9 potravín, na ktoré si ako celiatik musíte dávať pozor – ktoré to sú?
Zrejme vám nemusíme vysvetľovať, že každý, komu bola diagnostikovaná celiakia, musí „dať zbohom“ lepku – a teda bežnému pečivu, cestovinám a iným jedlám pripravovaným z pšenice a obilnín obsahujúcich glutén. To je v podstate tá jednoduchšia časť bezlepkovej diéty. Stačí si nájsť zoznam obilnín, ktoré lepok neobsahujú a dokážete si pripraviť chutné pečivo a jedlá aj doma. Problematické však môžu byť rôzne iné potraviny. Máme na mysli predovšetkým také, ktoré sa na prvý pohľad „lepkovo“ netvária.
Patria sem hotové jedlá, mäsové výrobky, koreniny, ale napríklad aj káva. Lepok sa totiž pre svoje vlastnosti veľmi často do potravín a jedál pridáva pri výrobných procesoch. Lepok je tiež súčasťou mnohých potravinových prísad, napríklad farbív či aróm. V iných prípadoch ním môže byť potravina kontaminovaná – napríklad vo veľkých fabrikách, kde tie isté stroje vyrábajú viacero druhov produktov. Vytvorili sme pre vás zoznam 9 potravín, na ktoré by ste si ako celiatik mali dávať pozor. Ktoré to sú a prečo?
1. Instantná káva
Kávové zrná ako také lepok neobsahujú, čiže aj káva je bezlepková. V drvivej väčšine prípadov to však platí len pre čistú kávu. To znamená, že buď si kúpite kvalitnú mletú kávu s obsahom 100% mletých kávových zŕn bez pridania gluténu, alebo si kúpite mlynček či kávovar a zrná si budete mlieť doma sami.
Instantné kávy, ktoré často poznáme pod názvom „nesca“, môžu obsahovať rôzne prímesi, napríklad arómy, dochucovadlá a iné látky, ktoré lepok obsahujú. Pozor si dajte tiež na typy káv „2v2“ alebo „3v1“ či ochutené kávové zmesi.
2. Mäsové výrobky
Máte radi párky, mäkké salámy, šunky a iné mäsové výrobky? Dajte si pozor. Do mnohých mäsových výrobkov sa totiž pridáva múka, dochucovadlá, zahusťovadlá, emulgátory a iné zložky, ktoré môžu obsahovať lepok. Pri výbere by ste sa mali vždy poobzerať po produktoch s čo najvyšším možným obsahom mäsa a overiť si na obale, prípadne u obsluhy za pultom, či je výrobok bez lepku.
Našťastie je dnes výber bezlepkových produktov oveľa vyšší než bol pred pár rokmi. Aj celiatici si nájdu medzi mäsovými výrobkami také, ktoré sú označené preškrtnutým klasom – čiže medzinárodným označením pre bezlepkové potraviny.
3. Pivo a alkohol
Mohli by sme sa pozastaviť nad celkovým pôsobením alkoholu na ľudský organizmus a polemizovať o jeho vhodnosti. My sa však sústredíme primárne na obsah lepku v alkohole. Mnohí odporúčajú vysadiť alkohol úplne, iní len konkrétne druhy. Čomu patrí rozhodné NIE, je pivo. Vyrába sa totiž z jačmeňa, a ten lepok obsahuje. Medzi bezpečný druh alkoholu patrí víno – samozrejme, vždy s mierou.
Lepok by nemali obsahovať ani destiláty, nakoľko sa pri destilačnom procese glutén odstráni. Problémom však môžu byť dofarbované druhy alkoholu, prípadne alkohol s prímesami a príchuťami. Dôležitú úlohu zohráva samozrejme aj to, z čoho je alkohol vyrábaný, samotný proces výroby a kvalita alkoholu. Aj pri alkohole teda platí, že je potrebné overiť si zloženie a označenie uvedené na etikete.
4. Koreniny
Koreniny sami o sebe lepok neobsahujú, no môžu s ním prísť do kontaktu počas spracovania u výrobcu. Týka sa to predovšetkým korenín a koreninových zmesí, ktoré sú mleté. Často totiž veľké závody používajú tie isté stroje na mletie a plnenie všetkých typov korenín bez ohľadu na to, či lepok obsahujú alebo nie. Iný prípad je napríklad celé korenie. Niektorí výrobcovia totiž používajú pšeničnú múku, aby zabránili zhlukovaniu korenia.
5. Omáčky – sójová omáčka, kečup, horčica
Veľký výkričník dáme predovšetkým k sójovej omáčke, nakoľko sa vyrába z pšenice. Existuje mnoho druhov sójových omáčok od rôznych výrobcov, no tie bežne dostupné v obchodoch väčšinou nie sú pe celiatikov vhodné. Bezpečná by mala byť taká sójová omáčka, ktorá je prirodzene bezlepková. Vždy však hľadajte na obale oficiálne označenie bezlepkového výrobku.
A čo horčica? Klasická horčica, vyrobená z horčičného semena, je bezlepková. Opäť sú však problémom rôzne prímesi a pridané zložky. To platí aj pre kečup. V kečupe môže byť napríklad pridaný sladový ocot či iné dochucovadlá, farbivá a arómy. Platí opäť zlaté pravidlo celiatikov – kontrolujte si zloženie každého produktu.
6. Ovsené vločky a výrobky z nich
Ovos patrí medzi bezlepkové obilniny. Za ideálnych okolností by mal byť teda pre ľudí s bezlepkovou diétou vhodný. Problém však nastáva pri jeho zbere a spracovaní, nakoľko pri týchto procesoch dochádza k jeho kontaktu s inými obilninami, a teda aj ku kontaminácii lepkom. Dostanete však kúpiť aj také ovsené vločky, ktoré sú označené ako bezlepkové – len tie sú pre vás bezpečné.
7. Instantné polievky a hotové jedlá
Špeciálnou kategóriou sú instantné a hotové jedlá. Ich výhodou je síce rýchla príprava, takže vám dokážu ušetriť veľa času a námahy, no väčšinou nie sú pre celiatikov vhodné. Na jednej strane musíme podotknúť, že vzhľadom na zdravie tráviacej sústavy je vždy lepšie konzumovať čerstvé potraviny. Tie obsahujú viac vitamínov a živín. Hotové jedlá sú totiž často „napumpované“ konzervantmi a „e-čkami“, ktoré majú predĺžiť ich trvanlivosť.
Druhá stránka veci – tá pre vás, ako pre celiatika podstatnejšia – je ich zloženie. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je dané jedlo prirodzene bezlepkové, zásadnú úlohu zohráva proces výroby, koreniny, konzervanty, emulgátory, farbivá a podobne. Tie totiž veľmi často lepok obsahujú.
8. Rastlinné náhrady mäsa a vegánske produkty
Mnohí si možno povedia, že medzi vegánskymi produktami by si mal aj celiatik nájsť viacero vhodných potravín. Môže to tak byť, no nemusí. Vegánske produkty sú vyrábané bez pridania živočíšnych zložiek, a teda bez mäsa, mlieka, vajec a podobne. To môže prísť vhod predovšetkým tým, ktorých trápi intolerancia na laktózu či alergia na bielkovinu kravského mlieka. Celiatikom to však nepomôže.
Na druhej strane je v súčasnosti oveľa väčšia osveta ohľadom ťažkostí, ako sú spomínané intolerancie, celiakia či rôzne alergie. Sledujte preto pozorne obaly jednotlivých produktov – je možné, že narazíte aj na také, ktoré lepok neobsahujú a sú pre vás vhodné.
9. Ocot
Pri octe je to trošku komplikovanejšie. Klasický sladový ocot lepok obsahuje. Naopak destilované octy by mali byť pre celiatikov vhodné. Pri destilácii by sa totiž mal lepok odstrániť. Musíme však podotknúť, že každý celiatik je na lepok citlivý trošku inak. To znamená, že kým vám určitý druh octu nebude spôsobovať ťažkosti, inému celiatikovi môže. Medzi bezpečné druhy octov zaraďujeme napríklad vínny, jablčný alebo ryžový ocot.
Upozornenie:
Nebezpečný môže byť aj modifikovaný škrob – predovšetkým v prípade, ak nie je na obale potraviny označené, o aký druh škrobu ide (pšeničný, kukuričný a podobne). Využíva sa napríklad pri práškovom cukre ako protihrudkujúca zložka. Veľmi často siahajú výrobcovia práve po pšeničnom modifikovanom škrobe, ktorý obsahuje lepok. Pokiaľ teda na potravine nenájdete presne špecifikovaný typ modifikovaného škrobu, radšej ju nekonzumujte.
Aké bezlepkové produkty u nás nájdete?
Pri celiakii neexistuje „cheat day“
Nezabúdajte, že celiakia si vyžaduje zmenu životného štýlu, jedálnička a dokonca i vášho prístupu. Neexistuje „cheat day“ , kedy si poviete, že sa nič nestane, ak si dáte trošku niečoho, čo normálne nejete. Celiakia spôsobuje zápal v čreve, znižuje vstrebávanie živín a i maličké porušenie diéty môže spôsobiť znegovanie progresu liečby, ktorý ste doposiaľ dosiahli.
Nie je to jednoduché a chvíľku to trvá, kým prestanete túžobne hľadieť na taniere iných či s nostalgiou spomínať na večere v reštauráciách. Na pamäti však musíte mať to, že za predpokladu, že budete poctivo dodržiavať diétu, pomôžete vášmu telu s ochorením bojovať a budete žiť plnohodnotný život.
Veľkou výhodou je, že čoraz viac reštaurácií i výrobcov sa snaží orientovať svoje služby a produkty aj na ľudí trpiacich celiakiou. Už dnes existujú reštaurácie, ktoré majú kuchyne prispôsobené na prípravu bezlepkového jedla, kde sa môžete bezpečne najesť. Každým dňom sa tiež rozširuje ponuka bezlepkových potravín. Možností máte teda oveľa viac, ako pár rokov dozadu.
Pozrite si naše bezlepkové recepty a spestrite si jedálniček chutnými jedlami a dezertmi
Letná cuketová polievka
Bezlepkový jahodový chlebíček
Maková bábovka bez lepku