Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Svrab je na Slovensku zriedkavým, ale stále prítomným ochorením. Ako sa prejavuje a lieči?

Zľakli ste sa, že by ste mohli byť v kontakte so svrabom? V našich slovenských podmienkach je to naozaj veľmi nepravdepodobné, ale stále možné. Prejavuje sa predovšetkým na pokožke, a to červenými vyrážkami, ktoré veľmi svrbia a tento pocit je ešte intenzívnejší počas noci. Keďže ide o vysoko infekčné ochorenie, je dôležité včas zistiť, či ste sa mohli nakaziť, aby ste ochorenie nepreniesli ďalej.

Čo je to svrab?

Svrab je nepríjemné kožné ochorenie spôsobené roztočom známym ako zákožka svrabová ľudská, alebo Sarcoptes scabei hominis. Sú to drobné, osemnohé a naozaj nenápadné roztoče bledej až priesvitnej farby. Tieto parazity sú také malé, že ich na koži nemožno uvidieť, nakoľko dosahujú veľkosť do 0,3 milimetra.

Ako je možné, že spôsobujú toľko problémov? Doslova sa zavrtávajú do vrchnej vrstvy pokožky, kde samička vŕta chodbičky a kladie vajíčka. Každá samička je schopná naklásť na konci chodbičky priemerne 50 vajíčok, ktoré dozrievajú 2 až 3 týždne. Svrab sa ďalej prenáša priamym kontaktom s pokožkou. Je vysoko nákazlivý a ani vysoká úroveň hygieny nezabráni jeho prenosu.

 

Svrab postihuje ročne vo svete okolo 300 miliónov ľudí bez rozdielu pohlavia, rasy či veku. Problémov však nie len vysoká nákazlivosť, ale aj mylná diagnostika, nakoľko prejavy svrabu sú veľmi podobné prejavom alergie, ekzému alebo psoriázy.

roztoc

Ako sa svrab prenáša?

Svrab sa prenáša priamym telesným kontaktom s pokožkou nakazeného, a teda aj intímnym kontaktom. Rovnako sa však prenáša aj nepriamo, a to zdieľaním oblečenia alebo zdieľaním posteľnej bielizne. Preto je veľmi dôležité uvedomiť si, že súčasne s postihnutou osobou sa musí lieči aj jej okolie, nakoľko je toto ochorenie vysoko nákazlivé. Šírenie ochorenia je rizikové najmä v kolektívoch s úzkym kontaktom, v sociálnych zariadeniach alebo internátoch.

Ako rozpoznám, že sa jedná o vyrážku spôsobenú svrabom?

Po počiatočnom kontakte s postihnutou osobou môže trvať 2 až 5 týždňov, kým sa prejavia prvé príznaky svrabu. U ľudí, ktorí už niekedy svrab mali, sa príznaky vyvinú rýchlejšie, často už 1 až 4 dni po expozícii nákaze.

Príznaky svrabu zahŕňajú najmä vyrážku na koži, pre ktorú je charakteristické:

  • intenzívne svrbenie, ktoré sa počas noci ešte zhoršuje,
  • žihľavka v mieste uhryznutia,
  • pupienky a drobné hrbolčeky pod kožou,
  • infekčné ranky – tie vznikajú z neustáleho škrabania infikovanej rany a vyžadujú si liečbu antibiotikami.

Na koži je niekedy možné vidieť stopy roztočov po uhryznutí. Môžu sa javiť ako drobné vyvýšené alebo sfarbené čiary. Roztoče svrabu nie sú ľudským okom viditeľné, keďže dosahujú približne veľkosť hrotu špendlíka. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by ste si tohto roztoča na pokožke všimli.

 

Bežné miesta výskytu svrabu u starších detí a dospelých sú najmä zápästie, lakeť, podpazušie, bradavka, penis, pás, zadok a oblasť medzi prstami. Svrab u dojčiat a batoliat, a niekedy aj veľmi starých ľudí alebo ľudí s oslabenou imunitou, sa môže prejaviť aj na hlave, tvári, krku, rukách alebo chodidlách.

Svrab nie je len jeden. Aké rôzne druhy poznáme?

Hoci existuje iba jeden druh roztoča, ktorý spôsobuje svrab u ľudí, môže sa prejaviť niekoľkými typmi.

typicky svrab

Typický svrab

Tento typ je najbežnejší. Spôsobuje svrbivú vyrážku na rukách, zápästiach a iných bežných miestach. Nezamoruje však pokožku hlavy ani tvár.

nodularny svrab

Nodulárny svrab

Nodulárny typ svrabu sa môže prejaviť vo forme svrbivých, vyvýšených hrbčekov alebo hrčiek, najmä okolo genitálií, podpazušia alebo slabín.

norsky svrab

Nórsky svrab

Nórsky svrab je mimoriadne ťažkou, závažnou a nákazlivou formou svrabu. Vytvára hrubé kôry na koži, ktoré obsahujú tisíce roztočov a vajíčok1.

Aké sú možné komplikácie spôsobené svrabom?

Svrab je vysoko nákazlivý a môže ľahko spôsobiť komunitné šírenie. Postihnuté miesta sa môžu infikovať baktériami. V zriedkavých prípadoch, zvyčajne u ľudí s oslabenou imunitou, môžu bakteriálne infekcie viesť k vážnym komplikáciám, ako sú:

  • chronické ochorenie obličiek,
  • septikémia, bakteriálna infekcia krvného obehu,
  • ochorenie srdca,
  • pretrvávajúce svrbenie svrabom môže viesť k nespavosti.

Diagnostika aj liečba svrabu patria do rúk kožného lekára. Na základe kožného nálezu lekár diagnostikuje ochorenie.

Liečba svrabu patrí do rúk lekára

Základ liečby svrabu tvorí aplikácia mastí s obsahom liečiva permetrin alebo mastí s obsahom síry. Samotná aplikácia zahŕňa celé ľudské telo, pričom liečba trvá od 1 do 3 dní v závislosti od nálezu. V prípade silného svrbenia možno farmakologickú liečbu doplniť o antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie, alebo o antibiotiká, pokiaľ je rana infikovaná.

Upozornenie:

Okrem farmakologickej liečby sú nemenej dôležité hygienické opatrenia, a teda výmena a dôkladná očista posteľnej bielizne, uterákov, matracov a tiež aj kobercov alebo sedacích súprav2.

V liečbe svrabu však netreba zabúdať aj na preliečenie všetkých členov domácnosti, nakoľko je toto ochorenie vysoko nákazlivé! Bez adekvátnej liečby svrab trvá dlhé roky a nikdy sám od seba neustúpi. Na ochorenie nevzniká imunita, ani neexistuje špecifická prevencia očkovaním. Preto toto ochorenie podlieha povinnému hláseniu3.

Dá sa nákaze svrabom vyhnúť? Aj v tomto prípade treba dbať najmä na prevenciu

Najlepší spôsob, ako zabrániť prenosu svrabu, je vyhnúť sa priamemu kontaktu koža na kožu s osobou, o ktorej je známe, že má svrab. Rovnako je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia. V prípade, že žijete v domácnosti s osobou, ktorá sa nakazila svrabom, je vhodné urobiť určité opatrenia, aby ste predišli ďalšej nákaze:

  • Uistite sa, že posteľnú bielizeň, uteráky a vankúše operiete vo vode, ktorá má aspoň 60°C.
  • Bielizeň je potom ideálne dať vysušiť do sušičky na veľmi vysokú teplotu, aspoň na 10 minút.
  • Využívajte ochranné prostriedky, ako jednorazové rukavice a plášť, ktoré znížia riziko nákazy1.
  • Nesnažte sa svrab liečiť doma. Táto nákaza má ohlasovaciu povinnosť a je nutné ju liečiť s pomocou lekára.

Veľký pozor by si mali dávať najmä ľudia častejšie vystavovaný kontaktu s infekčnými ochoreniami, napríklad sociálni pracovníci, lekári, zdravotné sestry alebo aj učitelia v škôlkach. Riziko hrozí aj v prípade bývania na internáte či spoločnej ubytovne.

Zdroje použité v článku:

1. JOHNSON, S. a D. YETMAN. Everything you need to know about scabies 2022. In:healtline.com [online]. 01.03.2022 [cit. 23.03.2023] Dostupné z https://www.healthline.com/health/scabies
2. GARDNER, S. S. Scabies Slideshow 2022. In: webmd.com [online]. 22.11.2022 [cit. 23.03.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-scabies-overview
3. LIDAJ, J. a T. LIDAJOVÁ. O svrabe trochu inak 2020. Dermatologická prax, 14, (2), s.78-82 Dostupné z https://www.solen.sk/storage/file/article/DERMA_2_2020_final%20%E2%80%93%20Lidaj.pdf

Neprehliadnite