Systémová sklerodermia postihuje kožu, ale aj orgány. Aké sú jej prejavy a ako sa lieči?
Systémová sklerodermia, alebo inak nazývaná aj progresívna systémová skleróza, je chronické autoimunitné ochorenie, postihujúce spojivové tkanivo. Pri tomto ochorení imunitný systém nesprávne útočí na vlastné tkanivá a vyvoláva nadmernú tvorbu kolagénu. Výsledkom je, že koža a vnútorné orgány stvrdnú a stratia svoju pružnosť.1 Dochádza pri nej k tzv. fibrotickej sklerotizácií ciev, teda ich postupnému kôrnateniu.
Najčastejšie systémová sklerodermia postihuje ženy mladšieho a stredného veku. Základné delenie je na difúznu formu, kedy je postihnutá hlavne koža trupu a tváre, a na limitovanú formu, kedy je koža postihnutá len od lakťov a kolien.
Aké sú príznaky sklerodermie?
Systémová sklerodermia je rôznorodá choroba, prejavujúca sa v prvých štádiách rôzne. Zväčša najprv postihuje prsty rúk a nôh, a tiež tvár. Práve v týchto častiach dochádza k tzv. zahusťovaniu kože – koža stvrdne, je napätá a stráca svoju elasticitu. Napínanie kože je u niektorých pacientov viditeľné aj na predlaktiach, ramenách, hrudníku, bruchu, celých dolných končatinách. Koža môže byť buď svetlejšia alebo tmavšia, no častokrát je výrazne napätá.2
U pacientov so sklerodermiou je možné pozorovať drobné červené bodky na rukách a tvári, tzv. teleangiektázie. Môžu mať problém aj s kumuláciou vápnika pod kožou končekov prstov, čo spôsobuje bolesť aj viditeľné zmeny na rukách. K ďalším celkovým prejavom sklerodermie ako je chudnutie, únava a depresia, patria aj nasledovné prejavy:
- Kožné postihnutie – najtypickejší prejav sklerodermie. Výsledkom zápalového procesu je tuhnutie a napnutie kože. Pokožka je lesklá, stráca sa ochlpenie, môže byť prítomné aj svrbenie. Tvár môže mať vzhľad masky, s typickými ryhami okolo úst.
- Raynaudov fenomén – súvisí s cievnym postihnutí. Dochádza pri ňom k farebným zmenám na prstoch, ušiach, nose a jazyku. Sú vyvolané chladom a stresom, pretože dochádza k striedaniu prekrvenia s nedokrvením týchto oblastí. U tretiny chorých dochádza k vzniku vredov až odumieraniu končekov prstov. Tento jav sa odráža aj na vnútorných orgánoch – pľúcach, srdci a obličkách. Celkovo sa dá hovoriť o zmenách drobných ciev, kapilár.
- Artralgie – bolesti kĺbov spojené s typickou rannou stuhnutosťou.
- Postihnutie tráviaceho ústrojenstva – častejšie dochádza k páleniu záhy, kŕčom či hnačkám, čo súvisí s postihnutím čreva a pažerákového zvierača. Síce býva postihnutý aj žalúdok, no neprejavuje sa to.
- Pľúcne poškodenie – práve tento dôsledok sklerodermie býva hlavnou príčinou smrti u pacientov. Spočiatku sa prejavuje kašľaním a zadýchaním.
- Poškodenie srdca – prejavuje sa jeho búšením, nevýkonnosťou a zadýchaním, tiež bývajú prítomné poruchy rytmu.
- Poškodenie obličiek – poukazuje naň prítomnosť bielkovín v moči, zvýšený tlak krvi a podobne. Poškodené bývajú drobné obličkové cievy.
Upozornenie:
Podľa štúdie z roku 2019 sa dožíva 5 rokov od začatia choroby až 85,9% týchto pacientov. Avšak treba tu prízvukovať, že každý človek je jedinečný a nemalú úlohu pri prognóze systémovej sklerodermie zohrávajú aj rizikové faktory.
Potencionálne komplikácie neliečenej systémovej sklerodermie sú
- Gastroparéza – čiastočné ochrnutie žalúdka
- GERD s možným vývinom Barretovho pažeráka – refluxná choroba žalúdka a pažeráka
- Črevná obštrukcia – nepriechodnosť čriev
- Pľúcna hypertenzia – zvýšenie tlaku v pľúcnom krvnom riečisku
- Arteriálna hypertenzia – vysoký krvný tlak
- Náhla cievna mozgová príhoda – zahŕňa aj prechodný ischemický atak3
- Zápaly kĺbov a svalov
- Srdcové ochorenia s možnou poruchou rytmu alebo perikarditídou
- Zlyhanie obličiek
Sklerodermia a rizikové faktory jej vzniku
Aj keď niektoré rizikové faktory môžu ovplyvniť jej vznik, toto ochorenie sa môže objaviť prakticky u každého. Medzi hlavné riziká patrí genetika. Zistilo sa, že niektoré génové variácie môžu viesť k vzniku systémovej sklerodermie. Menšie množstvo prípadov s týmto ochorením sa objavilo o rodinných príbuzných, ale aj u niektorých etnických skupín.
Ďalším rizikovým faktorom sú faktory prostredia – napríklad vírusy, niektoré lieky alebo iné látky. Tieto faktory však nie sú presne špecifikované. Súvisieť môžu napríklad s pracovným prostredím. Posledným rizikovým faktorom sú problémy s imunitou. Verí sa, že sklerodermia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom vlastné protilátky napádajú spojivové tkanivá tela.
Ako sa diagnostikuje systémová sklerodermia?
Diagnostika sa v prvom rade opiera o fyzikálne vyšetrenie a anamnézu. Býva znateľné kožné postihnutie, Raynaudov fenomén, ale aj orgánové zmeny. Z krvi je možné dokázať špecifické autoprotilátky proti vlastným tkanivám. Patria sem:
- Antinukleárna protilátka (ANA) – býva pozitívna u mnohých pacientov so sklerodermiou, ako aj inými autoimunitnými ochoreniami.
- Anti- RNA polymeráza 3 (Pol3) – je často pozitívna u ľudí s difúznou formou sklerodermie. Je tu väčšie riziko napnutia kože a obličkových problémov.
- Anti-topoizomeráza (TOPO) – často pozitívna u ľudí s difúznym ochorením a je tu väčšie riziko vzniku pľúcnej formy sklerodermie.
- Anti-centromérové protilátky (ACA) – sú často pozitívne u ľudí s limitovanou formou ochorenia a môžu viesť lekára k podozreniu na prítomnú pľúcnu hypertenziu.
Tiež je možné dokázať prítomnosť anémie – znížené množstvo krvných doštičiek. Niekedy je potrebné histologické vyšetrenie kože, ktorej vzorka sa musí vyoperovať. Kapilaroskopia je vhodná na overenie porúch mikrocirkulácie. Pri postihnutí tráviaceho traktu je možné použiť röntgen. Využíva sa aj EKG na odhaleniu prítomnej arytmie srdca.
Upozornenie:
Pri stanovovaní diagnózy je potrebné vylúčiť iné ochorenia, ktoré sa môžu v počiatkoch prejavovať podobne. Patrí sem reumatoidná artritída, systémový lupus erytematodes, Sjögrenov syndróm a dermatomyozitída. Aj z tohto dôvodu je potrebné kožné vyšetrenie.
Je možné sklerodermiu vyliečiť?
Základom liečby systémovej sklerodermie sú režimové opatrenia. Patrí k nim zákaz fajčenia a ochrana pred chladom. Pokiaľ to zdravotný stav umožňuje, je dôležité ostať aktívnym a venovať sa pravidelnému pohybu.
Pri liečbe sklerodermie je dôležité dodržiavať isté opatrenia aj pri používaní kozmetiky. Základom je:
- Chránenie kože pomocou opaľovacích krémov či oblečením s dlhými rukávmi.
- Na sprchovanie či umývanie rúk sa neodporúčajú klasické mydlá a sprchové gély, lebo vysušujú pokožku. Vhodnejšie je použitie sprchovacieho oleja alebo prípravkov, ktoré chránia pokožku pred vysušovaním. Táka je napríklad kozmetika určená pre atopikov.
- Používajte kvalitné hydratačné a zvlhčovacie krémy, aby ste pokožku udržali primerane hydratovanú a znížili jej svrbivosť.4 Siahnuť môžete aj po kozmetike z radov dermokozmetiky.
- Vhodné je aj užívanie niektorých vitamínov. Hlavne vitamín E môže zlepšiť priebeh tohto ochorenia.
Samotná terapia liekmi pri sklerodermii nemusí byť uspokojivá, pretože sa nedarí ovplyvniť chorobný proces. Podávajú sa glukokortikoidy. Ťažisko liečby sa však orientuje na symptómy, ktoré je možné liečiť liekmi ako ACE inhibítory, pentoxyfillínom, blokátormi vápnikových kanálov či analógmi prostaglandínov. Cieľom takejto terapie je hlavne predĺženie života týchto pacientov, ako aj zlepšenie jeho kvalít.
V prípade postupného odumierania končekov prstov je nutná preventívna liečba antibiotikami. Tiež sa má za to, že pri tomto ochorení sú dôležité lieky, ktoré uľavia od bolesti, hlavne v jeho pokročilejších štádiách.
Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol.: Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Systémová sklerodermie. 2006. s.979. [cit. 06.06.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. MAYO CLINIC STAFF: Scleroderma. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 06.06.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scleroderma/symptoms-causes/syc-20351952
3. HERNDON, J. a kol.: Systemic Sclerosis (Scleroderma). 2023. Healthline [online] [cit. 06.06.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/scleroderma
4. KING, M. LORI a kol.: Scleroderma. 2024. WebMD [online] [cit. 06.06.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/scleroderma