Sepsa – otrava krvi: Kedy vzniká, aké má príznaky a čo je to septický šok?
Sepsa je odborný názov pre otravu krvi. Je to závažná a potenciálne život ohrozujúca reakcia organizmu na infekciu. Vzniká vtedy, keď imunitný systém prehnane reaguje na prítomnosť baktérií, vírusov alebo plesní v tele a spustí rozsiahly zápal, ktorý môže poškodiť vlastné tkanivá a orgány. V tomto článku sa dozviete, ako sepsa vzniká, aké má príznaky a aké sú možnosti jej liečby.
Čo je to sepsa?
Sepsa, teda otrava krvi, je vážny stav, pri ktorom telo nesprávne reaguje na infekciu. Imunitný systém, v snahe bojovať proti patogénom (napríklad baktériám), spustí nekontrolovaný zápal. Tento zápal však nepoškodzuje len pôvodcu infekcie, ale aj vlastné tkanivá a orgány pacienta. Výsledkom môže byť poškodenie srdca, pľúc, pečene, obličiek a iných životne dôležitých systémov.
Pokiaľ sa sepsa nelieči včas, môže rýchlo prejsť do septického šoku. Pri septickom šoku dochádza k výraznému poklesu krvného tlaku, zlyhaniu viacerých orgánov a akútnemu ohrozeniu života.1 Sepsa je teda vážny a urgentný stav, ktorý si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc.
Upozornenie:
Ak dôjde k dramatickému poklesu krvného tlaku, môže tento stav viesť až k úmrtiu. Pokles tlaku, hypotenzia, súvisí v tomto prípade práve so zmenami funkcie obehových orgánov. Tie nepracujú dostatočne výkonne – je to dané samotnou infekciou, a tiež imunitnou reakciou na prebiehajúcu infekciu.
Prečo vzniká sepsa a čo ju spôsobuje?
Rozhodujúcim mechanizmom, ktorý je zodpovedný za rozvoj sepsy, je masívna aktivácia určitých bielych krviniek po ich kontakte s povrchovými štruktúrami baktérií či plesní. Biele krvinky tvoria látky, cytokíny, čo vedie k aktivácii imunitného systému a tiež krvných doštičiek. To spúšťa univerzálnu zápalovú reakciu2, charakterizovanú rozšírením ciev či aktiváciou zrážania krvi. Tento mechanizmus potom vedie k zníženiu tlaku, zníženiu objemu krvi, organizmus nemusí byť schopný kompenzovať tento stav a vzniká tzv. septický šok.
Sepsu môže vyvolať akýkoľvek typ infekcie, ktorá sa rozšíri z pôvodného miesta do celého tela. Medzi najčastejšie zdroje infekcie patria:
- Zápal pľúc
- Infekcie močových ciest, obličiek a močového mechúra
- Zápaly v tráviacej sústave
- Kožné infekcie
- Zubné abscesy
- Zavedenie katétra alebo kanyly
- Infikovaná rana alebo popálenina
- Rana po chirurgickom zákroku3
Samotná otrava krvi nie je nákazlivá. Avšak mikrób, ktorý ochorenie vyvolal, môže byť potencionálne prenosný aj na druhého človeka.

Žiadnu chorobu by ste nemali podceňovať
Zápal pľúc je jednou z najčastejších pôvodcov sepsy. Ako ho rozpoznať a liečiť včas, aby sa nerozvinul do závažnejších problémov?
Aké sú príznaky sepsy?
Sepsa sa môže spočiatku podobať na bežnú infekciu, no jej príznaky rýchlo gradujú a zhoršujú sa. Najtypickejšími príznakmi sepsy sú:
- Horúčka alebo naopak podchladenie
- Trasenie
- Zrýchlené dýchanie
- Dušnosť
- Zmätenosť, porucha vedomia, únava
- Zníženie tlaku krvi so sprievodným zrýchleným pulzom
- Znížený výdaj moču
- Studená koža, modrasté prsty alebo pery
- Zimnica, triaška, potenie
Priebeh sepsy môže byť navonok až dramatický. V laboratórnom náleze nachádzame zvýšené množstvo bielych krviniek, zvýšené množstvo niektorých bielkovín, ale tiež znížené množstvo albumínu a zníženú koncentráciu sodíka. Keď sa sepsa rozvinie do septického šoku, nastáva hlboký pokles krvného tlaku, zlyhávanie jedného alebo viacerých orgánov a akútne ohrozenie života.
Každý typ sepsy má svoje špecifiká
Sepsa u detí
Sepsa u detí je veľmi vážnou komplikáciou a významnou príčinou chorobnosti a úmrtnosti u detí. Je zodpovedná za viac ako 8% všetkých prijatí na detskú jednotku intenzívnej starostlivosti.4 Rozpoznanie sepsy u detí je však veľmi náročné, nakoľko sa neprejavuje nijak špecificky. Napríklad také horúčky sú u detí pomerne bežné, preto rodičia nemusia spozorovať, že ide o sepsu. Rozvinutie šokového stavu je u detí viditeľné až v jeho neskorších štádiách. Výsledky liečby sepsy u detí závisia od rýchlosti podania terapie.
Upozornenie:
Samotná definícia detskej sepsy je podobná, ako u dospelých, neustále ale prebiehajú na túto tému diskusie a hľadá sa konsenzus. Jedným zo záverov je, že septický šok u detí je definovaný ako závažná infekcia vedúca ku kardiovaskulárnej dysfunkcii, vrátane zníženia tlaku krvi. Riziko úmrtia je vysoké, preto je sepsa pre deti nesmierne nebezpečná.
Novorodenecká sepsa
Novorodeneckou sepsou, respektíve novorodeneckou otravou krvi, rozumieme infekciu postihujúcu krvný obeh u dojčiat mladších ako 28 dní.5 Je jednou z hlavných príčin chorobnosti a úmrtnosti novorodencov, a to predovšetkým v slabo rozvinutých krajinách.5
Hlavnou príčinou novorodeneckej sepsy je prenos patogénov zo ženského urogenitálneho systému na novorodenca a plod. Novorodenci sa môžu nakaziť priamo v maternici alebo počas pôrodu. Patogény sa teda na novorodenca prenesú od matky, najčastejšie z vagíny, krčka maternice či maternice, tiež môžu infikovať plodovú vodu.
Typicky novorodeneckú sepsu spôsobujú baktérie ako streptokok, Escherichia coli, stafylokok, hemofilus a listéria, ktoré dieťatko „dostane“ od matky. K ďalším príčinám rozvoja novorodeneckej sepsy však patrí aj prenos patogénov z okolitého prostredia po pôrode. Ohrozené sú tiež predčasne narodené deti, ktoré sú náchylnejšie na infekcie. Môže to byť spojené s nedostatočným imunitným systémom, ale aj zvýšenou potrebou katetrizácie týchto novorodencov.

Otrava krvi zo zuba – zubného abscesu
Možno by ste to ani nepovedali, no infekcie zubov môžu viesť k sepse – a teda nepriamo aj k zlyhaniu orgánov. Spozornieť treba pri vzniku zubného abscesu. Je to v podstate taká dutinka vyplnená hnisom, ktorá sa postupne zväčšuje, tlačí na okolité štruktúry a spôsobuje opuch i bolesť. Zubný absces sa zvykne chirurgicky odstrániť, aj kvôli hrozbe sepsy. Pokiaľ sa u vás vytvoril, rozhodne ho nepodceňujte.
Meningokoková sepsa
Meningokokové ochorenia, teda choroby mozgomiešnych obalov, prebiehajú buď ako otrava krvi, hnisavý zápal mozgových obalov alebo ako kombinácia týchto dvoch foriem. Sepsa bez zápalu mozgových obalov je mimoriadne prudká choroba. Vyvolávateľom tejto skupiny ochorení je baktéria Neisseria meningitidis, ktorá má schopnosť aktivovať kaskádu zrážania krvi, čo súvisí aj so samotným priebehom choroby. Typicky sa meningokoková sepsa prejavuje horúčkou, bolesťou brucha, pocitom na vracanie či hnačkou, červenými škvrnkami na koži rúk a nôh. Následne klesá krvný tlak, vedomie však býva zachované. Aj keď stav pacienta nemusí pôsobiť vážne, netreba ho podceniť a musí sa liečiť.
Liečba sepsy patrí výhradne do rúk lekárov
Terapia otravy krvi je komplexná. Pacient býva umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti. Najprv je dôležité odstránenie primárneho zdroja infekcie. Ložisko je nutné identifikovať. Liečba antibiotikami sa odvíja od mikrobiologického rozboru vzoriek – hnisu, moču, výpotku, mozgomiešneho moku a podobne. Tiež je nutná dostatočná hydratácia a výživa pacienta. Úlohou takejto terapie je doplnenie objemu cievneho riečiska.
Ďalšie liečiviny podávajú lekári v závislosti od celkového zdravotného stavu s ohľadom na intenzívny monitoring tlaku krvi, rýchlosti akcie srdca a telesnej teploty. Môžu sa podať lieky na zmiernenie sepsou navodených cievnych zmien, tiež na potlačenie imunitnej odpovede organizmu. Je potrebné zohľadniť možnosť vzniku stresového vredu žalúdka počas septického stavu – podávajú sa lieky chrániace žalúdočnú stenu pred natrávením.

Najväčším nebezpečenstvom sepsy je postupná progresia stavu: mozog, srdce a obličky nedostávajú toľko krvi, koľko by mali. Okrem toho je jednou z vážnych komplikácií atypické zrážanie krvi, kedy vznikajú malé zrazeniny. To poškodzuje a ničí tkanivá. Od toho sa odvíja aj prognóza. Väčšina pacientov sa zotaví z miernej sepsy, avšak úmrtnosť na septický šok je približne 30 – 40%.3 Pri meningokokovej sepse je mortalita 20 – 30%.2 Aj preto je dôležité stav hneď riešiť a nepodceňovať príznaky.
Zdroje použité v článku:
1. GAUER, R. a kol.: Sepsis: Diagnosis and Management. 2020. American Family Physician [online] [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2020/0401/p409.html
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Sepse a septický šok. 2006. s.1037-1040. [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. MAYO CLINIC STAFF: Sepsis. 2023. Mayo Clinic [online] [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sepsis/symptoms-causes/syc-20351214
4. MIRANDA, M. a kol.: Pediatric Sepsis: a Summary of Current Definitions and Management Recommendations. 2024. National Library Of Medicine [online] [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10169116/
5. SINGH, M. a kol.: Neonatal Sepsis. 2022. National Library Of Medicine [online] [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531478/
6. JEVON, P. a kol.: Management of odontogenic infections and sepsis: an update. 2020. National Library Of Medicine [online] [cit. 05.27.2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7517749/