Obávate sa obličkových kameňov? Vysvetlíme vám, čo vedie k ich vzniku a poradíme, ako im predchádzať
Obličkové kamene inak nazývame aj nephrolithiasis alebo nefolitiáza. Predstavujú nahromadeniny tvrdšieho, piesok a kamienky pripomínajúceho materiálu v dutom systéme alebo v tkanive jednej, prípadne oboch obličiek. Sú zložené z minerálov alebo solí a formujú sa vo vnútri obličky.
Názov ochorenia je odvodený od gréckeho nephros, čo znamená oblička a lithos s významom kameň, skala. Nefrolitiáza však označuje výskyt kameňov len v obličkách. Súhrnné pomenovanie pre tvorbu a prítomnosť kameňov (konkrementov) v močových cestách nazývame urolitiáza.
Močové kamene sa teda môžu vytvoriť aj v ďalších častiach urogenitálneho systému, nie len v obličkách. Podľa výskytu močových kameňov potom od nefrolitiázy rozlišujeme:
- kalikolitiázu (v kalichoch),
- pyelolitiázu (v panvičke),
- ureterolitiázu (v močovode),
- urocystolitiázu (v močovom mechúre).
Pri nefrolitiáze dochádza buď k zvýšenej koncentrácii tzv. kameňotvorných (litogénnych) látok v moči, alebo k zníženému vylučovaniu spomaľovačov (inhibítorov) litiázy. Vedie to k presýtenému moču, v ktorom dochádza k tvorbe kryštálov, ich rastu, agregácii, a tým k vzniku kameňa.
Urolitiáza sa vyskytuje u mužov asi 2 – 3x častejšie ako u žien. K recidívam (návratu choroby) dochádza až u 50% chorých.1Výskyt nefrolitiázy sa odhaduje na 4 – 10% populácie.
Prečo a ako močové kamene vznikajú?
Močový kameň (urolit) je poväčšine zložený z vápnika (kalciumoxalát, kalciumfosfát…). Ďalšími druhmi kamienkov sú struvitové, urátové a cystínové. Hlavnou príčinou vzniku urolitov je vysoká koncentrácia danej látky, ktorá vedie k jej kryštalizácii. K zvýšeniu hladín týchto látok môže dôjsť z metabolických príčin alebo kvôli nedostatočnému vstrebávaniu (resorpcii) danej látky.
Z metabolických chorôb môžu viesť k vzniku urolitiázy i samotnej nefrolitiázy ochorenia ako dna, hyperparatyreóza (ochorenie prištítnych teliesok), iná hyperkalcémia (zvýšený vápnik v krvi) alebo zvýšená resorpcia oxalátov črevom. Vedľajšími príčinami vzniku močových kameňov však môže byť aj znížené vylučovanie moču alebo močová infekcia, či pH moču.
Na vzniku obličkových kameňov sa podieľa viacero faktorov – vek, pohlavie, diétne návyky, metabolické odchýlky alebo zmenená stavba močových ciest.2
Príznaky močových kameňov
Bolesť v brušnej krajine
Rezanie pri močení
Problémy s močením
Krv v moči
Ochorenie sa niekedy nemusí prejavovať vôbec a je asymptomatické. Inokedy sa však prejavuje tzv. kolikovitou bolesťou v oblasti brucha. Silnie a slabne v trvaní niekoľkých minút, často na podklade obštrukcie (uzavretia priezoru orgánu a neschopnosti normálneho prietoku telovej tekutiny, napr. moču). Je spôsobená kŕčmi hladkej svaloviny. Bolesť môže vyvolávať pocit na vracanie alebo samotné vracanie.
V niektorých prípadoch spôsobujú močové kamene zhoršený odtok moču z obličky. To vedie k jeho hromadeniu v orgáne a riziku vzniku infekcie.3 Ak sa kameň z obličkovej časti uvoľní, môže sa usadiť v močovode. Tam napučí a spôsobí blokádu prechodu moču z obličky do močového mechúra. Tento stav je sprevádzaný silnými ostrými bolesťami pod rebrami na strane, ktoré môžu vyžarovať do podbrušia. Môžete pociťovať aj rezanie a bolesť pri močení.
Vyskytnúť sa môže aj tzv. hematúria (prítomnosť krvi v moči), často viditeľná aj voľným okom. Moč je ružový, červený alebo hnedý, v závislosti od koncentrácie rozpustenej krvi v ňom.
Prechod obličkových kameňov močovým traktom môže byť bolestivý, no samotné kamienky väčšinou nespôsobia poškodenie (pokiaľ sú rozpoznané včas). Niekedy postačí medikamentózna liečba a dostatočná hydratácia, aby sa kamienky uvoľnili a prešli von močovou rúrou.
Ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku nefrolitiázy?4
- Výskyt v rodine.
- Dehydratácia – pri nedostatočnom príjme tekutín dochádza k vzniku kameňov častejšie. Rovnako sa viac vyskytujú u ľudí z teplejších podnebných oblastí.
- Diéty – príjem veľkého množstva solí môže viesť k vzniku vápnikových kameňov.
- Obezita.
- Ochorenia tráviaceho traktu – pokiaľ sa vyskytujú spolu s chronickou hnačkou, môžu viesť k zmenám vstrebávania vápnika, a tým vzniku vápnikových obličkových kameňov.
- Iné zmeny zdravotného stavu – cystinúria či infekcie močových ciest.
- Niektoré lieky – vysoké dávky vitamínu C, niektoré antacidá, laxatíva či antidepresíva zvyšujú riziko vzniku obličkových kameňov.
Ako sa obličkové kamene diagnostikujú?
Pri objektívnom vyšetrení a anamnéze sa lekár orientuje na diétne návyky pacienta a na prítomnosť „kamienkových“ ochorení v rodine. Vykoná niekoľko vyšetrení, medzi nimi napríklad poklep na oblasť obličky (čo býva pre pacienta bolestivé), meranie telesnej teploty (môže byť zvýšená) a vyšetrenie moču.
Vyšetrenie moču pomáha lekárovi odhaliť i celkové riziko. Okrem pH sa orientuje na hustotu moču (nízky príjem tekutín) a sediment, v ktorom môžu byť prítomné niektoré krvné bunky, cystín, kryštály alebo baktérie. Tiež sa vyšetruje prítomnosť vápnika a kyseliny močovej. Vyšetrenie moču poukáže na prítomnú infekciu, cystinúriu, riziko litiázy ale aj dnu.
Urolitiázu je všeobecne možné dokázať ultrazvukom alebo röntgenovým vyšetrením. Niekedy sa vykonáva vylučovacia urografia, pri ktorej sa pomocou röntgenu a kontrastnej látky ukáže dutý urogenitálny systém a samotný konkrement. V niektorých prípadoch objasní nefrolitiázu aj CT vyšetrenie brucha.
Upozornenie:
Lekár musí pri pátraní po urolitiáze oddiferencovať aj iné ochorenia, napríklad gynekologické, nádory výstelky močového systému a podobne.
Liečba obličkových kameňov
Pri diagnostikovaných malých kameňoch sa odporúča konzervatívna liečba. Dôležité je pitie dostatku tekutín (2 – 3,5 l), čo zabraňuje formovaniu urolitov. Najvhodnejšou tekutinou je čistá voda. Na podporu vylúčenia kameňov lekár predpisuje medikamenty – tamsulozín a dutasterid. Uvoľnia hladké svalstvo močového systému, čo prispieva k lepšiemu odchodu konkrementov prirodzenou cestou von z tela.
Pri bolestiach môžu pomôcť analgetiká, napríklad ibuprofén alebo naproxén.
Ak je kameň veľký a vytvára prekážku v odtoku moču, je potrebný neodkladný chirurgický zákrok. Na to sa využívajú metódy ESWL – extrakorporálna litotrypsia rázovou vlnou, PNL – perkutánna nefrolitolapaxia alebo operácia paratyroidnej žľazy (regulácia vápnika v krvi prostredníctvom parathormónu).
Ako na prevenciu močových kameňov? Pomôže zmena stravy
Prevencia nefrolitiázy je založená na zmene životných návykov a medikácií. Ako by ste mali zmeniť svoje návyky?
- Každý deň pite dostatok tekutín – odporúča sa produkcia aj 2 litrov moču denne.
- Konzumujte menej potravy bohatej na oxaláty – na oxaláty je bohatá rebarbora, batáty, špenát, cvikla, orechy, čaj, čokoláda, čierne korenie a sója.
- Prijímajte v potrave menej soli a živočíšnych proteínov – vhodné je nahradiť túto stravu napríklad strukovinami a bylinkami. Strukoviny však tiež nie sú vhodné pri dne.
- Dávajte si pozor na hladinu kalcia – v jedle nevedie k vzniku kameňov, avšak pri nesprávnej suplementácií kalcia môžu jeho zvýšené hodnoty viesť k urolitiáze. Aj diéty s nízkym obsahom kalcia môžu u niektorých ľudí viesť k vzniku urolitov.
Všeobecne sa do jedálnička radí zaradiť grepy, melóny, banány, uhorku, kapustu, hrach, syr, mlieko, maslo, hovädzie mäso a kuriacie mäso. Veľa citrátu obsahujú citróny a limetky, čo je vhodnou prevenciou obličkových kameňov.5
Z madikamentóznej liečby sa ako prevencia obličkových kameňov odporúča:
- Niektoré diuretiká (thiazidové) alebo preparáty bohaté na fosfát na prevenciu vápnikových kameňov.
- Liek allopurinol, ktorý znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a zabraňuje vzniku urátových kameňov.
- Pri struvitových kameňoch (magnéziumamóniumfosfát), ktoré sa vyskytujú pri infekcii, kedy baktérie štiepia močovinu, je vhodná antibiotická liečba.
- Pri cystínových kameňoch sa odporúča pitie dostatku tekutín, ale aj obmedzenie proteínovej stravy a soli.
Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Urolitiáza. 2006. s.760-762. [cit. 03.22.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. PETŘÍK, A. Nefrolitiáza. 2004. Solen [online] [cit. 03.22.2024]. Dostupné z: https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2004/05/08.pdf
3. VOKURKA, M. a kol. Velký lékařský slovník. Urolitiáza. 2007. s.997. [cit. 03.22.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7345-130-1
4. MAYO CLINIC STAFF. Kidney Stones. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 03.22.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755
5. KHATRI, M. & WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS. Kidney Stone Prevention. 2022. WebMD [online] [cit. 03.22.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/kidney-stones/understanding-kidney-stones-prevention