, návštevu lekára neodkladajte.