Zriedkavé ochorenie Guillain-Barré syndróm: Čo to je, ako vzniká, prejavuje sa a lieči?
Guillain-Barré syndróm je zriedkavé akútne ochorenie. Má vážne, niekedy aj fatálne dôsledky. Udáva sa, že jednou z hlavných príčin jeho vzniku sú infekcie tráviaceho, prípadne dýchacieho systému a nimi aktivovaná imunitná odpoveď organizmu. Prejavuje sa najmä neurologickými príznakmi, ako sú slabosť, postupné ochrnutie, zmeny kožnej citlivosti či poruchy cielených pohybov. Všetky tieto prejavy výrazne narúšajú kvalitu života pacienta. Ochorenie preto vyžaduje rýchlu diagnostiku a intenzívnu liečbu.
Čo je to Guillain-Barré syndróm a ako vzniká?
Barré syndróm (GBS) je vzácne, autoimunitné zápalové ochorenie. Imunitný systém pri ňom napáda periférne nervy a spôsobuje zápal viacerých nervových koreňov – tzv. polyradikuloneuritídu. Vedie k vzniku náhleho, ochabnutého nervosvalového ochrnutia.
Guillain-Barré syndróm sa považuje za postinfekčný, čiže imunitne sprostredkovaný. V 50 – 70% prípadov sa dáva do súvisu s predchádzajúcou infekciou tráviaceho či dýchacieho systému. Znamená to, že ho vyvolá vírusová alebo bakteriálna infekcia, ktorá aktivuje imunitný systém. Väčšinou prepukne do 2 – 29 dní po infekcii.1
Upozornenie:
Úmrtnosť v akútnej fáze ochorenia je nižšia ako 5%.3 Najnebezpečnejšie je možné postihnutie dýchacích svalov, ktoré vedie k zlyhaniu dýchania a smrti.
Najčastejšou príčinou je črevná infekcia baktériou Campylobacter jejuni, pri ktorej dochádza prostredníctvom mikróbom vyvolanej imunitnej reakcie aj k poškodeniu samotných nervov hostiteľa. Táto baktéria sa vyskytuje v nedostatočne tepelne upravených potravinách, napríklad v hydine. Infekcia sa navonok prejavuje najmä hnačkami. Svoju rolu môžu zohrávať aj tzv. anti- gangliozidové protilátky, hoci nie vo všetkých prípadoch.
Okrem infekcie baktériou Campylobacter jejuni môže k rozvoju Guillain-Barré syndrómu viesť chrípka, cytomegalovírus (CMV), vírus Epstein-Barrovej (EBV), Mycoplasma pneumoniae2 či HIV. Podľa niektorých autorov môže byť príčinou tohto syndrómu aj COVID-19. Nesmieme opomenúť ani iné príčiny vzniku GBS, a tými sú niektoré chirurgické zákroky, úrazy či medikamenty.
Výskyt Guillain-Barré syndrómu v USA a Európe je podobný: 1 prípad na 100 000 obyvateľov ročne.1 Jedná sa teda o zriedkavé ochorenie. Muži sú postihnutí častejšie ako ženy, ale len mierne. Odhaduje sa, že celosvetovo každý rok pribudne 100 000 pacientov s týmto ochorením.

Príznaky Guillain-Barré syndrómu
- Slabosť končatín – vzniká buď v oblasti končatinových pletencov, alebo naopak v oblasti prstov, môže prejsť až do ochrnutia
- Mravčenie, brnenie v končatinách – tzv. parestézie – pacient má pocit ihličiek v prstoch, stav môže prerásť až v necitlivosť
- Bolesť pozdĺž dlhých nervov
- Zmeny reflexov
- Tvárová diplégia – padnutie tváre oboch strán
- Problémy s rečou a prehĺtaním – dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním) alebo dysartria (nezrozumiteľná reč)
- Dýchacie ťažkosti – môže byť nutné zavedenie umelej ventilácie s intubáciou pacienta
- Zmeny autonómneho nervového systému – napríklad kolísanie krvného tlaku, zmeny srdcového rytmu, kvôli čomu by mal byť pacient dlhodobo monitorovaný na JIS
- Demyelinizácia – postupná strata nervových obalov dokázateľná pri elektromyografii
Nie všetky príznaky sa objavia u každého pacienta. Guillain-Barrého syndróm sa môže objaviť vo viacerých variantoch. V ázijských krajinách je bežnejšia náhla pohybová forma, kedy sú zachované reflexy.
Väčšinou pacienti trpiaci syndrómom Guillain-Barrého popisujú prudký, rýchly priebeh ochorenia. Postupne vzniká vzostupná slabosť a zmyslové zmeny. Samotný priebeh je kontinuálny, nedochádza k prechodnému ústupu ťažkostí a tiež je skôr nezvyčajné, keby sa ochorenie po čase vrátilo. Ak pacient hlási zhoršenie stavu po 8 týždňoch od vzplanutia príznakov, musí sa zvážiť iná diagnóza.

Kedy vyhľadať lekára?
Odborníka je nutné vyhľadať vtedy, ak sa na chodidlách alebo prstoch objavilo mravčenie a postupne sa presúva nahor. Tiež ak je prítomná slabosť, šíriaca sa od prstov smerom hore k pletencu (miestu, kde sa končatina pripája na trup). S vyhľadaním lekára nečakajte ani v prípade, že sa pri ležaní objavuje zmena dýchania či dusenie slinami. Pri takýchto komplikáciách je nutná okamžitá hospitalizácia, nakoľko sa stav môže rýchlo zhoršovať.4 Čím skôr sa zaháji terapia, tým je šanca na úplné uzdravenie vyššia.
Môže sa Guillain-Barré syndróm skomplikovať?
Tento syndróm môže vyvolať vážne zdravotné ťažkosti. K hlavným komplikáciám GBS patria:
- Problémy s dýchaním
- Pretrvávajúca zmena citlivosti kože spojená s mravčením
- Kolísanie krvného tlaku a nepravidelný srdcový rytmus
- Bolesť nervov – pretrváva asi u 1/3 pacientov a je možné ju zmierniť liekmi4
- Problémy s trávením a močením v zmysle spomalenia stolice alebo zadržania moču
- Krvné zrazeniny v dôsledku imobility, predchádza sa im liekmi na riedenie krvi
- Syndróm dýchacej tiesne
Diagnostické postupy pri syndróme Guillain-Barré
Pomocou neurologického kladivka neurológ pátra po prítomnosti reflexov, všíma si aktívnu i pasívnu hybnosť, poruchy chôdze a iné príznaky. EMG môže byť užitočné na odlíšenie od iných chorôb, teda spresnenie diagnózy. Odhalí aj demyelinizáciu. Vyšetrenie mozgomiešneho moku, tzv. lumbálna punkcia, vykazuje 2 týždne po nástupe symptómov u 80% pacientov normálne množstvo bielych krviniek a zvýšenú hladinu bielkovín.3 Zistenie množstva gangliozidových protilátok môže tiež dopomôcť k spresneniu diagnózy, avšak zvyčajne ich vyšetrenie vyžaduje dlhší čas, takže nezohráva rolu pri prijatí pacienta na hospitalizáciu.
Ako sa lieči Guillain-Barré syndróm?
Ochorenie sa v súčasnosti lieči buď prostredníctvom vnútrožilového imunoglobulínu alebo výmenou plazmy. Presný mechanizmus pôsobenia tohto imunoglobulínu nie je celkom jasný. Výmena plazmy pravdepodobne odstráni nielen chorobné protilátky, ale tiež rôzne látkové pôsobky. Liečba tohto syndrómu teda patrí plne do rúk lekárov. Neskorá diagnostika a oneskorené začatie liečby môžu mať pre pacienta vážne následky. Ak preto máte vy alebo niekto z vašich blízkych spomínané príznaky, urýchlene kontaktujte lekára.

Ako ostať zdravý?
Posilnite svoju imunitu. Zdravý a silný organizmus lepšie odoláva vírusom a baktériám, a preto pôsobí ako prevencia pred rozvojom infekcií a ich vážnych komplikácií. Pozrite si náš výber doplnkov na imunitu, ktoré vám doručíme s extra rýchlou dopravou.
Zdroje použité v článku
1. DROBNÝ, M. a kol.: Neurology Textbook. Guillain-Barre Syndrome (GBS). 2015. Profa-J (Martin). s.439-440 [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: 9788097215309
2. CAFASSO, J. a kol.: Guillain-Barré Syndrome (GBS). 2023. Healthline [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/guillain-barre-syndrome
3. NGUYEN, P. T. a kol.: Guillain-Barre Syndrome. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532254/
4. MAYO CLINIC STAFF: Guiilain-Barre syndrome. 2024. Mayo Clinic [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/guillain-barre-syndrome/symptoms-causes/syc-20362793