Poznáte 5 najčastejších príznakov celiakie? Prečítajte si, kedy treba spozornieť
Celiakia je autoimunitné zápalové ochorenie tenkého čreva spôsobené konzumáciou lepku. Prejavuje sa rôznymi príznakmi, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť len s tráviacou sústavou. Aj z tohto dôvodu môže občas nejaký čas trvať, kým si človek jednotlivé príznaky spojí s celiakiou a nechá sa na ňu vyšetriť. Dôležité je i to, že hoci sú niektoré symptómy celiakie špecifické, nemusia sa vyvinúť u každého rovnako. Sú celiatici, ktorých trápia tráviace ťažkosti, iných zas chronická únava či anémia.
Aké symptómy teda môžu indikovať celiakiu? Popísali sme 5 najčastejších príznakov celiakie, ktoré sa objavujú buď samostatne, prípadne v kombinácii s inými. Pokiaľ niektoré z týchto symptómov dlhodobo pozorujete, odporúčame vám podstúpiť potrebné testy na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy. Ak totiž cieliakiu máte, je nevyhnutné vylúčiť všetok lepok zo stravy a začať s bezlepkovou diétou. Len tak budete môcť žiť plnohodnotne a vyhnete sa rôznym zdravotným komplikáciám spojeným s neliečenou celiakiou.
Poznáte zásady bezlepkovej stravy?
Prečítajte si, na čo by ste si pri bezlepkovej diéte mali dávať pozor a aké zásady by ste mali dodržiavať.
1. Tráviace ťažkosti pri celiakii
Tráviace ťažkosti patria k najbežnejším príznakom celiakie. Zaraďujeme k nim bolesť brucha, nadúvanie, plynatosť, hnačku, zápchu a dokonca i zvracanie. Nemusia sa samozrejme objavovať všetky naraz. Tráviacimi ťažkosťami sa prejavuje tzv. typická celiakia.
Najčastejšie sa u ľudí s typickou celiakiou objavuje práve hnačka, prípadne steatorea spojená s malabsorpiou živín. Znamená to, že živiny, vitamíny a minerály prijímané stravou sa v tenkom čreve nevstrebávajú, ale vylučujú sa z tela vylučovacou sústavou von.
Steatorea je objemná kašovitá stolica spôsobená nadmerným množstvom tuku v dôsledku malabsorpcie živín alebo porúch trávenia. Stolica nepríjemne zapácha, je ako keby lesklá a bledá. Steatorea je sprievodným príznakom viacerých ochorení, napríklad celiakie, ale aj nedostatočnej funkcie pankreasu či iných črevných a žalúdočných ochorení.
2. Zvýšená až chronická únava
Popri typickej celiakii rozlišujeme aj atypickú celiakiu. Tráviace ťažkosti pri nej môžu byť prítomné v menšej miere, ale rozvinú sa iné príznaky. Medzi najčastejšie príznaky atypickej celiakie patrí napríklad chronická únava. Je pomerne bežným a častým príznakom.
Chronickú únavu charakterizuje dlhodobá únava aj pri tých najbežnejších úkonoch, a to bez toho, aby sa vo vašom živote niečo iné rapídne zmenilo. Nemusíte zmeniť prácu, ani sa viac namáhať alebo menej spať, no predsa sa budete cítiť vyčerpaný. Tak ako iné príznaky celiakie, aj únava je spôsobená predovšetkým nedostatkom potrebných živín. Práve to má za následok, že vaše telo nedokáže vždy fungovať tak, ako ste zvyknutý.
3. Úzkosť a depresia sa u celiatikov objavujú čoraz viac
Neliečená celiakia môže spôsobiť aj úzkostné a depresívne stavy. Na jednej strane sú do určitej miery vyvolávané inými fyziologickými symptómami tohto ochorenia. Ak vás napríklad dlhodobo trápia črevné ťažkosti, plynatosť, bolesti hlavy či ženské problémy a neviete nájsť ich príčinu, má to vplyv aj na to, ako sa psychicky cítite.
Na druhej strane však stojí pokles hladiny živín a látok, ktoré podporujú psychickú pohodu a zdravie vašej mysle. Práve tie môžu v dôsledku malabsorpcie živín telu chýbať a spôsobovať tak zhoršenie v oblasti psychického zdravia, nástup úzkostí či depresií.
Keď hovoríme o úzkosti a depresívnych stavoch pri celiakii, nemyslíme tým to, že si niekto ťažšie zvyká na nový životný štýl. Aj to však môže byť jeden z dôvodov, prečo sa niektorí celiatici rozhodnú vyhľadať pomoc odborníka. Pre mnohých ľudí je totiž náročnejšie fungovať v spoločnosti, domácnosti či kolektíve, kde majú pocit, že vybočujú z radu alebo sa nejako odlišujú.
4. Ženské problémy pri celiakii a problémy s plodnosťou
Ak sa vám zmenil cyklus, menštruácia vám nechodí pravidelne, prípadne vynecháva, môže ísť o jeden zo symptómov celiakie. Na menštruáciu totiž vplýva mnoho faktorov vášho životného štýlu a zdravotného stavu. Väčšina chronických ochorení, medzi ktoré celiakia rozhodne patrí, sa nejakým spôsobom podpíšu aj na ženskom zdraví. Nezvyčajné nie sú ani problémy s plodnosťou. Tie sa v tomto prípade týkajú nielen celiatičiek ale aj celiatikov. S najväčšou pravdepodobnosťou môžeme všetky tieto problémy pripísať predovšetkým nedostatku potrebných živín.
Upozornenie:
Problémy s menštruačným cyklom nemusia nevyhnutne súvisieť len s celiakiou. Existujú aj iné diagnózy, ako napríklad PCOS, čiže syndróm polycystických vaječníkov, ktorý je jednou z najčastejších príčin neplodnosti u žien. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, v prvom rade sa obráťte na vášho gynekológa.
5. Zdravotné ťažkosti spojené s nedostatkom živín – anémia, osteoporóza, afty či migrény
Zdá sa vám tento príznak až príliš všeobecný? Uznávame, môže sa tak javiť. Chceme vám však vysvetliť, čo celiakia spôsobuje. V tomto článku sme niekoľkokrát spomínali malabsorpciu živín. Ide o jednu z primárnych príčin väčšiny atypických symptómov celiakie. Pokiaľ ľudský organizmus nedostáva potrebné vitamíny, minerály, stopové prvky a iné látky, procesy v ňom nepracujú tak, ako majú.
Pre náš život a zdravie sú dôležité látky ako vitamíny C, D, E, A, železo, zinok, vápnik a mnoho mnoho iných. Keď tieto látky telo dlhodobo nedostáva, rozvinúť sa môžu rôzne ťažkosti – od lámania nechtov, cez vypadávanie vlasov, slabé kosti a kĺby, oslabenú imunitu, tráviace ťažkosti a iné.
Pokiaľ teda trpíte atypickou celiakiou, ktorá sa u vás neprejaví typickými symptómami (hnačky, zápcha a podobne), môže sa u vás objaviť až v neskoršom veku. Jej príznakmi budú práve ochorenia a zdravotné ťažkosti spôsobené dlhodobým nedostatkom živín. Medzi najčastejšie patria:
- Anémia – chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa.
- Osteopénia a osteoporóza – v oboch prípadoch ide o stratu kostnej hmoty, teda o rednutie kostí. Osteopénia je prvotné štádium osteoporózy.
- Chronické migrény – na vznik a prudký nástup migrén vplýva napríklad aj nedostatok magnézia, prípadne prekyslenie organizmu.
- Afty a opary – v dôsledku chýbajúcich živín môžete byť náchylnejší na vznik áft a oparov.
Pozor na tichú celiakiu
Existujú prípady, kedy sa celiakia neprejavuje žiadnymi špecifickými príznakmi a je diagnostikovaná náhodne pri iných testoch. Celiakia je vo väčšine prípadov geneticky podmienené ochorenie. Pokiaľ teda máte v rodine celiatika, máte vyššiu šancu, že sa celiakia objaví aj u vás – a to predovšetkým, ak má celiakiu niektorý z rodičov.
Čo robiť, pokiaľ sa u vás objavuje niektorý z príznakov celiakie?
V prvom rade vás musíme upozorniť, že sa neodporúča vysadiť lepok zo stravy bez toho, aby ste mali diagnózu potvrdenú. Môžete si tak narobiť viac škody než úžitku. Ak sa vám niečo na vašom zdraví nezdá a symptómy sa podobajú na celiakiu, máte tieto možnosti:
- Zakúpte si v lekárni samotest na celiakiu – test si vykonáte v pohodlí domova. V prípade, že sa test ukáže ako pozitívny, mali by vaše ďalšie kroky smerovať k lekárovi. Domáci samotest je totiž len určitým vodítkom, diagnózu môže stanoviť jedine lekár.
- Objednajte sa na vyšetrenie u lekára – krvné testy vykonané lekárom sú presnejšie. Na základe ich výsledku sa potom vykonáva vyšetrenie u gastroenterológa. Len ten celiakiu s istotou potvrdí a stanoví aj úroveň poškodenia sliznice tenkého čreva.
Všetko, čo potrebujete o celiakii vedieť, nájdete na jednom mieste
Navštívte náš Bezlepkový svet a objavte množstvo zaujímavých i užitočných informácií, praktických tipov, chutných receptov a širokú ponuku bezlepkových produktov.