Čo pomáha na vykašliavanie hlienov?
Prechladnutie, chrípka, zapálené dutiny či iná bakteriálna alebo vírusová infekcia sa spájajú aj s nadbytočnou tvorbou hlienu. Ten sa z dýchacích ciest prirodzene odstraňuje vykašliavaním, čo však môže byť niekedy náročné. Ako vykašliavanie podporiť? Ukážeme vám jednoduché spôsoby, ako sa zbaviť hlienov pomocou voľnopredajných liekov, byliniek či režimových opatrení.
Kedy sa u človeka začínajú tvoriť hlieny?
Hlien sa v našom tele v podstate tvorí neustále. Za normálnych okolností je číry a spĺňa ochrannú funkciu – zachytáva čiastočky ako prach, alergény a podobne, aby sa nedostali do pľúc. Tým chráni naše dýchacie cesty a tkanivá pred vysušením. Obsahuje tiež protilátky, ktoré sú nápomocné v boji proti infekcii.
Ak sa hlien tvorí vo väčšom množstve a zmení svoju konzistenciu alebo farbu, mal by to byť pre vás signál, že váš organizmus bojuje s nejakým ochorením. Najčastejšie sa tak deje pri vírusových infekciách, bakteriálnych infekciách alebo zápaloch. V takom prípade môže mať hlien bielu, žltú alebo zelenú farbu.
Zvýšená tvorba hlienu a jeho vykašliavanie sú charakteristické najmä pre produktívny vlhký kašeľ, ktorý sa objavuje pri respiračných ochoreniach alebo ochoreniach dýchacej sústavy. V takomto prípade je potrebné vykašliavanie hlienov podporovať, aby sa choroboplodné zárodky z dýchacích ciest a priedušiek čo najskôr dostali z organizmu von.
Zvýšená tvorba hlienu a jeho vykašliavanie sa môže objaviť aj ako dôsledok fajčenia. V takomto prípade nesiahajte po liekoch ale najprv prestaňte fajčiť. Pokiaľ príčinou nie je fajčenie a máte mierne príznaky ochorenia, vyskúšajte niektorú z našich nasledujúcich rád.
Čo pomáha na vykašliavanie hlienov a ako ho podporiť?
Na podporu vykašliavania hlienov sa bežne používajú lieky nazývané expektoranciá. Tie zvlhčujú sliznice a pôsobia stimulujúco na vykašliavanie. Delia sa na mukolytiká, ktoré znižujú tuhosť hlienu (vďaka čomu sa hlien ľahšie vykašliava) a sekretomotoriká, ktoré podporujú aktivitu priedušiek a samotné vykašliavanie. Tieto lieky môžu mať formu sirupu, kvapiek, tabliet alebo aj šumivých tabliet. Pomôcť môžu aj prípravky s účinnou látkou guajfenezín, ktorá podporuje a uľahčuje vykašliavanie. Spomínané účinky majú nasledujúce lieky:
Pozor: tieto lieky na podporu vykašliavania sa nesmú užívať súčasne s liekmi, ktoré sú určené na suchý kašeľ a jeho tlmenie. Vykašliavanie hlienov však môžu podporiť aj bylinky, a to napríklad baza, mäta, tymián, skorocel alebo pľúcnik lekársky. Keďže si z nich môžete pripraviť čaj, doplníte zároveň aj potrebné tekutiny.
Z babských rád je overený cibuľový sirup s medom. Z modernejších metód sa odporúča zvlhčovať vzduch v interiéri, ktorý pomáha uvoľňovať dýchanie a uľahčovať vykašliavanie. Potrebné je tiež zvýšiť polohu pri ležaní, takže si pod hlavu umiestnite ešte jeden vankúš. Takto sa vám bude nie len ľahšie dýchať, ale aj vykašliavať. Dobrou voľbou je tiež aromaterapia, a to napríklad s použitím eukalyptového alebo mätového esenciálneho oleja. Ďalšou možnosťou je naparovanie: naparujte sa po dobu minimálne 10 minút s použitím byliniek alebo morskej soli.
Ktoré produkty na vykašliavanie hlienov sú vhodné pre deti?