7 tipov na správnu starostlivosť o intímne partie počas leta. Ako predísť infekcii a podráždeniu?
Kúpanie v bazénoch, jazerách či moriach počas horúceho leta prináša príjemné ochladenie celého organizmu. S týmito aktivitami je však spojené aj zvýšené riziko podráždenia pohlavných orgánov a vzniku infekcií.
Aj keď individuálnu starostlivosť si intímne partie vyžadujú počas celého roka, obzvlášť v letnom období by intímna hygiena mala byť špecifická a cielená. Vysoké teploty, vlhkosť, aktívny životný štýl, dlhé sedenie vo vode, ale aj zvýšené potenie počas sedenia na teple nás môžu prekvapiť a narušiť slizničný imunitný systém, ako aj fyziologicky kyslé pH pošvy, čo môže spôsobiť rast patologických mikroorganizmov a vyššie riziko zápalov. Viete ako predchádzať týmto problémom počas leta?
1. Dbajte na správnu a dôkladnú intímnu hygienu
Základným prvkom starostlivosti o intímne zdravie je správna a dôkladná hygiena. Počas leta je dôležité používať denne jemné mydlá a gély určené na starostlivosť o intímne partie. Mali by ste sa vyhnúť používaniu príliš silných mydiel alebo prípravkov s parfumami, ktoré môžu narúšať prirodzenú rovnováhu pH a umožňujú vznik podráždenia. Preto nie sú vhodné mydlá a sprchovacie gély, ktoré používame na celé telo.
Aj keď vyššie riziko vzniku problémov hrozí ženám, svoje intímne partie by nemali zanedbávať ani muži. Tiež je vhodné používať vhodné prostriedky a predovšetkým dbať pri hygiene na pravidelnosť a precíznosť.
2. Stavte na vzdušné oblečenie
Pri výbere oblečenia by ste mali siahať po priedušných materiáloch, ako sú napríklad bavlna či ľan, ktoré umožňujú pokožke dýchať. Syntetické materiály môžu spôsobovať nadmerné potenie a vytvárať vlhké prostredie, v ktorom sa baktérie a huby môžu ľahko rozmnožovať. Vyhýbajte sa taktiež príliš tesnému oblečeniu – to môže spôsobiť trenie a podráždenie.
3. Udržujte intímne partie v suchu
Po plávaní, cvičení alebo spotení sa je vhodné vymeniť mokré plavky alebo bielizeň za suché. Oblasť intímnych partií by ste mali čo najviac udržiavať v suchosti. Dlhodobá vlhkosť totiž vytvára ideálne podmienky pre rast baktérií a húb1. Následkom môže byť vaginálna mykóza, najčastejšie sa prejavujúca svrbením a pálením.
Trápia vás problémy v intímnej oblasti?
Pociťujete svrbenie, pálenie či rezanie? Príčinou môže byť kvasinková infekcia. Zistite, aké sú jej prejavy a ako nájsť účinnú a rýchlu pomoc.
4. Chráňte intímne partie pri kúpaní
Ste náchylná na vznik rôznych vaginálnych problémov? Potom určite viete, že počas menštruácie je plávanie na kúpalisku či v jazere rizikovejšie, nakoľko intímne partie sú citlivejšie. Pokiaľ si chcete byť istá, že robíte maximum pre svoju ochranu pred bakteriálnymi a plesňovými infekciami počas plávania v chlórovanej alebo znečistenej vode, môžete použiť tampóny napustené čistým vazelínovým olejom. Tie chránia ženské intímne oblasti pri kúpaní a plávaní, nakoľko minimalizujú vniknutie chlórovanej alebo znečistenej vody v jazerách a rybníkoch.
5. Stavte na prevenciu v podobe probiotík
Chrániť sa a predchádzať vzniku nepríjemných mykotických infekcií môžete aj užívaním probiotík – konkrétne probiotík špeciálne určených pre ženy na udržanie zdravej vaginálnej mikroflóry. Tieto perorálne probiotiká obsahujú špeciálne baktérie mliečneho kvasenia, schopné prežiť v kyslom prostredí pošvy a pomáhajú obnovovať zdravú vaginálnu mikroflóru. Rovnako je vhodné tieto probiotiká užívať s antibiotickou liečbou, čím viete predísť vzniku infekcii pohlavných orgánov.
Pre obnovu normálneho pH v pošve sa používajú aj vaginálne probiotiká, obsahujúce najmä Lactobacillus acidophillus. Tieto tablety sa okamžite v pošve rozpúšťajú, pričom ničia kvasinky, predchádzajú kvasinkovým infekciám a upravujú zdravé prostredie. Okrem toho vaginálne probiotiká napomáhajú tráviť laktózu a iné cukry.
Lactobacillus acidophilus sa nachádza aj v jogurtoch, kefíroch, mliečnych výrobkoch, uhorkách či v kapuste. Ich primeraná zvýšená konzumácia tiež môže dopomôcť udržiavať vaše intímne partie bez problémov .
6. Poznajte rýchlu pomoc pri prvých problémoch
Preventívne, ale aj ak potrebujete rýchlu pomoc pri svrbení, pálení alebo suchosti sliznice v intímnych partiách, môžete využiť vaginálne čapíky alebo vaginálny gél s obsahom 4-Terpineolu, destilovanej účinnej zložky oleja čajovníka austrálskeho, čiže Tea Tree Oil-u (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil). Udržiava a obnovuje prirodzené mikrobiálne prostredie pošvovej sliznice a zachováva jej vlhkosť. Preventívne sa používa pred a po návšteve bazénov a kúpalísk. Pokiaľ by sa infekcia vyskytla aj u partnera, je možné používať tieto produkty u oboch partnerov.
Okrem toho sú dostupné aj antimykotické vaginálne krémy alebo tablety bez predpisu. Obsahujú širokospektrálne antimykotikum – klotrimazol. Používajú sa v prípade gynekologických zápalov pošvy, spôsobených hubovitými mikroorganizmami, plesňami a kvasinkami. Rovnako sa využívajú pri zápaloch žaluďa alebo predkožky u partnera.
Prvá pomoc pri mykóze
Ako sa jej najrýchlejšie zbavíte? Účinnou prvou pomocou. Majte v lete v zásobe krémy, gély či čapíky, ktoré rýchlo uľavia už pri prvých príznakoch a nedovolia kvasinkám, aby vás potrápili dlhšie.
Upozornenie:
V prípade, že u vás príznaky mykózy pretrvávajú dlhšie ako 7 dní alebo sa vrátia v priebehu 2 mesiacov, mali by ste vyhľadať lekára2.
7. Dajte si pozor na to, čo jete
Môžem úpravou stravy znížiť riziko vzniku infekcií v intímnej oblasti? Odpoveď znie: Áno, do určitej miery môžete. Strava zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia a podpore imunitného systému, keďže práve v čreve sa nachádza podstatná časť imunitných buniek.
V rámci udržiavania správneho mikrobiómu je vhodná konzumácia vyváženej stravy bohatej na nasledovné potraviny:
- Ovocie a zelenina
- Celozrnné výrobky
- Chudé bielkoviny
- Zdravé tuky
- Potraviny s obsahom probiotík – jogurty so živými kultúrami, kvasené potraviny, fermentované potraviny a ďalšie.
Tieto potraviny obsahujú dôležité živiny, vitamíny a minerály, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú zdravie pokožky a slizníc.
Čo ďalšie počas leta dodržiavať, aby ste si udržali zdravý organizmus, a tým aj intímne partie? Pite dostatočné množstvo vody, dobrá hydratácia je dôležitá pre udržanie zdravia pokožky a slizníc. Pravidelné pitie vody pomáha udržiavať ich vlhkosť a integritu, čo môže prispieť k ochrane pred infekciami. Vyhýbajte sa potravinám, na ktoré ste intolerantný alebo alergický. Tieto potraviny môžu spôsobovať zápalové reakcie a tým oslabiť váš imunitný systém. Sledujte svoju stravu a nekonzumujte potraviny, ktoré vám spôsobujú problémy3.
Intímne zdravie je dôležitou súčasťou zdravia ženy a vyžaduje si starostlivé preventívne opatrenia, najmä počas leta. Dodržiavaním správnej hygieny, používaním priedušného oblečenia a starostlivosťou o suchosť a hydratáciu môžeme minimalizovať riziko problémov s intímnym zdravím. Pokiaľ sa však vyskytnú akékoľvek nezvyčajné príznaky, alebo ste tehotná a vyskytne sa u vás infekcia, je vhodné vyhľadať lekára pre diagnostiku a liečbu. Ak vás o tejto problematika zaujíma viac, prečítajte si náš návod na to, ako sa starať a nestarať o intímne partie.
Upozornenie
1. CHERNEY, K. Ways to Prevent Yeast Infections. 2019. In: healhtline.com [online]. 19.03.2019 [cit. 06.07.2023] Dostupné z https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-yeast-infections
2. BEGUM, J. Remedies for Yeast Infections. 2023. webmd.com [online]. 13.04.2023 [cit. 06.07.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/women/remedies-yeast-infections
3. PATHAK, N. 10 ways to Prevent Yeast Infections. 2021. In: webmd.com [online]. 20.09.2021 [cit. 06.07.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/women/10-ways-to-prevent-yeast-infections