Tetánia a svrbenie tela – ako spolu súvisia?
Zdravotný problém nazývaný tetánia sa v dnešnej uponáhľanej dobe objavuje čoraz častejšie. Vysoké pracovné nasadenie, stres, množstvo povinností a zanedbávanie starostlivosti o seba samého po fyzickej i psychickej stránke sa môže prejaviť nepríjemnými príznakmi, kedy nám telo jasne dáva najavo, že je čas na spomalenie a zmenu životného štýlu. Rizikovou skupinou sú mladí ľudia, ktorí by mali z preventívneho hľadiska robiť všetko pre to, aby nemuseli symptómy tetánie nikdy riešiť.
Čo je tetánia a ako sa prejavuje?
Pod pojmom tetánia rozumieme zvýšenú dráždivosť centrálneho nervového systému. Nepoznáme jednu jedinú príčinu vzniku tetánie, no najčastejšie za ňou stojí nedostatok horčíka alebo nízka hladina vápnika v tele v kombinácii s dlhodobým stresom, psychickým napätím, depresiou alebo zlými stravovacími návykmi. Príčinou tiež môže byť nerovnováha minerálov v bunkách, konkrétne horčíka, draslíka, vápnika a fosforu.
Náš organizmus je v dôsledku týchto faktorov dlhodobo oslabený a dá nám to prostredníctvom typických symptómov najavo. Tento problém sa najčastejšie týka mladých osôb vo veku 20 – 30 rokov, no vyskytnúť sa môže aj u starších ľudí. Postihuje predovšetkým ženy, vylúčený však nie je ani vznik u muža.
Fyzické a psychické príznaky, ktoré môžu poukazovať na tetániu, sú napríklad:
- zvýšené svalové napätie, svalové kŕče – v nohách, rukách i v oblasti tváre,
- bolesť dolných končatín,
- oslabený imunitný systém,
- pocity tŕpnutia,
- tráviace ťažkosti,
- úzkostlivosť, podráždenosť, panika, problémy s koncentráciou,
- bolesti hlavy až migréna,
- problémy so spánkom,
- u žien aj gynekologické problémy – napríklad nepravidelná menštruácia.
Pri tetánii sa môže objaviť aj svrbenie pokožky tela, ktoré sa bežne vyskytuje nielen pri konkrétnych kožných problémoch, ale aj pri systémových ochoreniach. Tetánia a svrbenie tela teda majú priamy súvis. Medzi najťažšiu formu prejavu tetánie patrí akútny tetanický záchvat, ktorý je veľmi nepríjemný a sprevádzajú ho pocity úzkosti, nevoľnosť, sťažené dýchanie, sucho v ústach, celková únava, precitlivenosť, búšenie srdca, lapanie po dychu či brnenie v končekoch prstov alebo brnenie jazyka.
Čo môže pomôcť pri tetánii?
Pri tetánii je najdôležitejším krokom zmena životného štýlu. Ak sa u vás objavia príznaky, mali by ste navštíviť lekára, ktorý stanoví ďalšie liečebné kroky. V rámci doplnkovej liečby, ale aj z preventívneho hľadiska, sa odporúča pravidelný príjem horčíka, vitamínu D a taktiež vápnika. Pomôcť môžu aj bylinky, a to napríklad ľubovník bodkovaný, levanduľa lekárska, medovka lekárska, valeriána lekárska alebo aj ženšen.
Z preventívneho hľadiska, ale aj ako pomoc na elimináciu príznakov, sa vysoko odporúča zdravá a pestrá strava, dostatočný pitný režim, pozitívne myslenie, minimalizovanie stresu, dostatok spánku a oddychu, pohyb, prípadne pravidelné vykonávanie relaxačných cvičení. Zo života úplne vylúčte kofeín, alkohol, ponocovanie, stres a negatívne myslenie.
Príčina tetánie nie je jednoznačná, preto by ste pred zahájením liečby určite mali absolvovať lekárske vyšetrenie. Len lekár vám odborne a presne poradí, ako váš stav liečiť.