Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Zásady stravovania diabetikov: Prečo je dôležitá zmena stravy pri cukrovke a aké zásady dodržiavať?

Cukrovka je dnes už jedným z najznámejších a najrozšírenejších ochorení. Spolu s infarktom a vysokým krvným tlakom sa zaraďuje k civilizačným ochoreniam. Postihne mladých aj starých, no nevyhýba sa ani ľuďom v produktívnom veku.

Cukrovku, bez ohľadu na to, či ide o prvý alebo druhý typ, charakterizuje zvýšená hladina cukru v krvi. Toto ochorenie vzniká totiž tak, že dôjde k:

  • zníženiu tvorby hormónu inzulín,
  • alebo inzulínovej rezistencii.

Inzulín je hormón zodpovedný za premenu glukózy na energiu, bez ktorej ľudský organizmus nedokáže fungovať. Táto energia totiž nepoháňa len telo, ale i mozog. Pokiaľ pankreas neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu, prípadne nedochádza k jeho správnemu využitiu, hromadí sa prijatá glukóza v krvi a spôsobuje hyperglykémiu. Dlhodobo zvýšená hladina cukru potom spôsobuje vznik cukrovky a poškodenia ciev a orgánov.

 

Po diagnostikovaní cukrovky môžete mať pocit, že sa vám celý svet obráti „naruby“. Nový režim, diéta, užívanie liekov či pichanie inzulínu, to všetko môže byť pre vás strašiakom. Dôležité je však i to, že so správnym režimom a zmenou životosprávy, sa dá aj napriek tomuto nevyliečiteľnému ochoreniu viesť plnohodnotný život. Akých základných zásad by ste sa teda mali ako diabetik držať?

strava pri cukrovke

Zásady stravovania pre diabetikov

Pri liečbe cukrovky vám váš diabetológ môže predpísať antidiabetiká alebo inzulín. Užívanie liekov však na boj s týmto ochorením nestačí. Aby ste mohli viesť plnohodnotný život, je potrebné zmeniť životosprávu – začínajúc zmenou stravovacích návykov, ale tiež fyzickou aktivitou a v niektorých prípadoch aj znížením hmotnosti.

Jedzte pravidelne a v menších porciách

Vzhľadom na užívanie liekov, prípadne podávanie inzulínu, je veľmi podstatné, aby ste mali pravidelný režim rozdelený do minimálne 3 – 4 jedál denne, ideálne však do 5 či 6. Konzumujte menšie porcie vhodného jedla a jedzte pomaly. Nielenže je to lepšie pre váš tráviaci systém, ale pomôže vám to cítiť sa po jedle sýty a nie prejedený. Pravidelná strava a úprava veľkostí porcií je tiež nápomocná pri redukcii váhy, čo je často pre diabetikov dôležité.

 

zdrava strava pri cukrovke

Konzumujte vyváženú stravu

V prípade, že máte diétu stanovenú vašim diabetológom, dbajte na to, aby ste ju dodržiavali. Základom by mala byť zdravá a vyvážená strava rozdelená do viacerých jedál denne. Vyhýbajte sa mastným a tučným jedlám, nekonzumujte presladené jedlá a nápoje. Pri úprave jedla uprednostnite varenie, dusenie, pečenie bez tuku a parenie, vyhýbajte sa vysmážaniu a používaniu veľkého množstva oleja. Veľmi dôležitý je tiež dostatočný pitný režim – pozor však na nápoje s obsahom cukru. Najideálnejšie je piť čistú vodu. Vaša strava by mala obsahovať dostatok minerálov, vlákniny a samozrejme tiež vitamínov, bielkovín, zdravých tukov a sacharidov s nízkym glykemickým indexom.

Osvojte si pojmy ako glykemický index či sacharidová jednotka

Sacharidová jednotka

Sacharidová jednotka (SJ) predstavuje množstvo cukru obsiahnuté v danej potravine, pričom 1 sacharidová jednotka sa rovná zhruba 10 g cukru. Váš diabetológ by vám mal určiť denný príjem SJ a vysvetliť vám, ktoré druhy potravín sa do denného príjmu SJ započítavajú.

Glykemický index

Glykemický index (GI) je jednotka používaná na meranie toho, ako potravina zvyšuje hladinu glykémie. Jednotlivé potraviny sú potom klasifikované to troch skupín:

  • potraviny s nízkym GI s hodnotami 55 a menej,
  • potraviny so stredným GI v rozmedzí 56 až 69,
  • potraviny s vysokým GI s hodnotami 70 a viac.

Platí, že potraviny s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov a cukru majú zväčša vysoký GI a trávia sa rýchlejšie. Naopak potraviny s vysokým obsahom bielkovín, tukov alebo vlákniny, majú zvyčajne nižší GI. Tým potravinám, ktoré sacharidy neobsahujú, sa hodnota GI nepriraďuje. Patria sem napríklad mäso, ryby, hydina, orechy, semienka, bylinky, korenie a oleje. Hodnota GI môže byť tiež ovplyvnená tepelným spracovaním jedla, druhom cukru, ktorý jedlo obsahuje a spracovanie, ktorým cukor prešiel.1

Zaraďte do jedálnička potraviny, ktoré vám pomôžu udržiavať zdravú hladinu cukru

Vhodné potraviny Popis
Mäso a ryby Vhodným zdrojom bielkovín je kuracie, morčacie a králičie mäso a ryby. Ryby sú navyše obohatené o prospešné tuky. Morské ryby ako napríklad makrela, tuniak či losos sú tiež skvelým zdrojom omega 3 mastných kyselín.
Strukoviny a ovsené vločky Hrach, fazuľa, šošovica, cícer a sója sú výborným zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny. Vločky majú obsahujú veľa vlákniny, vitamínov skupiny B a vitamínu E.
Zelenina Listová zelenina ako ľadový šalát, kapusta, špenát, ďalej zeler, petržlen, uhorka, karfiol, zelená fazuľa, kaleráb, špargľa, artičoky, cibuľa, brokolica, paradajky a sladké zemiaky – tieto druhy zeleniny majú pozitívny účinok pri cukrovke, nakoľko pomáhajú normalizovať hladinu cukru v krvi. Zelenina je tiež dobrým zdrojom vlákniny, podporuje trávenie a navyše obsahuje mnoho vitamínov, medzi nimi napríklad vitamín C a vitamíny skupiny B.
Ovocie Citrusové plody sú odporúčané pre vysoký obsah vlákniny a vitamínov (vitamín C), vhodné sú tiež napríklad čučoriedky, maliny a jahody.
Oleje Olivový, repkový a podzemnicový olej sú skvelým zdrojom omega 9 mastných kyselín, v slnečnicovom,  sójovom, kukuričnom oleji a olejoch zo semienok a orieškov nájdete zas omega 6 mastné kyseliny.
Oriešky a semiačka Vlašské orechy, ľanové a konopné semiačka obsahujú omega 3 mastné kyseliny.
Zázvor Je nápomocný pri regulácii glykémie a navyše má pozitívny účinok na trávenie, pomáha pri nevoľnosti a pôsobí protizápalovo.
Niektoré koreniny Škorica nielenže pekne vonia, ale má tiež pozitívne účinky na reguláciu cukru v krvi. Bobkový list zas pozitívne ovplyvňuje inzulín a hladinu tukov v krvi.

Potraviny, ktoré je potrebné z jedálnička vyradiť

cukor

Cukor, med, všetko sladené medom a cukrom

mucniky

Múčniky

mastne maso

Mastné mäso (ako bôčik)

sladene napoje

Sladké nápoje

torty kolace zakusky

Buchty, koláče, zákusky

krigel s pivom

Tvrdý alkohol a pivo

nikotinova molekula

Nikotín sa neodporúča v žiadnom prípade

sol

Konzumácia kuchynskej soli má byť mierna, základom je nedosáľať už hotové jedlá2

Máte chuť na sladké?

Možno si myslíte, že keď máte cukrovku, už si nikdy nedáte nič sladké. V skutočnosti však máte viacero možností, ako si osladiť život. Na trhu je množstvo druhov potravín pre diabetikov s upraveným zložením. Nájdete medzi nimi pečivo, sladkosti, ale aj rôzne pochutiny či nápoje, ktoré vám osladia deň. Tieto produkty sú vždy označené ako DIA a neobsahujú cukor – sladkú chuť im dodávajú umelé sladidlá. Ani týchto potravín však nesmiete zjesť veľa a je potrebné ich počítať do vášho denného príjmu sacharidov.

Zdroje použité v článku:

[1] Ciok J, Dolna A. Znaczenie indeksu glikemicznego w ocenie gospodarki weglowodanowej [The role of glycemic index concept in carbohydrate metabolism]. Przegl Lek. 2006;63(5):287-91. Polish. PMID: 17036507.
[2] MUDr. Viera Kissová, PhD. Sacharidové výmenné tabuľky a Hlavné zásady diabetickej diéty. [online] [cit. dňa 7.10.2022] dostupné z: https://diabetik.sk/wp-content/uploads/2014/02/Diabeticka_brozurka_105x150_lyzicky_FINAL2015_nahlad.pdf

Neprehliadnite