Trápi vás akné? Bojujte s akné prírodne a šetrne pomocou homeopatie
Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz. Najčastejšie postihuje dospievajúcich, no výnimkou nie sú ani dospelí. Kožné prejavy akné sú rôzne, niektoré vedú až k vzniku jaziev. Dôsledky ochorenia však môžu byť až vážne psychosociálne. Liečbu preto rozhodne nepodceňujte. Individuálne a bezrizikové riešenie je tu veľmi vhodné, ponúka ho homeopatia. Môže homeopatia liečiť akné?
Čo je akné?
Akné je kožné ochorenie, presnejšie zápalové ochorenie pilosebaceózneho folikulu. Každý folikul sa skladá z chĺpku, na ktorého báze sa nachádza žľaza vylučujúca maz. Za normálnych okolností je tento maz tekutý a prúdi cez póry pokožky, ktoré pokrýva, aby ju chránil.
Pri akné sa vylučuje príliš veľa kožného mazu, ktorý sa zahusťuje a vytvára mastné prostredie. Odumreté bunky pri vstupe do folikulu potom upchávajú póry a podporujú abnormálny rozvoj baktérie Propionibacterium acnes, ktorá vylučuje prozápalové látky. Kožná flóra je potom v nerovnováhe, čo vedie k vzniku lézií.
Aké sú príznaky akné?
1. Mastná pleť
Mastná pleť, nazývaná tiež hyperseborea, je prvým príznakom pred objavením sa pupienkov. Pokožka má lesklý vzhľad, najmä na čele, špičke nosa, lícach a brade. Nadmerné mastné vylučovanie spôsobuje, že póry vyzerajú rozšírené, najmä na nose a hornej časti lícnych kostí.
2. Čierne bodky
Poznáme 2 typy – otvorené a uzavreté komedóny. Otvorené komedóny, alebo čierne bodky, sú zátky, ktoré upchávajú póry pokožky. Majú čiernu farbu v dôsledku nahromadenia a oxidácie buniek (keratinocytov). Môžu sa samovoľne vylúčiť alebo sa zapáliť.
Naopak uzavreté komedóny, biele hlavy alebo mikrocysty, sú spôsobené nahromadením kožného mazu a keratínu v uzavretých pilosebaceóznych folikuloch. Môžu sa otvoriť smerom von z kože, odlomiť sa v dermis alebo vytvoriť zápal a stať sa papulou alebo pustulou.
3. Zapálené lézie
Taktiež poznáme 2 typy. Povrchové lézie delíme na papuly (zápalové červené pupienky bez hnisu, niekedy bolestivé, ktoré sa môžu samy vyriešiť alebo sa vyvinúť do pustuly); alebo pustuly (červené pupienky obsahujúce hnis).
Na druhej strane stoja hlboké lézie. Tie môžu mať podobu uzlíkov (malé bolestivé hrbolčeky bez začervenania na povrchu, ktoré môžu prasknúť smerom von alebo do kože a zanechať jazvy); alebo cýst (malé hrbolčeky obsahujúce tekutinu vo vláknitom obale, ktoré spontánne nezmiznú).
4. Jazvy
V závislosti od závažnosti môže akné viesť k jazvám. Pokožke dodávajú zrnitý vzhľad.
Čo spôsobuje akné?
- Hormóny: Akné sa vyskytuje najmä počas puberty, keď je pokožka pravdepodobne citlivejšia na pohlavné hormóny, ktoré stimulujú tvorbu kožného mazu. Postihuje hlavne tvár, krk, hrudník a u mužov aj chrbát.
- Genetika: Pri vzniku tohto ochorenia zohráva dôležitú úlohu genetika. Ak sú postihnutí obaja rodičia, je štatisticky pravdepodobnejšie, že sa u ich dieťaťa vyvinie závažné akné.
- Stres: Nervové bunky v blízkosti mazových žliaz môžu pod vplyvom stresu produkovať látku, ktorá môže stimulovať tvorbu kožného mazu.
- PMS: Podľa najnovších výskumov* hormonálne abnormality, vek prvej menštruácie a ich pravidelnosť, nie sú významným faktorom pri vzniku akné. Jediným overeným pozorovaním je, že akné je výraznejšie v období pred menštruáciou.
- Výživa: Doteraz žiadna štúdia jednoznačne nepreukázala súvislosť medzi stravou a akné. Je však známe, že vyvážená a rozmanitá strava prispieva k celkovému zdraviu pokožky.
Aké liečebné postupy sú k dispozícii na liečbu akné?
Akné môže mať mnohé psychologické a sociálne dôsledky: zníženie sebavedomia, zmena kvality života, problémy vo vzťahoch atď. Na jeho liečbu je potrebná lekárska liečba. V závislosti od závažnosti akné môže dermatológ predpísať lokálnu liečbu, liečbu kombinujúcu lokálne pôsobenie s antibiotickou liečbou (často glukonát zinku) alebo perorálnu hormonálnu liečbu či antikoncepciu. V prípade závažného alebo veľmi závažného akné volí ťažšiu liečbu, ktorá si vyžaduje biologické a psychologické monitorovanie.
V rámci holistického prístupu môžu lekári homeopati ponúknuť individuálnu homeopatickú liečbu, ktorá zohľadňuje celkový stav pacienta, jeho osobnosť, prostredie, anamnézu či životný štýl. Homeopatia umožňuje liečiť rôzne príznaky akné, ale poskytuje aj podporu pri psychických dôsledkoch ochorenia (nepohodlie, strata sebadôvery, strach z pohľadu ostatných atď.) Je vhodná pre každého a rešpektuje telo. Je to bezpečná a bezriziková terapia, ktorá pôsobí dlhodobo. Nemá žiadne vedľajšie účinky a je kompatibilná s inými súčasnými liečebnými postupmi.
Bežná homeopatická liečebná schéma na akné:
- SULFUR IODATUM 15CH: vo všetkých prípadoch, 5 granúl denne
- SELENIUM METALLICUM 9CH: pri banálnom akné s čiernymi bodkami, 5 granúl ráno a večer
- EUGENIA JAMBOSA 9CH: pokiaľ dochádza k zhoršeniu pred menštruáciou, 5 granúl ráno a večer
- KALIUM BROMATUM 9CH: výrazné akné s mikrocystami, 5 granúl ráno a večer
- ANTIMONIUM TARTARICUM 9CH: jazvy po akné, 5 granúl ráno a večer
- HEPAR SULFUR 9CH + KALIUM BROMATUM 9CH: v prípade superinfikovaného akné, 5 granúl ráno
Okrem dodržiavania vhodnej liečby akné prispievajú k zdraviu pokožky aj tieto odporúčania
- Osvojte si zdravý životný štýl. Akné sa rýchlejšie zlepšuje, ak dodržiavate zdravý životný štýl. Treba sa vyhýbať fajčeniu a stresu.
- Používanie vhodných dermokozmetických prípravkov. Odporúča sa starať o pleť prípravkami určenými pre pleť so sklonom k akné, t. j. nekomedogénnymi.
- Vyhnite sa peelingom a maskám kvôli ich agresivite.
- Vyhýbajte sa vystavovaniu sa slnku. Spočiatku to vyvolá zlepšenie, ale to netrvá dlho. Pokožka zhrubne, čierne bodky sa zhoršia a akné sa vráti. Slnko navyše môže pigmentovať jazvy po akné.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.
Zdroje použité v článku
* Di Landro A et al. Adult female acne and associated risk factors: Results of a multicenter case-control study in Italy. J Am Acad Dermatol, 2016;75:1134-1141.
** Dagnelie MA, Montassier E, Khammari A et al. Inflammatory skin is associated with changes in the skin microbiota composition on the back of severe acne patients. Exp Dermatol. 2019.
Upozornenie:
SULFUR IODATUM 15CH, SELENIUM METALLICUM 9CH, EUGENIA JAMBOSA 9CH, KALIUM BROMATUM 9CH, ANTIMONIUM TARTARICUM 9CH, HEPAR SULFUR 9CH, KALIUM BROMATUM 9CH sú voľnopredajné jednozložkové homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe užívania a dávkovania sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Zdroj: Materia medica homeopatica