Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Vianočné prejedanie a trávenie časť 2: Plynatosť, hnačka, zvracanie

Vianoce sú sviatky štedrosti a hojnosti, preto si každý z nás dopraje to, čo celý rok nemôže. Radi sa obdarovávame a hostíme tými najlepšími dobrotami, a pritom častokrát zabúdame, že všetko treba s mierou. Je naozaj ťažké odoprieť si dobré jedlo, zákusky a pochúťky práve v čase, kedy sme s rodinou, máme pohodu a nikam sa neponáhľame. Vianoce si bez maškrtenia pri obľúbenej rozprávke ani nevieme predstaviť. Či sme starší alebo mladší, stále by sme mali myslieť na to, že nám z jedla nič neutečie, a že naozaj netreba ochutnať všetko naraz. Nikto z nás predsa nechce stráviť sviatky na pohotovosti, alebo v horšom prípade, v nemocnici.

Ako sa cez Vianoce vyhnúť tráviacim ťažkostiam?

male porcie jedla

Jedzte malé porcie.

rýchly účinok - ikona

Nechajte si čas na pretrávenie.

dostatocny prijem tekutin

Dodržiavajte pitný režim (nealkoholické nápoje, voda).

spiace dieta

Neľahnite si tesne po jedle.

pohyb na cerstvom vzduchu

Doprajte si pohyb na čerstvom vzduchu.

chladivý efekt - ikona

Jedlo uchovávajte v chlade.

Sledujte dobu spotreby nakúpených potravín.

prejedanie sa

Zbytočne sa neprejedajte.

Čo pomôže pri plynatosti?

Mnohé potraviny, ktoré tradične konzumujeme na Vianoce, spôsobujú nafukovanie. Je to nepríjemný stav, ktorý nás privádza do chúlostivej situácie. Hlavnou príčinou je príjem väčšieho množstva vzduchu a CO2 počas konzumácie jedla alebo tekutín. V prípade, že človek zje niečo schuti alebo rýchlo, vznikne pocit plnosti a nadúvania. Hromadenie plynov je potom nekomfortné a niekedy až bolestivé. Príznakom je zväčšené (nafúknuté), tvrdé brucho, bolesť žalúdka a čriev, neprirodzené zvuky podobné škvŕkaniu, grganie a nadmerné vypúšťanie vetrov1.

Medzi potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť patria:

  • kapusta, cibuľa, kaleráb, brokolica, kel, mrkva,
  • jablká, hrušky,
  • strukoviny ako fazuľa a šošovica,
  • niektoré mliečne výrobky,
  • celozrnné výrobky bohaté na vlákninu.

Problémy môžu spôsobiť tiež príliš korenisté jedlá, kysnuté cesto, ale aj konzumácia alkoholu, sýtených alkoholických alebo nealkoholických nápojov. Zmena spôsobu jedenia je najčastejším „liekom“, ktorý pri ťažkostiach zaberá. Jedením malých porcií a pomaly dokážete predísť plynatosti. Ak viete, že ste jedli potravinu, ktorá vás zvyčajne nafukuje, snažte sa obmedziť jej konzumáciu v budúcnosti.

Na vzniknutú plynatosť zaberá pitie mätového alebo zeleného čaju, či prechádzka na čerstvom vzduchu. Potraviny, ktoré veľmi pomáhajú sú napríklad jogurty, fenikel, rebarbora, zeler, avokádo, banán alebo bobuľové ovocie. Podľa rád starých mám je najúčinnejší odvar z feniklu. Pripravuje sa z jednej lyžičky rozdrvených semien, ktoré sa zalejú 200 ml vriacej vody. Do jedál môžete pridať drvenú alebo celú rascu, majorán alebo saturejku.

V lekárňach je možné zakúpiť bez receptu produkty nazývané deflatulenciá, ktoré pomáhajú nadmernú plynatosť odstrániť. Sú to prípravky s obsahom simetikonu, ktorý má vplyv na tlak v črevách a znižuje zhromažďovanie plynových bubliniek.

Ako si pomôcť pri hnačke?

Hnačka nám môže vianočné sviatky veľmi znepríjemniť. Či už ste skonzumovali niečo pokazené, alebo ste boli v kontakte s niekým infikovaným, priebeh nie je nikdy príjemný a dokáže vysiliť celý organizmus. Pôvodcom hnačky môže byť nejaký typ vírusu (rotavírus, norovírus, enterovírus, adenovírus) alebo baktérie (salmonella, E. coli). Často je priebeh sprevádzaný, okrem vodnatej a častej stolice aj nechutenstvom, kŕčmi v bruchu, zimnicou alebo zvýšenou teplotou. Cítime sa malátny, slabý a bolia nás svaly a kĺby.

Obvykle sa prvé príznaky objavia do 48 hodín od infikovania, čiže po kontakte s nakazeným pacientom alebo po konzumácii pokazeného jedla. Treba mať na pamäti, že ak sa u nás objaví hnačka, sme pravdepodobne nositeľom infekcie, a tým môžeme nakaziť aj svoje okolie2. Ak sa nám stane takáto nepríjemnosť práve cez sviatky, kedy trávime čas so svojou rodinou, alebo chodíme po návštevách, môžeme spôsobiť črevné ťažkosti mnohým ľuďom.

Zdrojom nákazy môžu byť potraviny po prekročení doby spotreby alebo také, ktoré sú zle skladované. Myslite na to, keď budete chystať všetky dobroty na Vianoce. Zákusky, ktoré obsahujú mliečne krémy, pripravujte tesne pred konzumáciou a majte ich vždy v chladničke. Rovnako, ak obľubujete majonézový šalát, typický pre slovenské Vianoce, majte ho uskladnený v chladničke. Nespoliehajte sa na balkón či terasu, pretože v súčasnosti už nebývajú vianočné sviatky sprevádzané takým chladom a zimou, ako to bolo v minulosti. Dodržiavate hygienické opatrenia, a to nie len dôkladné umývanie rúk, ale aj pracovných povrchov, kde jedlo pripravujete.

Ak už vás chytili črevné ťažkosti, je mimoriadne dôležité prejsť na diétny režim stravovania. Vhodné sú sucháre a nesladený čierny čaj. Zaberá mrkvový odvar, prípadne uvarená ryža. Keďže sa hnačkou človek dehydruje, príjem tekutín je nesmierne dôležitý. Je vhodné mať pre istotu doma nejakú rýchlu pomoc, v podobe čierneho uhlia a rehydratačného roztoku. V lekárni vám isto poradia voľnopredajné lieky s obsahom racekadotrilu, loperamidu alebo diosmektitu. Pre deti je najvhodnejší spomínaný diosmektit. Vyrába sa v práškovej forme a je ochutený. Po zarobení s vodou sa ľahko podáva deťom po lyžičkách. Racekadotril a loperamid sú kapsule, vhodné pre dospelých a tých, čo nemajú problém s prehĺtaním.

Obvykle hnačka ustúpi v priebehu 3 – 5 dní. Ak sa stav nemení alebo sa zhoršuje aj po piatich dňoch, kontaktujte svojho lekára alebo zájdite na pohotovosť. Po zlepšení zdravotného stavu je potrebné, aby ste diétny režim ešte pár dní dodržiavali a jedálniček obnovovali postupne. Je vhodné užívať probiotiká, ktoré majú veľmi dobrý vplyv na obnovu črevnej mikroflóry, ktorá bola infekciou narušená.

Ako zastaviť zvracanie?

Veľmi často sa s črevnou infekciou vyskytne aj zvracanie. Konzumácia pokazeného jedla často spôsobí, že nám je nevoľno, zvraciame a máme aj hnačku. Organizmus sa vyčerpáva, pretože žalúdok nie je schopný v sebe nič udržať. Zvracanie je v podstate obranný mechanizmus organizmu, ktorého cieľom je zbaviť sa škodlivého alebo nadbytočného žalúdočného obsahu. Tento reflex je sprevádzaný kŕčmi a predchádza mu nevoľnosť. Sú prípady, kedy je zvracanie spôsobené neobvyklými pohybmi (kinetóza), poranením hlavy, zápalom, stresom alebo iným ochorením, či liečbou. Akútne zvracanie však prichádza najčastejšie z jedla3.

Mali by sme byť opatrný aj počas vianočných sviatkov, lebo ako sme už písali, pokazené jedlo nám môže spôsobiť nepríjemné žalúdočné, ale aj črevné problémy. Zvracanie spôsobuje pacientovi dehydratáciu, je zoslabnutý a malátny. Nutné je dopĺňať stratené tekutiny vhodnými čajmi alebo rehydratačnými roztokmi. Žalúdok upokojuje harmančekový, feniklový, zázvorový alebo repíkový čaj. Mätový čaj pomáha na kŕče a upokojuje žalúdok.

Zo začiatku je vhodné sa vyhnúť akejkoľvek tuhej strave. Kúsok sucháru, banánu a ryžu môžete konzumovať až keď vás nenapína a dokážete udržať v sebe väčšie množstvo tekutiny. Diétu treba dodržiavať ešte aspoň 3 dni. Pokiaľ je priebeh veľmi zlý a nezaberá diétny režim, je najvhodnejšie vyhľadať lekára. Na zastavenie zvracania podá injekciu, ktorá obvykle zaberie do pár hodín. V minulosti sa podávali rektálne čapíky, no v súčasnosti nie sú na trhu, čiže ich lekár nedokáže predpísať.

Ako si poradiť so zápchou?

Zápcha, alebo odborne nazývaná obstipácia, je stav nedostatočného vyprázdňovania. Približne každý štvrtý dospelý človek trpí zápchou, čiže sa vyprázdňuje menej ako 3x do týždňa. Zápchou trpia vo väčšine prípadov ženy. Stolica je nie len menej častá, ako je fyziologické, ale je aj bolestivá a často nedostačujúca. Ak pretrváva dlhšie ako 3 mesiace, prechádza do chronickej formy. Pri dlhodobých ťažkostiach býva rozdráždený konečník, prípadne sa vyskytuje v stolici krv.

Príčiny zápchy sú rôzne. Najčastejšie ide o formu stravovania, kedy je strava tuhá, s nízkym obsahom vlákniny a nízky príjem tekutín. Ak sa človek nedostatočne hýbe a má stres, ťažkosti môžu pretrvávať aj dlhodobo.

Pokiaľ je zápcha chronická, je potrebné urobiť kompletné vyšetrenie, nájsť príčinu a vylúčiť vážne ochorenie. Mnohí ľudia trpia nedostatočnou motilitou čriev, ktorá vyplýva z iného pridruženého ochorenia ako je napríklad skleróza multiplex či diabetes mellitus. Podobne je to aj pri hormonálnej nerovnováhe, ako napríklad pri hypotyreóze, tehotenstve alebo v období menopauzy4.

Riešenie zápchy môže spočívať v zmene životného štýlu a v podávaní účinných farmaceutických prípravkov. V prípade, že trpíte zápchou v dôsledku konzumácie tuhých a nesprávnych potravín, pomôže vám pohyb, prípadne za hrsť sušených sliviek alebo potraviny s obsahom vlákniny. Vhodné je čerstvé ovocie a mali by ste sa vyhnúť konzumácii bieleho pečiva, nezrelých banánov, čokolády alebo čierneho čaju. Pitný režim by mal byť minimálne 8 pohárov za deň, a to vody, ovocnej alebo zeleninovej šťavy. V lekárni sa dajú bez receptu zakúpiť laxatíva, ktoré v prípade potreby dokážu uľahčiť vyprázdňovanie. Laxatíva aktivujú pohyby čriev, prípadne zrieďujú stolicu. Na trhu sú vo forme čapíkov, tabliet, kvapiek či roztokov.

Z čajovín je veľmi obľúbený list senný, no rovnako ako pri iných laxatívach, treba čaj konzumovať opatrne a nie často. Na mnohé laxatíva (bisakodyl, senný list) vzniká totiž závislosť a črevá sa po ich dlhodobom užívaní nedokážu samovoľne vyprázdniť. Ak máte problém dlhodobo, vhodné je užívať probiotiká, ktoré udržujú črevá v normálnom chode. Žalúdočné problémy či tráviace ťažkosti vedia urobiť z Vianoc veľmi nepríjemný čas. Myslite teda na svoje zdravie, nech máte na sviatočný čas len tie najkrajšie spomienky.

Trápia vás iné tráviace problémy?

Páleniu záhy a žlčníkových ťažkostiam v dôsledku prejedenia z vianočných dobrôt sme sa povenovali v ďalšom článku. Prečítajte si, ako si od týchto ťažkostí uľaviť a čo vám môže pomôcť.

Zdroje použité v článku:

1. Kolmanová E., Nadýmaní – jaká léčiva jej zpôsobují aj ak jej léčit, Prakt. lékáren. 2018; 14(4): 193-196, www.praktickelakarenstvi.cz
2. Chavoustie Taylor C., Diarrhea: Causes, Symptoms and Treatments. 2021, www.healthline.com/health/diarrhea
3. Frothingham S., Gastrointestinal Infection: Symptoms, Causes, and Treatment. 2018, www.healthline.com/health/gastrointestinal-infection
4. Fathi A., Gavalierová Z., Manažment obstipácie v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých. Via pract., 2009, 6 (7-8):318-321, www.solen.sk

Neprehliadnite