Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré voľnopredajné lieky pomáhajú na zápal priedušiek?

Bronchitída, alebo teda zápal priedušiek, môže byť vírusového alebo bakteriálneho charakteru. Niekedy sa dokonca môže stať, že ochorenie vznikne na základe vírusovej infekcie, ale vplyvom baktérií sa z neho vyvinie bakteriálne ochorenie. Kedy môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch, kedy navštíviť lekára a ktoré lieky vám na zápal priedušiek pomôžu?

Kedy siahnuť po voľnopredajných liekoch?

V prípade, že je vaše ochorenie bakteriálneho pôvodu, je veľmi pravdepodobné, že vám lekár predpíše antibiotiká. Pokiaľ vám zápal spôsobil niektorý z vírusov, antibiotiká nebudú účinné. Vírusové infekcie dýchacích ciest sa zvyčajne liečia symptomaticky za pomoci voľnopredajných liekov. To znamená, že podľa toho, aké konkrétne príznaky ochorenia pociťujete, zvolíte aj lieky. 

Zápal priedušiek zvyčajne začína škriabaním v krku

Zápal priedušiek sa v prvotných fázach veľmi podobá obyčajnému prechladnutiu. Objaví sa škriabanie v krku, bolesť hrdla, môže sa vám zvýšiť telesná teplota a potom nastúpi suchý dráždivý kašeľ. Bolesť a škriabanie v krku zmiernite voľnopredajnými cmúľacími pastilkami, prípadne sprejmi do hrdla. Tie často obsahujú rôzne rastlinné zložky a vitamíny, ktoré pomáhajú upokojiť sliznicu hrdla a tlmiť zápal. 

Zníženie horúčky a tlmenie bolesti pri bronchitíde

Pri zápale priedušiek nie je ničím výnimočným ani zvýšená teplota či horúčka. Zväčša trvá 3 až 5 dní, potom odznie. Horúčku môžete znížiť liekmi zvanými antipyretiká. Najznámejšie a u nás najpoužívanejšie lieky na zníženie horúčky obsahujú látky ako paracetamol, kyselinu salicylovú alebo ibuprofen. Tie pomáhajú nielen zmierniť horúčkové stavy, ale sú skvelými pomocníkmi aj pri bolesti, a to napríklad: 

  • kĺbov, 
  • svalov,
  • hlavy.

Voľnopredajné lieky na kašeľ pri zápale priedušiek

Asi najzásadnejším príznakom zápalu priedušiek je silný kašeľ. Ako sme už spomenuli, začína spočiatku ako suchý dusivý kašeľ bez produkcie hlienu, ktorý sa postupne zmení na vlhký produktívny kašeľ. Priedušky totiž v dôsledku podráždenia začnú produkovať zvýšené množstvo hlienov, ktoré sa potom spolu s choroboplodnými zárodkami dostávanú z tela von kašľaním. Tomu, aký typ kašľa vás trápi, by ste mali prispôsobiť aj výber liekov. 

Lieky na suchý kašeľ účinkujú totiž tak, že potláčajú reflex kašľa, čím pomáhajú zmierniť dráždenie a nutkanie na kašeľ. Nie sú však vhodné v prípade, že ste zahlienený a potrebujete si odkašľať. V takom prípade je potrebné siahnuť po liekoch na vlhký kašeľ, ktoré sa nazývajú mukolytiká alebo sekretomotoriká. Ich úlohou je podporiť aktivitu priedušiek, znížiť hustotu hlienu a uľahčiť vám vykašliavanie.

Aké ďalšie lieky a doplnky vám pri zápale priedušiek pomôžu?

Pri bronchitíde je veľmi dôležitý dostatočný pitný režim. Okrem čistej vody ho môžete doplniť aj o čaje. Siahnite napríklad po bylinných čajoch so šalviou, skorocelom, podbeľom či pľúcnikom lekárskym. V lekárňach nájdete jednozložkové bylinné čaje, ale aj špeciálne prieduškové čajové zmesi, ktoré vám pomôžu urýchliť proces liečby. 

Nezabudnite tiež na pravidelný prísun vitamínov a minerálov. Tie si môžete doplniť vyváženou zdravou stravou a zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny, ale tiež rôznymi doplnkami stravy. Na podporu imunity sú skvelé napríklad doplnky s obsahom vitamínu C, D, ale tiež zinku a selénu. 

 

Neprehliadnite