Aké účinky má šalvia lekárska? Odhalíme vám jej liečivý potenciál
Šalvia lekárska, Salvia officinalis, je drevnatá trvalka rastúca až do výšky 70 centimetrov. Patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Využíva sa z nej šalviový list a vňať. Má unikátne liečivé vlastnosti, o ktorých ste možno počuli už aj vy. Dokazuje to tiež jej názov. Je odvodený z latinského salvare, čo znamená liečiť alebo uzdravovať.
V ľudovom liečiteľstve je šalvia známa už po stáročia. Používajú sa pre ňu rôzne názvy, napríklad babie rúcho, babie ucho, koda, koníčky, rapaňa, šalfia či vlčí chvost. Jedna stredoveká legenda hovorí, že túžbou šalvie je urobiť človeka nesmrteľným.1 Poďme sa pozrieť na to, aké má šalvia účinky a kedy staviť na jej prírodnú silu.
Aké účinky a vlastnosti má šalvia?2
- Antihydrotikum: pôsobí proti nadmernému poteniu. Efekt sa potvrdil aj experimentálne, pričom trval aj niekoľko dní.
- Antiflogistikum: má protizápalový účinok. Šalvia zmierňuje zápal, je vhodná na kloktanie pri stomatitíde alebo gingivitíde (zápal ďasien) a podobne.
- Antiseptikum: má antibakteriálny účinok, potláča rast baktérií.
- Stomachikum: povzbudzuje sekréciu žalúdočnej šťavy a chuť do jedla.
- Adstringens: vďaka katechínovým trieslovinám sa zvyšuje odolnosť a pružnosť cievnych stien, pomáha zastaviť difúzne krvácanie.
- Mierne spazmolytikum: uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, aj jeho prílišného napätia pri niektorých chorobách.
- Dermatikum: lokálne sa aplikuje na hnisavé kožné poranenia a nehojace sa kožné defekty. Je vhodná aj pri liečbe akné.
- Aromatikum: je vhodná pri nervozite, úzkosti, na upokojenie pri agitovanosti.
- Antidiabetikum: znižuje koncentráciu glukózy v krvi, lieči cukrovku.
- Antikancerogenikum: je prevenciou rakovinového bujnenia.

Šalvia pri prechladnutí a chrípke
Čaj zo šalvie je skvelý na doplnenie pitného režimu počas prechladnutia. Posilňuje organizmus, znižuje horúčku a zabraňuje poteniu pri infekciách. Pomôcť môže aj pri bolesti hrdla.

Šalvia pri zápaloch v ústnej dutine
Keďže má šalvia antiseptické a antiflogistické vlastnosti, účinne pôsobí proti zápalom. Ako čaj alebo kloktadlo sa používa pri bolestiach krku, vredoch a hnisavých ložiskách pri ďasnách, paradentóze ale i zápaloch hrtanu (infekčných aj z preťaženia).

Šalvia pri menopauze
Túto bylinku používajú ženy pri menopauze. Zlepšuje menopauzálne návaly tepla a priaznivo pôsobí pri zmierňovaní nočného potenia. Sedací kúpeľ môže pomôcť s poškodením pohlavného ústrojenstva.

Šalvia na rany
Spracovaná šalvia prispieva k zaceleniu a hojeniu rán. Pri bodnutí hmyzom je možné priložiť k ranke šalviové listy pre rýchlejšie hojenie, prípadne potierať ranu šalviovým odvarom.

Šalvia a fyzická krása
Spracovaná šalvia pomáha pri vypadávaní vlasov. Priaznivo pôsobí na pleť a často sa používa ako doplnková liečba pri akné. Môže byť doplnkovým pomocníkom aj pri mykózach. V konkrétne štúdii totiž esenciálny olej zo šalvie lekárskej zabil hubu (Candida albicans) a zastavil jej šírenie.3

Šalvia na celkové zdravie organizmu
Šalvia lekárska obsahuje tiež antioxidanty. Okrem vyššie spomenutých účinkov môžu účinné látky šalvie lekárskej aktivovať krvný obeh a podporiť nervový systém. Používa sa pri ochoreniach miechy, proti kŕčom, pri chorobách žliaz a tiež pri tremore (trase) končatín. Sedací kúpeľ pomáha ľuďom so slabšími nervami na skľudnenie. Pôsobí proti vracaniu a hnačke, môže byť používaná pri meteorizme (nafukovaní) a tiež poškodení pečene. Podporuje apetít, má priaznivý vplyv na pamäť a čaj z nej znižuje hladinu krvného cukru.
Vedci skúmali látky zo Salvia officinalis alebo S.lavandulaefolia a zistili, že spomaľujú rakovinové bunky rastúce v skúmavke. Patrí medzi ne karnozol, kyselina rozmarínová a kyselina ursolová. Majú aktivitu proti bunkám rakoviny prsníka, hrubého čreva, prostaty, obličky, mechúra či pečene a pľúc.4

Aké látky šalvia lekárska obsahuje?
Droga šalvie lekárskej obsahuje silice tujón, cineol, borneol, gáfor a kyselinu karnezolovú. Ďalej obsahuje triesloviny a pseudotriesloviny (kyselinu chlorogénovú a kávovú), triterpény (kyselinu oleanovú), karnozol, saponíny, živice, estrogénne látky, tiamín a amid kyseliny nikotínovej.
1 čajová lyžička drvenej šalvie obsahuje 2 kcal energie, 0,1 gram proteínov, 0,4 gramy karbohydrátov, 0,3 gramy vlákniny, 0,1 gram tukov, vitamín K v dávke 12 mikrogramov, železo v množstve 0,2 miligramu, vápnik v množstve 12 miligramov a mangán v množstve 0,02 miligramu.
V našich končinách rastie liečivá šalvia lekárska len v záhradách. Pôvodne bylina pochádza z kamenistých pôd v Dalmácii a Hercegovine.5 Vyskytuje sa tiež voľne v oblasti centrálnej Ameriky a Stredozemného mora. Bylina je rozvetvená a má na prvý pohľad striebristý farebný nádych. Zo stonky vyrastajú listy, ktoré sú oválne, plstnaté a mierne pílovité. Kvitne od júna do júla. Zbierajú sa z nej listy a kvety pred rozkvetom. Sušíme ich v tieni.
Je známe, že šalvia má ostrú, dosť prenikavú vôňu. Aj jej esenciálny olej sa v terapii využíva pomerne často, nakoľko má na človeka ukľudňujúci účinok. Tým, že Salvia officinalis vytvára éterické oleje počas slnečných dní, je vhodné zbierať jej časti počas slnka, najlepšie v obedňajších hodinách.
Ako sme už spomenuli, poznáme množstvo druhov šalvie s rôznymi účinkami. Napríklad šalvia divotvorná (Salvia divinorum), pôvodne pochádzajúca z Mexika, má silné halucinogénne účinky. Obsahuje salvinorin A. Bola používaná pri rituáloch šamanmi k dosiahnutiu zmien vedomia. Jej konzumácia je zdraviu nebezpečná.
Ako sa šalvia používa a dávkuje?
Odporúčaná dávka je od 280 mg do 1500 mg denne po dobu 12 týždňov. Pri konzumácii kapsúl s extraktom zo šalvie lekárskej nikdy netreba prekročiť odporúčanú dávku.
Čaj: stačí 1 kávová lyžička listu alebo vňate na šálku horúcej vody (zápar). Lúhuje sa pol minúty a pije sa 1 – 2x denne. Odvar (5 – 10 g drogy na 1 pohár vody) sa používa 2 – 4x denne ako kloktadlo alebo na vyplachovanie úst. Šalviu lekársku si môžete pridať aj do čajových zmesí.



Sedací kúpeľ: využíva sa hlavne pre jeho upokojujúce účinky. V tejto forme je šalvia vhodná aj v rámci aromaterapie. 100 gramov sušenej šalvie namočte na 12 hodín do 5 litrov studenej vody. Potom zmes zahrejte, výluh sceďte a prilejte do kúpeľa. Kúpeľ by mal trvať cca 20 minút.


Prikladanie listovej kaše na rany: čerstvé a umyté listy šalvie lekárskej roztlačte a vzniknutú kašu priložte na poranené miesto.
Obklad: používa sa zápar z 10 – 15 gramov drogy na pohár vody.
Tinktúra: podáva sa v dávke 2,5 gramov. Na výplachy a kloktanie sa používa 5% liehový výluh. Používa sa napríklad pri liečbe akné.
Sprej do hrdla a pastilky: spreje či pastilky s obsahom šalvie sú veľmi obľúbené pri zápaloch hrdla. Domáca je pomerne zložitá, preto odporúčame vybrať si niektorý prípravok z našej online lekárne. Okrem sprejov a pastiliek tu nájdete aj kvapky, silice, gély či dokonca zubné pasty s obsahom šalvie.




Korenie: vedeli ste, že šalviu môžete použiť aj na dochutenie jedál? List, ale aj vňať, sa používa ako prísada do jedál pre svoju arómu a typickú intenzívnu chuť. Sušená bylina podporuje trávenie a je vhodná pri korenení bravčového mäsa, slaniny, rýb, jahňacieho a diviny. Šalviu lekársku je možné pridať do polievok, paradajkových omáčok, rozmixovať do plnky, vyrobiť z jej listov maslo, servírovať s omeletou či pokoreniť studené zeleninové misy.
Má šalvia nejaké vedľajšie účinky?
Pre vysoké množstvo toxického tujónu v silici sa olej z byliny (Oleum salviae) samostatne cez ústa (perorálne) nepodáva. Najmenej silice obsahuje odvar, preto jeho užívanie nemá nepriaznivé účinky. Pri zjedení čistého oleja (Oleum salviae) by mohlo dôjsť k pocitom na vracanie, vracaniu, bolestiam brucha a závratu. Tiež sa môže vyskytnúť ako vedľajšia reakcia alergia, ktorá sa prejaví vyrážkou, možno i zhoršeným dýchaním. Vtedy je nutné prerušiť príjem šalvie a obrátiť sa na lekára.
Priamo konzumovať by ste nemali ani tinktúru (liehový výťažok). Nie je vhodné, aby bola šalvia lekárska užívaná spolu s protikŕčovými liekmi na epilepsiu. Antikonvulzíva môžu byť po užití šalvie lekárskej menej účinné. Radíme medzi ne fenobarbital, primidón, kyselinu valproovú, gabapentín, karbamazepín a fenytoín. Vysoké a dlhodobé užívanie extraktov zo šalvie lekárskej môže mať vplyv na hladinu glukózy v krvi, preto môže tiež interagovať s liekmi proti cukrovke a viesť k hypoglykémií. Inak sa pri bežnom užívaní šalvie lekárskej nezistili nijaké nežiadúce účinky. Ak teda šalviu užívate s mierou a dáte si pozor na vyššie uvedené kombinácie, môže mať pre vás šalvia prospešné účinky.
Upozornenie:
Nie je vhodné, aby bola šalvia lekárska užívaná v období tehotenstva.

Objednajte si šalviu výhodne a rýchlo
V našej ponuke nájdete široký sortiment produktov s touto liečivou bylinkou. Doručíme vám ich expresne.
Zdroje použité v článku:
1. DUGAS, D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Šalvěj lékařská. 2007. Knižní expres. s.173-174. [cit. 03.25.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
2. MIKA, K. Fytoterapia pre lekárov. Šalvia lekárska. 1991. Osveta. s.200-201. [cit. 03.25.2024]. Dostupné z: ISBN 80-217-0349-0
3. BEGUM, J. a WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTOR. Health Benefits of Sage. 2023. WebMD [online] [cit. 03.25.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sage
4. MOLL, J. What Is Sage? Can this common herb improve memory and reduce cancer risk? 2024. Verywellhealth [online] [cit. 03.25.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/add-flavor-and-lower-cholesterol-with-sage-4069887
5. TREBEN, M. Moje léčivé rostliny (z nemeckého originálu Meine Heilpflanzen). Šalvěj lékařská. 2010. Eminent. s.164-167. [cit. 03.25.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8