Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Poznáte 5 najčastejších príznakov celiakie? Prečítajte si, kedy treba spozornieť

Poznáte zásady bezlepkovej stravy?

Prečítajte si, na čo by ste si pri bezlepkovej diéte mali dávať pozor a aké zásady by ste mali dodržiavať.

bezlepkova strava

Steatorea je objemná kašovitá stolica spôsobená nadmerným množstvom tuku v dôsledku malabsorpcie živín alebo porúch trávenia. Stolica nepríjemne zapácha, je ako keby lesklá a bledá. Steatorea je sprievodným príznakom viacerých ochorení, napríklad celiakie, ale aj nedostatočnej funkcie pankreasu či iných črevných a žalúdočných ochorení.

2.    Zvýšená až chronická únava

Popri typickej celiakii rozlišujeme aj atypickú celiakiu. Tráviace ťažkosti pri nej môžu byť prítomné v menšej miere, ale rozvinú sa iné príznaky. Medzi najčastejšie príznaky atypickej celiakie patrí napríklad chronická únava. Je pomerne bežným a častým príznakom.

Chronickú únavu charakterizuje dlhodobá únava aj pri tých najbežnejších úkonoch, a to bez toho, aby sa vo vašom živote niečo iné rapídne zmenilo. Nemusíte zmeniť prácu, ani sa viac namáhať alebo menej spať, no predsa sa budete cítiť vyčerpaný. Tak ako iné príznaky celiakie, aj únava je spôsobená predovšetkým nedostatkom potrebných živín. Práve to má za následok, že vaše telo nedokáže vždy fungovať tak, ako ste zvyknutý.

unava ako priznak celiakie

Upozornenie:

Problémy s menštruačným cyklom nemusia nevyhnutne súvisieť len s celiakiou. Existujú aj iné diagnózy, ako napríklad PCOS, čiže syndróm polycystických vaječníkov, ktorý je jednou z najčastejších príčin neplodnosti u žien. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, v prvom rade sa obráťte na vášho gynekológa.

  • Anémia – chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa.
  • Osteopénia a osteoporóza – v oboch prípadoch ide o stratu kostnej hmoty, teda o rednutie kostí. Osteopénia je prvotné štádium osteoporózy.
  • Chronické migrény – na vznik a prudký nástup migrén vplýva napríklad aj nedostatok magnézia, prípadne prekyslenie organizmu.
  • Afty a opary – v dôsledku chýbajúcich živín môžete byť náchylnejší na vznik áft a oparov.

Pozor na tichú celiakiu

Existujú prípady, kedy sa celiakia neprejavuje žiadnymi špecifickými príznakmi a je diagnostikovaná náhodne pri iných testoch. Celiakia je vo väčšine prípadov geneticky podmienené ochorenie. Pokiaľ teda máte v rodine celiatika, máte vyššiu šancu, že sa celiakia objaví aj u vás – a to predovšetkým, ak má celiakiu niektorý z rodičov.

  • Zakúpte si v lekárni samotest na celiakiu – test si vykonáte v pohodlí domova. V prípade, že sa test ukáže ako pozitívny, mali by vaše ďalšie kroky smerovať k lekárovi. Domáci samotest je totiž len určitým vodítkom, diagnózu môže stanoviť jedine lekár.
  • Objednajte sa na vyšetrenie u lekára – krvné testy vykonané lekárom sú presnejšie. Na základe ich výsledku sa potom vykonáva vyšetrenie u gastroenterológa. Len ten celiakiu s istotou potvrdí a stanoví aj úroveň poškodenia sliznice tenkého čreva.

Všetko, čo potrebujete o celiakii vedieť, nájdete na jednom mieste

Navštívte náš Bezlepkový svet a objavte množstvo zaujímavých i užitočných informácií, praktických tipov, chutných receptov a širokú ponuku bezlepkových produktov.

Neprehliadnite