V zime hrozí zvýšené riziko úrazov. Ako im predísť a čo robiť, ak sa zraníte?
Či už ste nadšencom zimných športov alebo skôr obľubujete prechádzky v krásne zasneženej prírode, v zime by ste mali byť opatrný obzvlášť opatrný, aby ste sa nezranili. V zimných mesiacoch je totiž výskyt zranení častejší a úrazy sú mnohokrát vážnejšie. Mnohé zo zranení vznikajú pri aktívnom športe, ako je lyžovanie, snowboarding alebo skialpinizmus.
Ak lyžujete alebo snowboardujete, myslite predovšetkým na bezpečnosť. Vhodná výstroj pre dospelých a deti by mala byť samozrejmosťou. Preplnené zjazdovky sú plné nástrah, preto by ste mali nosiť lyžiarsku prilbu a dodržiavať pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, takzvaný Biely kódex. Ochránite tým nie len seba, ale aj vaše deti. Pokiaľ obľubujete skialpinizmus, výber vhodnej trate k vašim schopnostiam a vhodná výstroj zníži pravdepodobnosť úrazu alebo podchladenia.
Veľmi obľúbeným zimným športom je korčuľovanie. Či už sa vyberiete korčuľovať na zimný štadión alebo na zamrznutú vodnú plochu, buďte vždy opatrný. Na zimných štadiónoch, ktoré sú neraz preplnené, hrozí nebezpečenstvo zrážky. Pri zamrznutých jazerách nemáte nikdy istotu hrúbky zamrznutej plochy.
Korčuľovaniu v exteriéri na vodných plochách sa treba vyhnúť v čase odmäku, pretože hrozí prepadnutie ľadovej plochy.
Nemenej vážne zranenia vznikajú pri činnostiach každodenného života. Najohrozenejšou skupinou ľudí, ktorým sa úrazy veľmi často stávajú, sú seniori. Ich slabá pohyblivosť, obratnosť a spomalené reakcie môžu neraz zapríčiniť zranenie, s ktorým končia na pohotovosti, prípadne v nemocnici. Pozrime sa bližšie na 5 najbežnejších zimných úrazov.
Pošmyknutia a pády
S klesajúcimi teplotami na teplomeroch sa mení aj prostredie okolo nás. Chodníky zamŕzajú, čerstvo napadnutý sneh prekrýva nerovný povrch, prípadne zľadovatené plochy. Pošmyknutie je najčastejšou zimnou nehodou, ktorá neraz končí modrinami, zlomeninou alebo otrasom mozgu. Zlomeniny nôh alebo rúk bývajú komplikované, ale hlavne veľmi bolestivé a dlho sa hoja. Pri páde z pošmyknutia hrozí udretie hlavy, otras mozgu, či dokonca bezvedomie. Je nevyhnutné poskytnúť človeku prvú pomoc a podľa vážnosti zranenia zavolať záchrannú zdravotnú službu1.
Nepríjemnému pošmyknutiu môže zabrániť nosenie vhodnej obuvi. U žien určite nie sú vhodné topánky na podpätku alebo topánky s hladkou rovnou podrážkou. Prechádzky do prírody sú síce zdraviu prospešné, avšak radšej sa vyhnite turistike v horských oblastiach alebo na miestach kde by hrozilo pošmyknutie na nerovnom teréne. Chôdza na klzkom povrchu by mala byť pomalá, v podrepe, aby ste dosiahli čo najlepšiu stabilitu. Dopredu premýšľajte kam nohou stúpnete2.
Nerovný povrch, obrubníky alebo schody, ktoré nie sú poriadne odhrnuté od snehu alebo je na nich námraza, môžu v sekunde spôsobiť nepríjemný pád. Zvlášť opatrní by sme mali byť pri nastupovaní do auta, ale taktiež pri vystupovaní z iného dopravného prostriedku (autobus, električka, vlak). Je ešte veľa rizikových miest alebo činností pri ktorých sa môžete veľmi ľahko pošmyknúť, preto treba byť obozretný pri každej situácii v zimnom období.
Čo vám pomôže na modriny po páde?
Poranenia chrbta a krku
Počas zimných mesiacov v zvýšenej miere dochádza k zraneniam hornej a dolnej časti chrbta. S ľadom a snehom pribúdajú vysunuté platničky, natiahnuté svaly a seknutia. Najčastejšie zranenia chrbtice vznikajú v zime pri pošmyknutí. Pád na schodoch alebo neupravenom teréne spôsobuje často bolestivé úrazy v oblasti krížov. Vznikajú modriny a podliatiny, ktoré bránia plynulej pohyblivosti. Zranenie chrbtice si vyžaduje dôkladné ošetrenie a dlhodobú regeneráciu s prípadnými rehabilitačnými cvičeniami.
Veľa ľudí je citlivých aj na prievan a tzv. seknutie. Ak k takýmto ľuďom patríte, mali by ste si krk aj kríže v chladnom a veternom počasí chrániť. Nie len, že vám hrozí prechladnutie s následným seknutím, no ak budete nosiť odhalené kríže, hrozí tiež prechladnutie močových ciest.
Čo vám pomôže na seknutie v krížoch či krku?
Vyvrtnutie členka
Aj keď sa zranenia členkov vyskytujú v každom ročnom období, zimné športy a zlé poveternostné podmienky ich robia častejšími práve v zimnom období. Ľudia často podceňujú terén a nenosia správnu obuv určenú na ľad a sneh, čo často vedie práve k podvrtnutiu členka.
Toto zranenie je veľmi bolestivé a dlhodobo bráni pohybu. Na členok je prirodzene kladená veľká mechanická a tlaková záťaž, voči ktorej je chránený vnútornými a vonkajšími väzmi. Ak sa väzy poškodia, členok sa stáva nestabilným a vychýli sa so svojej prirodzenej polohy. Príznaky vyvrtnutého členku:
- opuch,
- začervenanie,
- bolesť,
- obmedzenie pohyblivosti,
- v horšom prípade aj krvný výron v podkoží.
Návrat k prirodzenému pohybu a k úplnému zotaveniu trvá aj niekoľko týždňov3. Je vhodné si takto zranený členok ošetrovať lokálnymi masťami a spevňovať ho bandážou alebo aspoň elastickým obväzom.
Čo vám pomôže na vyvrtnutý členok?
Podchladenie
Podchladenie – hypotermia je stav, kedy teplota organizmu klesne pod úroveň potrebnú pre bežný metabolizmus a fungovanie. U človeka sa to stáva v prípade, keď sú straty tepla intenzívnejšie ako je možnosť produkcie tepla organizmom. Pri výraznom poklese telesnej teploty sa metabolizmus spomalí, dôjde k zúženiu ciev a centralizácii krvného obehu do dôležitých vnútorných orgánov. Človek sa cíti malátny a spavý, čo je spôsobené nedokrvením mozgu.
Podchladenie je sprevádzané omrzlinami, ktoré sa objavujú na nezakrytých častiach tela a na prstoch. Zahriatie organizmu z vonku aj z vnútra je prvým krokom, aby podchladenie neskončilo fatálne. Ak je človek v bezvedomí alebo nereaguje treba kontaktovať zdravotnú službu. Hlboko podchladený človek môže vyzerať ako mŕtvy, no zvyčajne je v bezvedomí. Má utlmené dýchanie a pulz sa nedá nahmatať4.
Keď teplota tela klesne pod 32˚C, činnosť srdca sa spomaľuje. Pod 28 – 25˚C sa úplne zastaví.
V zime počasie nepodceňujte. Či už sa chystáte do práce, školy, na prechádzku alebo športovať, dôležité je vhodne sa obliecť. Na športovanie je najvhodnejšie nosiť funkčné termoprádlo, ktoré sa postará o správnu termoreguláciu a vydržíte v ňom, aj keď je teplota pod bodom mrazu. Na priedušné oblečenie dbajte aj pri bežnom pohybe. Zakryte si hlavu a krk, končatiny držte v suchu a teple. Občasne striedajte exteriér s interiérom, kde sa zahrejete, napríklad teplým čajom.
Omrzliny
Omrzliny sa najčastejšie vyskytujú na nohách a rukách, no ušnice, nos alebo líca nie sú výnimkou. Ide o lokálne chladové poranenie charakterizované zmrznutím tkanív. Ak ste vystavení mrazu, môžete vidieť lokálne zblednutie kože, ktorá sa postupne stáva ako keby mramorovaná. Prítomný je pocit svrbenia a pálenia. Podobne, ako je to pri popáleninách, aj omrzliny prechádzajú rôznymi štádiami podľa závažnosti.
Podchladenie a vznik omrzlín hrozí ľuďom, ktorí:
- sú vystavení mrazom bez možnosti zahriatia sa (ľudia bez domova),
- si chlad neuvedomujú – napríklad pod vplyvom alkoholu,
- ostanú imobilní po vážnom úraze,
- sú dlhodobo vystavovaní mrazu, pohybujú sa vo vysokých nadmorských výškach – horolezci.
Prvá pomoc spočíva v okamžitom zahriatí celého tela. Mokrý odev treba nahradiť suchým a postihnutého zabaliť do termofólie, aby sa zabránilo zbytočným únikom tepla. Postihnuté časti je vhodné držať vo zvýšenej polohe na zmiernenie opuchov. Vzniknuté pľuzgiere je možné zľahka obviazať obväzom alebo textíliou. Netreba zabúdať aj na zahrievanie tela z vnútra, a to pitím teplého nealkoholického nápoja.
Upozornenie:
Pokiaľ sa stretnete s vážnymi omrzlinami, je nutné kontaktovať záchrannú zdravotnú pomoc a zabezpečiť rýchly prevoz do zdravotníckeho zariadenia. Omrzliny by sa nemali masírovať alebo vystavovať prúdom horúcej vody, či suchým horúcim vzduchom (fén, ohrievač). Je absolútne nevhodné postihnutému podávať alkohol, pretože ten zvyšuje straty tepla vazodilatáciou ciev v koži5.
Štatistiky zimných úrazov nám každým rokom ukazujú, aké dôležité je prispôsobiť sa prírode a počasiu. Podceniť obuv, oblečenie a terén nám môže priniesť neželaný zážitok a hlavne dlhodobé zdravotné komplikácie. Buďme preto opatrní a obozretní, nech si môžeme zimu a zimné radovánky užiť bez ujmy na zdraví.
Zdroje použité v článku:
1. CHINN, M. & MD. LOMBARD. Six common winter injuries and how to avoid them. 2022 [online]. Dostupné na: https://www.froedtert.com/stories/six-common-winter-injuries-and-how-avoid-them
2. ROBERTS, C. How to prevent slips and falls this winter. Keep your balance, even in ice, sleet, and snow. 2022 [online]. Dostupné na: www.consumerreports.org/health/outdoor-safety/how-to-prevent-slips-and-falls-this-winter-a4240801501/
3. Mayo clinic. Sprained ankle, Overwiev [online] [cit. 5.1.2023]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sprained-ankle/symptoms-causes/syc-20353225)
4. DOBIÁŠ, V. Repetitórium urgentnej medicíny – Podchladenie. Via practica 2005, roč. 2 (12): 538-539 [online] Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/849cbaf56246508d166909fc9748e80e.pdf
5. DOBIÁŠ, V. Repetitórium urgentnej medicíny – Omrzliny. Via practica 2005, roč. 2 (11): 475-476 [online] Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/86781e0bbf4cf0d2cbc74a12a1d53b28.pdf