Zábavná pyrotechnika v sebe ukrýva množstvo nástrah. Na čo si dať pri silvestrovských oslavách pozor?
Prskavky, petardy, dymovnice, ohňostroje… Zábavná pyrotechnika je už niekoľko desaťročí tradičnou súčasťou silvestrovských osláv. Mnohí však zabúdajú, že jej nesprávne použitie môže byť príčinou rôznych nešťastných udalostí vrátane nepríjemných zranení. Ako sa im vyhnúť a ako poskytnúť prvú pomoc, ak k nim dôjde? Všetko nájdete v tomto článku.
S akou zábavnou pyrotechnikou sa najčastejšie stretávame?
Pyrotechnické výrobky určené na zábavu obsahujú technologicky spracované zmesi rôznych horľavín, výbušnín a iných prídavných látok, ktoré v procese horenia vyvolajú svetelné, dymové, zvukové a tlakové efekty. K takýmto výrobkom je preto potrebné pristupovať s rešpektom. Stačí totiž aj malá chvíľka nepozornosti a môže dôjsť k úrazu či poškodeniu majetku. Obzvlášť, ak je osoba manipulujúca s pyrotechnikou pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky.Pri nákupe zábavnej pyrotechniky sa stretávame so 4 bezpečnostnými kategóriami:
Aké úrazy môže spôsobiť zábavná pyrotechnika?
Ak vám pri odpaľovaní petárd niekto povie, či vás omrzelo všetkých 10 prstov na rukách, žiaľ, nie je ďaleko od pravdy. Najmä v priebehu silvestrovských osláv sú urgentné príjmy plné ľudí trpiacich popáleninami či poškodeniami zraku a sluchu, ktorých príčinou býva zábavná pyrotechnika.
Menej častými, ale o to hrozivejšími, bývajú devastačné poranenia ruky. Tie sa vyskytujú v prípade, ak pyrotechnika z rôznych príčin vybuchne priamo v ruke.
Upozornenie:
Úraz nemusí utrpieť iba osoba, ktorá pyrotechniku zapaľuje. Stáva sa, že vybuchujúca pyrotechnika môže doletieť na oblečenie či vlasy akejkoľvek osoby v blízkosti a znova sa vznietiť. Ak si to daná osoba nevšimne, ľahko môže dôjsť k popáleniu.
Prvá pomoc pri zranení spôsobenom zábavnou pyrotechnikou
Prvá pomoc, ak zábavná pyrotechnika spôsobí popáleniny:
- Uhaste zdroj popálenia.
- Vyzlečte odev z postihnutej časti tela. Pokiaľ je odev priškvarený k rane, vyzlečte len to, čo sa dá, respektíve odev v okolí rany obstrihajte. Nikdy ho z rany nestrhávajte!
- Odstráňte šperky z postihnutej oblasti – čo najrýchlejšie. Postupne totiž môže začať popálené miesto opúchať.
- Ochlaďte popálenú časť tela miernym prúdom studenej vody aspoň po dobu 15 minút. Ak ste na mieste, kde nemáte prístup k zdroju studenej vody, postačí aj voda izbovej teploty (napríklad voda z fľaše). Na ochladenie popáleniny nikdy nepoužívajte ľad alebo sneh, ten môže popálené miesto ešte viac poškodiť!
- Prekryte popáleninu – ideálne nepriľnavým sterilným obväzom (mastný tyl). Ako akútne riešenie môžete použiť aj čisté mikroténové vrecko alebo potravinovú fóliu, lepšie je však mať v zásobe obväz. Tvár a krk neprekrývajte.
- Aplikujte protišokové opatrenia 5T a vyhľadajte lekársku pomoc.1
Poznáte protišokových 5T? Ticho, teplo, tíšenie bolesti, tekutiny a transport – to sú zásady prvej pomoci pri šoku, ktoré dokážu poranenému veľmi pomôcť.
Poznáte protišokových 5T? Ticho, teplo, tíšenie bolesti, tekutiny a transport – to sú zásady prvej pomoci pri šoku, ktoré dokážu poranenému veľmi pomôcť.
Prvá pomoc, ak dôjde k poraneniu oka ostrým predmetom alebo cudzím telesom:
- Oko v žiadnom prípade nešúchajte, ani sa nesnažte cudzie teleso z oka svojpomocne vybrať.
- Nerobte žiadne výplachy oka.
- Postihnuté oko prekryte kúskom sterilnej gázy. Postupujte veľmi opatrne, na oko netlačte.
- Aplikujte protišokové opatrenia 5T a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Prvá pomoc, ak nastanú devastačné poranenia končatiny pri výbuchu pyrotechniky priamo v ruke:
- Zastavte krvácanie. Na ranu pritlačte tlakový obväz. Ak nemáte k dispozícii lekárničku, použite inú, čo najčistejšiu tkaninu, ktorú pritlačíte na ranu.
- Znehybnite končatinu.
- Odložte amputát – pokiaľ došlo k odtrhnutiu niektorých častí končatiny, zabaľte ich do vlhkej gázy / obväzu. Ak nemáte, použite inú čistú navlhčenú tkaninu. Následne to vložte do plastového vrecka, ktoré hermeticky uzavriete a ponoríte do nádoby s vodou a ľadom v pomere 1 diel ľadu a 3 diely vody.
- Aplikujte protišokové opatrenia 5T.
- Oživujte, ak poranený skolabuje – v prípade potreby aplikujte 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy. Pokiaľ máte problém s podaním dýchania z úst do úst, vykonajte aspoň stláčanie hrudníka.
- Okamžite zavolajte lekársku pomoc.2
Čo nerobiť pri používaní zábavnej pyrotechniky?
Aby pri používaní zábavnej pyrotechniky nedošlo k úrazom, je potrebné dbať na bezpečnostné pravidlá. S tým súvisí už aj samotný nákup pyrotechniky, ktorý by mal byť od overeného predajcu. Každý pyrotechnický výrobok musí byť certifikovaný, pričom by mal obsahovať aj certifikovaný návod na použitie. Vyvarujtesa pouličným predavačom, ako aj nákupom z druhej ruky, napríklad od suseda či z bazáru. Aj keď sa môže jednať o certifikované výrobky, nikdy neviete, ako ich predávajúca osoba skladovala. Práve zlé skladovanie môže spôsobiť nestabilitu pyrotechniky.
Aké zásady by ste mali dodržiavať pri manipulácii s pyrotechnikou?
- Zakúpenú pyrotechniku skladujte na suchom mieste v pôvodnom obale podľa odporúčaní výrobcu.
- Nepoužívajte pyrotechniku, ktorá má poškodený obal, alebo ktorej uplynula doba použiteľnosti.
- Pri používaní pyrotechniky dodržujte návod výrobcu a odporúčanú bezpečnú vzdialenosť od okolitých objektov.
- Neprenášajte ju vo vreckách.
- Žiadnu pyrotechniku nezapaľujte priamo v ruke ani v blízkosti tváre či inej osoby.
- Neodpaľujte ju vo fľašiach ani iných nádobách.
- Nikdy sa nesnažte o jej opätovné zapálenie. Ak pyrotechnika nevybuchla, polejte ju vodou.
- Nevyhadzujte zapálenú pyrotechniku z okna alebo balkóna. Môže spôsobiť požiar či ohroziť iné osoby.
- Nezapaľujte pyrotechniku v blízkosti otvoreného ohňa, nič netušiacich ľudí a zvierat.
- Nezapaľujte pyrotechniku na miestach, kde je zakázaná.
- Nemanipulujte s pyrotechnikou, ak ste pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok.3
Pyrotechnika prešla dlhým vývojom a v dnešnej dobe, pokiaľ sa používa správne a podľa návodu, nie je dôvod, aby ste sa jej obávali. Pristupujte k nej však s rešpektom a dodržujte uvedené zásady. Pre prípad potreby odporúčame mať po ruke základné pomôcky na ošetrovanie rán, aby ste vedeli rýchlo reagovať. Prajeme veselého a bezpečného Silvestra!
Zdroje použité v článku:
1. SCHAEFER, T.J and SZYMANSKI K.D. Burn evaluation and management. [Updated 2021 Aug 11]. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430741/
2. DOBIÁŠ V. 5P Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov. Vyd. Dixit s.r.o., Marec 2017. ISBN 978-80-89662-24-1
3. MV SR. Zásady používania zábavnej pyrotechniky [Online]. Dostupné z: https://www.minv.sk/?zasady-pouzivania-zabavnej-pyrotechniky