Ako rozpoznať, či mám chrípku a kedy naštartovať liečbu homeopatiou?
Chrípka je vysoko nákazlivá infekcia dýchacích ciest, ktorá môže viesť k vážnym ochoreniam. Pri rozpoznávaní, či máte chrípku, je potrebné venovať pozornosť špecifickým príznakom spojeným s chrípkou. Chrípka má niektoré príznaky spoločné s inými respiračnými ochoreniami, ale existujú určité charakteristiky, ktoré vám pomôžu odlíšiť ju od bežného prechladnutia alebo iných infekcií.
Ktoré bežné príznaky chrípky sledovať?
- Náhly nástup: chrípka často prichádza náhle a jej príznaky sa objavujú rýchlo. Nerozvíjajú sa postupne.
- Horúčka: vysoká horúčka je charakteristickým príznakom chrípky. Telesná teplota môže vystúpiť nad 38 °C a môže trvať niekoľko dní.
- Bolesť tela: silné bolesti svalov a kĺbov sú pri chrípke bežné. To môže spôsobiť, že sa budete cítiť veľmi unavene a nepríjemne.
- Bolesť hlavy: ďalší častý príznak chrípky. Bolesť hlavy môže byť pretrvávajúca a silná.
- Únava: chrípka môže spôsobiť extrémnu únavu a slabosť, ktoré často trvajú dlhšie obdobie.
- Suchý kašeľ: typickým príznakom chrípky je pretrvávajúci suchý kašeľ. Môže ho sprevádzať bolesť hrdla.
- Zimnica a potenie: bežné sú návaly chladu a horúčavy spolu so zimnicou a potením.
- Upchatý nos: hoci nádcha alebo upchatý nos sú častejšie pri prechladnutí, môže ich spôsobiť aj chrípka.
- Bolesť hrdla: bolesť hrdla môže byť prítomná, hoci nie je taká častá alebo závažná ako pri niektorých iných respiračných ochoreniach.
- Dýchavičnosť: v niektorých prípadoch môže chrípka viesť k respiračným príznakom vrátane dýchavičnosti. Je to častejšie u osôb s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest.
Nie každý pacient s chrípkou pociťuje všetky tieto príznaky a u niektorých ľudí môžu byť príznaky závažnejšie ako u iných. Okrem toho sa u detí a starších dospelých môžu prejaviť trochu iné príznaky ako u zdravých dospelých.
Homeopatia – prírodný spôsob liečby chrípky
Prednosti homeopatických liekov jednoznačne hovoria, že voľbou homeopatickej liečby volíme liečbu, ktorá rešpektuje náš organizmus. Homeopatia sa stará o našu prirodzenú obranyschopnosť, ktorá je práve v zimnom období v boji s baktériami a vírusmi vystavená zaťažkávajúcej skúške.
S homeopatiou zakročte už pri prvých príznakoch chrípky
V čase zvýšeného výskytu chrípkových ochorení môžete preventívne užívať homeopatický liek Oscillococcinum – jednu dávku 1-krát týždenne. Oscillococcinum je tradične používaný ako podporný liek na liečbu chrípkových stavov ako sú horúčka, prechladnutie, bolesť hlavy a tela. Jeho dávkovanie má byť upravené v závislosti od vývoja ochorenia.
Upozornenie:
Pri prvých príznakoch chrípkového stavu užite dávku Oscillococcinum čo najskôr a následne ju užívajte 3-krát denne 1 – 3 dni. Ak sa príznaky ochorenia nezlepšia do 3 dní, alebo ak sa zhoršia, je potrebné obrátiť sa na lekára.
Pri rozvinutom horúčkovom stave je vhodné pridať k lieku Oscillococcinum aj Paragrippe, ktorý pôsobí na horúčku, bolesti hlavy a príznaky chrípky. Paragrippe je zložený z homeopatických účinných látok Arnica montana, Belladonna, Gelsemium sempervirens, Eupatorium perfoliatum a Sulfur.
Ako na individuálnu homeopatickú liečbu chrípky?
Pri liečbe chrípkových stavov môžete siahnuť po jednozložkových homeopatických liekoch na chrípku. Prinášame vám ich prehľad a popis stavu, v ktorom sú indikované. Dávkovanie je 5 granúl 4x denne s postupným zväčšovaním intervalov podávania podľa zlepšenia stavu.
- Aconitum napellus 9CH: používa sa v počiatočných štádiách chrípky s náhlym nástupom príznakov, najmä po vystavení studenému, suchému vetru. Pacient má vysokú horúčku s prudkým nástupom. Nepotí sa (bez potenia) napriek vysokej horúčke a pociťuje výrazný nepokoj a smäd na studené nápoje.
- Belladonna 9CH: uvažuje sa pri chrípke s náhlymi, intenzívnymi príznakmi vrátane premenlivej horúčky, potenia, začervenania a pulzujúcej bolesti. Príznaky môžu zahŕňať začervenanie tváre, rozšírené zreničky a citlivosť na svetlo. Belladonna často u horúčkových stavov nasleduje po lieku Aconitum napellus, keď sa pacient začína potiť.
- Bryonia alba 9CH: indikovaná je pri chrípke s pomalým nástupom a postupným zhoršovaním príznakov. Príznaky, ktoré indikujú tento liek sú: suchosť slizníc a smäd na veľké množstvo studenej vody. Zhoršenie nastáva pri najmenšom pohybe.
- Gelsemium sempervirens 9CH: používa sa pri chrípke so slabosťou, únavou, bolesťou hlavy a pocitom ťažoby a skleslosti – pacient je bez pocitu smädu. Horúčka má postupný nástup, neklesá a je sprevádzaná zimnicou, triaškou a veľkou únavou. Ide o bežný liek chrípkového stavu.
- Eupatorium perfoliatum 9CH: indikuje sa pri chrípke so silnými bolesťami tela. Príznaky môžu zahŕňať horúčku, bolesť hlavy a pocit pomliaždenia. Výrazná je bolesť končatín a očných jamiek.
- Rhus toxicodendron 9CH: používa sa pri chrípke s príznakmi stuhnutosti, nepokoja a bolesti kĺbov. Príznaky môžu zahŕňať horúčku, bolesť svalov a túžbu po naťahovaní. Pacient je nepokojný, nevie zostať v pokoji a stále sa hýbe.
- Influenzinum 15CH: odporúča sa v závere akútnej fázy chrípkového stavu pre podporu zotavenia.
Upozornenie:
Uvedené homeopatické lieky môžu byť užívané samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. Oscillococcinum a Paragrippe sú voľnopredajné homeopatické lieky. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Upozornenie:
Aconitum napellus 9CH, Belladonna 9CH, Bryonia alba 9CH, Gelsemium sempervirens 9CH, Eupatorium perfoliatum 9CH, Rhus toxicodendron 9CH, Influenzinum 15CH sú jednozložkové voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.