7 vecí pre dieťatko, ktoré by mala mať doma každá mamička
Materstvo a prvé dni, týždne či mesiace s bábätkom sú pre mnohé ženy najkrajším, ale zároveň najnáročnejším obdobím života. Ten malý človiečik so sebou neprináša len množstvo lásky, no aj nových návykov a úloh. Okrem starostlivosti a pozornosti však dieťatko potrebuje aj množstvo pomôcok a prípravkov. Niektoré už možno pripravené máte, no pri iných vám možno ani nenapadlo, že ich budete potrebovať. Pozrite sa spolu s nami na 7 vecí, ktoré by ste ako novopečená mamička mali mať pripravené pri príchode bábätka z nemocnice.
1. Krémik na zapareniny pre bábätko
Zapareniny sa síce nevyhýbajú ani dospelákom, ale predsa len viac potrápia malé detičky. Najčastejšie sa objavujú v plienkovej oblasti, kde sa pokožka môže ľahko zapariť. Je preto veľmi dôležité dieťatku plienku pravidelne kontrolovať a v prípade potreby vymeniť za čistú. Pokožku zadočku a plienkovej oblasti nezabudnite vyčistiť a naniesť na ňu ochranný krémik na zapareniny. Väčšina mamičiek siahne po starom dobrom Sudocreme, existuje však množstvo iných kvalitných prípravkov, ktoré vám s týmto problémom pomôžu. Veľmi populárny u našich mamičiek je napríklad nechtíkový dojčenský krém na zapareniny Weleda.
2. Odsávačka na nos
Malé bábätká si ešte nevedia sami vyfúkať nošteky, preto aj táto povinnosť zostáva na rodičoch. Upchatý nos dieťatku znepríjemňuje dýchanie, spánok, no a v neposlednom rade aj kŕmenie. Je preto dôležité, aby ste mu soplík odsávali. Odsávanie nie je asi nikdy úplne príjemné – niežeby bolo pre detičky bolestivé, no často sa im to nepáči a plačú. Kedysi sa používali len ústne a ručné nosné odsávačky, dnes už však nájdete aj odsávačky na hadicu od vysávača či elektrické nosné odsávačky.
3. Doplnky a vitamíny pre bábätko – napríklad vitamín D a probiotiká
Vaše bábätko by malo všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály dostávať prostredníctvom materského mlieka. Preto je veľmi dôležité, aby ste dbali na zdravú stravu s obsahom všetkých potrebných zložiek. Niekedy však môžu nastať situácie, kedy dieťatko dostatok živín nedostáva, prípadne mamička nemôže dojčiť a je potrebné doplniť vitamíny pomocou rôznych doplnkov vhodných pre bábätká.
Novorodencom sa zvykne umelo podávať vitamín K v rámci prevencie krvácavosti novorodencov. Podáva sa buď injekčne ešte v nemocnici ako jednorazová dávka, alebo ústne pri dojčení, zhruba do 12 týždňov života bábätka.
Vitamín D patrí k vitamínom, ktoré sú pre dieťatko nevyhnutné už od narodenia. Napomáha totiž vstrebávaniu fosforu a vápnika. To sú mimoriadne dôležité minerály pre správny vývoj kostí, zubov, svalov a kĺbov. Užívanie doplnkov u najmenších detičiek vždy konzultujte s pediatrom.
Zdravie a vývin imunity podporia aj probiotiká pre deti. Tie totiž pomáhajú udržiavať rovnováhu v črevnej mikroflóre. Užívanie probiotík sa odporúča napríklad predčasne narodeným bábätkám a bábätkám narodeným cisárskym rezom. Citlivejšie trávenie môžu mať aj detičky nedojčené materským mliekom alebo dojčené detičky, ktoré na istý čas nemajú z nejakého dôvodu prístup k materskému mliečku, napríklad počas choroby mamičky. Probiotiká sú rovnako vhodné pri ťažkostiach spôsobujúcich narušenie črevnej mikroflóry, ako sú napríklad hnačky, zvracanie a podobne.
4. Lieky na teplotu u detí
Zvýšená teplota a horúčka u detí spočiatku vydesí nejednu čerstvú mamičku. Zvýšená teplota do 38°C je ale u detičiek vcelku bežná. Niekedy sa im telesná teplota zvýši po kŕmení, kúpaní či pobyte na slniečku. Preto by ste nemali hneď chytať paniku – príležitostne zvýšená teplota je väčšinou úplne v poriadku. Ak sa u vášho bábätka ale objaví horúčka nad 38°C, znamená to, že imunitný systém dieťatka s niečím bojuje.
U bábätiek do 3 mesiacov by ste vždy mali horúčku konzultovať s lekárom. Pediater bábätko prezrie a vyšetrí. Aj u bábätiek sa na zníženie horúčky podávajú antipyretiká – najčastejšie s obsahom paracetamolu, ktorý je v správnom dávkovaní vhodný už od narodenia. Lieky s obsahom ibuprofenu sa používajú u detičiek od 3 mesiacov.
5. Teplomer pre deti
V súčasnosti máte na výber z viacerých typov detských teplomerov. Čoraz väčšiu popularitu si získavajú bezdotykové, čelové a ušné teplomery, ktoré umožňujú pomerne rýchle meranie teploty. Malé detičky totiž často nedokážu ležať pokojne bez pohnutia, čo môže výsledky merania s bežným teplomerom skresľovať. Ušný teplomer ale stačí vložiť do vonkajšieho zvukovodu, čelový priložiť bábätku na čelo. Bezdotykové teplomery navyše umožňujú meranie teploty bez toho, aby sa teplomer dieťatka dotkol.
Mnohé mamičky nedajú dopustiť ani na takzvané nálepkové teplomery. Jedna nálepka vám pomôže monitorovať teplotu dieťaťa až po dobu 48 hodín. V nálepkách sa nachádzajú tekuté kryštáliky, ktoré sa rozsvietia v závislosti od teploty dieťaťa.
6. Nožničky na detské nechtíky
Aj malé bábätká majú nechtíky. Hoci by ste si možno povedali, že tak skoro „manikúru“ potrebovať nebudú, strihanie detských nechtíkov je dôležité. Bábätká totiž ešte nevedia ovládať svoje končatiny (určite ste si všimli, že zvyknú rôzne dvíhať a hýbať ručičkami). Často sa teda stáva, že rastúce nechty sú príčinou škrabancov na tváričke vašej ratolesti.
Mnohé maminy sa strihania nechtíkov boja. Myslia si, že pri strihaní bábätku ublížia alebo niečo neurobia dobre. Ak však budete mať správny prístup, trpezlivosť a vhodné pomôcky, uvidíte, že to zvládnete „ľavou zadnou“. Pre najmenšie detičky sú určené špeciálne zaoblené nožničky, ktoré znižujú riziko poranenia na minimum.
7. Pomôcky na ošetrenie pupčeka
Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa pupočník novorodenca uzatvorí svorkou brániacou krvácaniu. Bábätku tak ostane asi dvojcentimetrový kúsok pupočníka nazývaný pupočníkový pahýľ. Tento pahýľ zvykne sám odpadnúť v priebehu prvých dvoch týždňov života bábätka. Niekedy tento proces môže trvať dlhšie, no dôležité je, aby ste sa ho nesnažili nasilu urýchliť a aby ste sa o pupček starali. Vašou hlavnou úlohou je kontrolovať, či sa neobjavuje krvácanie, zápach alebo mokvanie.
Na čistenie pupočníka vám postačí čistá gáza namočená vo vode. Pupočník zbytočne neumývajte, snažte sa ho držať suchý aj počas kúpania a určite naň nepoužívajte mydlá ani iné umývacie prípravky. Niektoré mamičky používajú na ošetrenie a dezinfekciu pupočníka 60% alkohol, ktorý nakvapkajú na gázový štvorček a následne ošetria pupček dieťatka a jeho okolie. Odporúča sa nechať pupček vetrať a dbať na to, aby naň detské oblečenie netlačilo.