Tuberkulóza sa šíri kvapôčkami a u človeka sa vyskytuje vo viacerých formách. Ako efektívne liečiť TBC?
Tuberkulóza, ľudovo prezývaná „suchoty“, je ochorenie spôsobené mikroorganizmom Mycobacterium tuberculosis. Najčastejšie sa prejavuje ako ochorenie dýchacieho systému, ktoré prebieha pod obrazom zápalu. Výskyt na našom území je dnes pomerne vzácny, avšak celosvetovo je toto ochorenie veľkým problémom. Ročne naň umiera okolo 1,5 milióna ľudí. Problematickou skupinou sú najmä pacienti s oslabenou imunitou, u ktorých môže byť prognóza vyliečenia pomerne neistá. Stále platí, že väčšine krajín sa s týmto ochorením darí bojovať najmä vďaka očkovaniu.
Baktéria tuberkulózy, prezývaná aj Kochov bacil, je vnútrobunkový mikroorganizmus, ktorý sa množí vo vnútri buniek – makrofágov. Tieto bunky sú teda zneužité samotnou baktériou a vďaka nim sa dostáva patogén z miesta vstupu infekcie ďalej miazgou do lymfatickej uzliny a aj krvou do iných orgánov. Infekčná dávka nutná k prejavu tuberkulózy je veľmi nízka, k ochoreniu stačí aj menej ako 10 tyčiniek tejto baktérie.1
Prenos infekcie tuberkulózy a rezistencia mikróbu
Tuberkulóza (skratka TBC) je prenosné ochorenie len vtedy, ak prebieha vo svojej aktívnej forme. Pri latentnej forme TBC nie je prenosná. Táto nákaza sa šíri kvapôčkami pri kýchaní, kašli, ale aj rozprávaní či spievaní. Zriedkavo sa však môže šíriť aj poranenou kožou alebo tráviacim traktom. Vstupnou bránou infekcie je hlavne respiračný systém. Primárne preto choroba napáda pľúca. Dá sa povedať, že toto ochorenie si vyhľadáva ľudí, ktorí trávia veľa času v uzatvorených priestoroch a na veľkých zhromaždeniach.
Upozornenie:
Niektoré typy baktérie Mykobacterium tuberculosis sú rezistentné na antibiotickú antituberkulóznu liečbu. Znamená to, že je problém takéto ochorenie u pacienta vyliečiť, pretože nereaguje na podané liečivá. Deje sa to preto, že baktéria v čase náhodne mutuje. Keď mykobaktérium prežije antibiotikum, stáva sa odolnejším a množí sa.
Príznaky tuberkulózy
- Kašeľ
- Zväčšenie lymfatických uzlín
- Vykašliavanie krvi
- Únava
- Bolesť hrudníka
- Zvýšená teplota
- Zimomravosť
- Nočné potenie
- Strata hmotnosti
Niekedy sa k vyššie spomenutým príznakom môže pridružiť vracanie, nechuť k jedlu či neurologické príznaky. Príznaky môžu byť spojené aj so stratou vedomia, blúznením, dezorientovanosťou, záchvatmi a stuhnutím šije. Lekára je nutné vyhľadať, keď sa objavia vyššie uvedené symptómy. Úporný nevysvetliteľný kašeľ by mal byť vždy vyšetrený lekárom, urgentne pri prítomnej krvi vo vykašliavanom sekréte.
V akých formách sa tuberkulóza vyskytuje?
Ak dôjde k styku s patogénom, vzniká ložisko prvotnej infekcie a ložisko v spádovej lymfatickej uzline. Potom môže nastať niekoľko situácií:
- Vyliečenie – pri nižšom počte infekčného agens alebo dobrom stave imunitného systému hostiteľa môže primárna infekcia skončiť vyliečením.
- Primárna tuberkulóza – pri väčšom počte agens alebo horšom stave imunity dochádza k rozvinutiu tzv. granulomatózneho zápalu, s možným rozsevom do ďalších orgánov (miliárna tuberkulóza). V rámci tejto formy sú takmer vždy postihnuté pľúca, čo sa prejavuje kašľaním. Môže však dôjsť aj k šíreniu do lymfatických uzlín (škrofulóza), alebo k postihnutiu meningov (vzniká tuberkulózna meningitída, teda tuberkulózny zápal mozgových blán).
- Latentná (skrytá) forma tuberkulózy – až v 90% prípadov neprechádza primárna infekcia do aktívnej formy, ale prechádza do latentného štádia. Pri ňom sa vytvorí tzv. tuberkuloidný granulóm a dôjde k ohraničeniu mykobaktérií. Je tak zamedzené ich ďalšie šírenie v tele. Pacient s latentnou formou tuberkulózy nemá žiadne prejavy.
- Postprimárna tuberkulóza – jedná sa o reaktiváciu latentnej formy. Je typická tvorbou pľúcnych kaverien a miliárnym rozsevom do iných orgánov. Ide o vysoko infekčný stav, prejavujúci sa produktívnym kašľom, vykašliavaním či chrlením krvi. Ak chorý nie je liečený, stav končí smrťou.
- Miliárna tuberkulóza – je to následok primárnej či postprimárnej formy. Dochádza pri nej k masívnemu rozšíreniu baktérie po organizme. Šíri sa do pečene, sleziny, kostí, kĺbov, pľúc, obličiek, kože2 či prostaty.
Čo patrí k rizikovým faktorom tuberkulózy?
Rizikovým je oslabenie imunitného systému. Môže sa to diať napríklad pri ochorení AIDS, ale aj pri iných stavoch. Patrí k nim cukrovka, niektoré ochorenia obličiek, rakovina, malnutrícia, chemoterapia, ale aj liečba na potláčanie imunitného systému napríklad po transplantácii orgánov. Choroba ľahšie vzplanie aj u fajčiarov, alkoholikov a užívateľov drog. Vek tiež môže byť z určitého pohľadu rizikovým faktorom aktívneho tuberkulózneho ochorenia:3
- Vek pod 5 rokov – u detí sa často vyvíja nebezpečné tuberkulózne ochorenie mozgových blán.
- Vek medzi 15 – 25 rokom – je tu vyššie riziko pľúcnej formy tuberkulózy.
- Vek 65 a viac – oslabený imunitný systém starších je rizikom vzniku tuberkulózy, taktiež sa ťažšie toto ochorenie lieči.
Diagnostika tuberkulózy
Pri bežnom vyšetrení lekár vykoná auskultačné vyšetrenie pomocou fonendoskopu. Skontroluje tiež zväčšenie lymfatických uzlín, hlavne v oblasti krku. Posúdi prejavy ochorenia zužujúce potencionálneho pôvodcu, najmä kašeľ či chrlenie krvi. Lekár si ďalej všíma niektoré iné prejavy – napríklad vracanie či napätú šiju. Je tiež dôležité rozpomínanie pacienta na obdobie pred ochorením, ako aj jeho subjektívne prežívanie.
Podozrenie na tuberkulózu vzniká hlavne v prípade, keď bol pacient v blízkosti niekoho s týmto ochorením, no úlohu zohráva aj celkový stav pacienta, jeho pridružené diagnózy či oslabenie imunitného systému. Na základe anamnézy sa potom vykonáva viac typov vyšetrení:
Kožný tuberkulínový test je test neskorej precitlivenosti (tzv. Mantoux test). Indikáciou je hlavne kontrola imunizácie po očkovaní. Robí sa vpravením tuberkulínu do kože pacienta v oblasti predlaktia. Do 3 dní sa sleduje, či miesto vpichu začervenalo a opuchlo, pričom veľkosť tohto miesta determinuje pozitivitu alebo negativitu testu. Ak je test pozitívny, znamená to, že je v tele prítomná tuberkulóza v aktívnom či latentnom štádiu. Negatívny výsledok však ešte nemusí znamenať, že je choroba neprítomná.
Vyšetrenie krvi zistí, či je v tele prítomné infekčné ochorenie. Funguje ako podporná diagnostika a môže lekára naviesť k správnemu určeniu diagnózy.
Röntgenové vyšetrenie, vyšetrenie počítačovou tomografiou a magnetickou rezonanciou zobrazia prítomné zmeny hlavne v pľúcnom tkanive, ale tiež zväčšené lymfatické uzliny.
Vyšetrovanie spúta, teda vykašliavaného sekrétu, je veľmi priekazné. Vďaka následnému bakteriologickému vyšetreniu sa môžeme dopracovať k identifikácii samotného patogénu, teda baktérii Mycobacterium tuberculosis. Tiež je možné v laboratóriu zistiť, na ktoré antibiotiká je mikrób citlivý a ktoré sú vhodné k jeho eradikácii.
Vyšetrenie mozgomiešneho moku sa vykonávapri podozrení na tuberkulóznu meningitídu. Pomocou punkčnej ihly odoberie lekár z oblasti driekovej chrbtice túto telovú tekutinu a pošle ju na laboratórnu expertízu. Pri tomto ochorení je tiež možné kultivovať z mozgomiešneho moku pôvodcu tuberkulózy.
Tuberkulóza – liečba. Aké liečebné postupy sa volia pri TBC?
Liečba tuberkulózy je dlhodobá, kombinovaná a neprerušovaná. Musí byť vždy vedená pod dohľadom odborníka – pneumológa. V rámci liečby sa podávajú antituberkulotiká 1. línie, teda izoniazid, rifampicín, pyrazinamid, ethambutol a streptomycín. Najčastejšie sa jedná o kombinovanú dvojfázovú liečbu. Prvé dva mesiace pacient užíva 4 typy antituberkulotík, potom ďalšie 4 mesiace užíva 2 typy týchto liekov.
Ak je mikrób odolný voči týmto antituberkulotikám, nastavujeme pacienta na liečbu antituberkulotikami 2. línie. Patria k nim fluorochinolóny, aminoglykozidy, cykloserín a iné.
Upozornenie:
Antituberkulotiká sú antibiotiká aj chemoterapeutiká a majú nežiadúce účinky. Patrí k nim žalúdočný diskomfort, vracanie, strata chuti, hnačka, svetlá stolica, tmavý moč, zdvojené videnie, bolesti kĺbov a iné. Je vždy dôležité informovať ošetrujúceho lekára o svojich ťažkostiach.
Na úľavu pri vykašliavaní je vhodná symptomatická liečba v podobe expektorancií a antitusík. Väčšinou je možné tieto lieky kúpiť v lekárni bez predpisu, napríklad aj u nás:
Všetky lieky je možné doplniť o prírodnú medicínu vo forme byliniek. Tie môžu pomôcť pri vykašliavaní a pacientovi zmierniť niektoré vedľajšie účinky antituberkulotík. Na tieto problémy sa využíva mäta, šalvia, pľúcnik, skorocel, ryšavec a medovka. Užívajú sa vo predovšetkým vo forme čaju, ale napríklad aj externe formou príjemného kúpeľa v presne predpísaných dávkach.
Najlepšou prevenciou tuberkulózy je očkovanie
Na očkovanie proti tuberkulóze sa vo svete používa živá oslabená vakcína BCG (Bacillus Calmette-Guérin). Jej cieľom je zabránenie rozptýleniu baktérie po organizme. Vakcína ako taká síce nechráni pred vznikom primárneho ochorenia, ale zabraňuje jeho závažnejším formám, hlavne tuberkulóznemu zápalu mozgových blán. Od 1. januára 2012 je na Slovensku očkovanie proti tuberkulóze u novorodencov zrušené pre niektoré vedľajšie účinky a nepatrí ani medzi odporúčané očkovania.
Ak je v organizme prítomná aktívna forma tuberkulózy, je potrebné chrániť iných pred prenosom tejto infekcie. Deje sa to prostredníctvom užívania liekov, po dobu 6 až 9 mesiacov. Aby sa prvé 2 – 3 týždne od započatia terapie ochránili pred infekciou ostatní, pacient musí zostať doma a izolovať sa – a to aj od ostatných členov rodiny. Miestnosť, v ktorej chorý ostáva, by mala byť dostatočne vetraná. Chorý by mal tiež pri kontakte s inou osobou nosiť ochranné rúško. Medzi ďalšie bežné opatrenia patrí diéta. Z dlhodobého hľadiska je vhodnou preventívou strava bohatá na antioxidanty.
Trápi vás silný kašeľ?
V každom prípade by ste mali kontaktovať lekára, nakoľko môže ísť o vážnejšie ochorenia. Na úľavu od kašľa pre vás ale máme množstvo liekov v skvelých cenách.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. & R. ŠTÍCHA a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium 3.vydání. Mycobacterium tuberculosis. 2021. Triton. s.181-185 [cit. 03.27.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. SANTOS-LONGHURST, A. a kol.: Types of Tuberculosis. 2019. Healthline [online] [cit. 05.27.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/types-of-tuberculosis
3. MAYO CLINIC STAFF: Tuberculosis. 2023. MayoClinic [online] [cit. 05.27.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/symptoms-causes/syc-20351250