Čo pomáha na vyrážky zo slnka?
Užívate si slnečné lúče, no na vašej pokožke sa objavili vyrážky? Môže to byť signálom alergie na slnko alebo aj reakcie na niektoré potraviny, látky v kozmetike, lieky či dokonca na peľ. V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame práve s alergiou na slnko, a to najmä z toho dôvodu, že našu pokožku slnečnému žiareniu vystavujeme nárazovo. Čo vám teda môže pomôcť, keď sa vám na pokožke objavia vyrážky zo slnka?
Čo spôsobuje vyrážky zo slnka?
Svrbiace červené vyrážky, pľuzgiere alebo žihľavka po pobyte na slnku najčastejšie poukazujú na slnečnú alergiu. Zvyčajne sa vyskytujú na miestach, ktoré boli najviac vystavené slnečným lúčom – ako sú ramená, dekolt alebo paže. Takéto lokálne reakcie vedia byť veľmi nepríjemné. Vôbec pritom nezáleží na sfarbení vašej pokožky, intenzite slnečného žiarenia a ani čase strávenom na slnku, problémy sa môžu objaviť u kohokoľvek už po niekoľkých minútach strávených na slnku. Poznáme 3 druhy alergickej reakcie na slnko, a to:
- PLE: polyformná svetelná dermatóza, ktorá predstavuje najčastejšiu formu alergie na slnko, dochádza k vzniku vyrážok zvyčajne z dôvodu nadmerného vystavenia pokožky slnečným lúčom – napríklad v prvý deň dovolenky pri mori.
- Mallorca akné: prejavy na pokožke vzhľadovo pripomínajúce akné zvyčajne vychádzajú z pôsobenia UV žiarenia v spojení s niektorými látkami nachádzajúcimi sa v opaľovacích prípravkoch alebo v kozmetike.
- fotoalergická alebo fototoxická reakcia: svrbiace a zapálené miesta na koži môže spôsobiť aj kombinácia UV žiarenia s užívaním niektorých liekov alebo potravín.
Čo robiť pri vyrážkach zo slnka?
Ak ste si po pobyte na slnku na tele objavili vyrážky, v prvom rade ďalej chráňte svoju pokožku vhodným oblečením z prírodných materiálov. Keď vás vyrážky svrbia, neškrabte si ich ale použite upokojujúce prípravky, napríklad kalciovú masť, antihistaminiká vo forme gélu alebo prípravky s obsahom panthenolu. Pomôcť môžu aj lieky na alergiu v tabletách, v niektorých prípadoch aj z hľadiska prevencie.
Aby k vzniku vyrážok nemuselo vôbec dôjsť, z preventívneho hľadiska pri každom pobyte na slniečku používajte opaľovacie prípravky s dostatočne vysokým ochranným faktorom, prípadne prípravky na opaľovanie určené pre ľudí s alergiou na slnko. Ak je to potrebné, pokožku si chráňte aj oblečením. Po opaľovaní pokožke poskytnite hydratáciu a zvláčnenie pomocou prípravkov po opaľovaní. Po kúpaní v mori alebo v bazéne sa osprchujte. Vyhýbajte sa priamemu slnku medzi 10:00 a 15:00.