Ťažké nohy – ako sa zbavíte pocitu ťažkých nôh?
Pocit ťažkých nôh, bolesť a únava nôh sa ešte pred časom spájali predovšetkým so staršími ročníkmi. V súčasnosti sa však tento problém objavuje čoraz častejšie aj u mladších ľudí. Možno poznáte ten zvláštny pocit, ako keby boli vaše nohy z olova. Sú ubolené, môže sa objaviť opuch či kŕče v lýtkach. Pokiaľ ste sa v niektorom z týchto príznakov našli, môžete trpieť žilovou nedostatočnosťou či iným žilovým ochorením. Prečo tento problém vzniká a ako si môžete od pocitu ťažkých nôh uľaviť?
Aká je príčina ťažkých nôh?
Príčin, prečo máte pocit, že sú vaše nohy ťažké a unavené, môže byť viac. Mnohí ľudia tento problém neriešia, nakoľko si povedia, že to bude pravdepodobne spojené len s ťažkým pracovným dňom či väčšou záťažou. Pravdou však je, že najčastejšie ide o určitú predzvesť alebo prvý príznak toho, že máte nábeh na ochorenie žíl. Je to spôsobené predovšetkým sedavým spôsobom života a nedostatkom pohybu.
Predstavte si to tak, že žily a svaly vo vašich nohách fungujú ako pomyselná pumpa. To znamená, že pomáhajú správnemu prúdeniu odkysličenej krvi späť k srdcu. Ak sa z nejakého dôvodu tento mechanizmus poškodí, začne sa krv hromadiť v nohách. To má za následok vznik rôznych problémov s cirkuláciou krvi.
Tento stav môže nastať napríklad v dôsledku:
- straty pružnosti žilových stien,
- zlej funkcie žilových chlopní,
- nadmerného a dlhého státia či sedenia,
- genetickej predispozície,
- nesprávneho životného štýlu (málo pohybu, nedostatok vlákniny, horčíka a vitamínu C).
Medzi ďalšie príčiny ťažkých nôh však patrí aj obezita, tehotenstvo, fajčenie a nadmerné pitie alkoholu, nosenie topánok na vysokom opätku a úzkeho oblečenia či dokonca prekladanie nôh cez seba pri sedení.
Ako sa môžete zbaviť pocitu ťažkých nôh?
- Pohyb – pre správne prúdenie krvi je pohyb kľúčový. Prechádzajte sa, choďte si zabehať či sadnite na bicykel. Počas dňa môžete tiež robiť viacero menších a nenápadných cvikov. Vyskúšajte napríklad krúžiť chodidlami alebo striedavo ťahať špičky nôh k sebe a od seba.
- Dbajte na zdravú a vyváženú stravu – snažte sa používať čo najmenej soli a konzumujte potravu s dostatkom vlákniny a vitamínov.
- Dodržujte pitný režim – dostatok vody zohráva veľkú úlohu, nakoľko voda riedi krv. Pokiaľ jej teda telu nedodáte dostatok, krv bude hustejšia a zhorší sa jej prúdenie.
- Nefajčite a nepite alkohol.
- Položte nohy do vyvýšenej polohy – ideálne pár centimetrov nad úroveň srdca.
- Sprchujte sa striedavo teplou a studenou vodou.
Pomôcť vám môžu tiež sťahovacie pomôcky určené na zlepšenie cirkulácie krvi, nazývané aj kompresné. Zaobstarať si môžete napríklad kompresné pančuchy, podkolienky a podobne.
Čo ďalšie vám môže pomôcť?
Okrem vyššie uvedených opatrení môžete zdravie vašich nôh, žíl a obehovej sústavy podporiť aj rôznymi doplnkami a prípravkami.
- Pokiaľ vás napríklad trápia kŕče v lýtkach, pomôže vám užívanie horčíka.
- Na úľavu od pocitu ťažkých nôh, ale tiež ako prevencia vzniku kŕčových žíl a zrazenín, môžu poslúžiť krémy a masti ako Lioton gél, Heparin, Heparil a Varikosan.
- Poraďte sa s lekárom či lekárnikom o užívaní voľnopredajných liekov a doplnkov na zlepšenie žilovej nedostatočnosti a podporu pružnosti žilových stien. Používajú sa napríklad prípravky s obsahom diosmínu a hesperidínu.
- Siahnuť môžete aj po bylinných čajoch na podporu zdravia žíl a ciev.