Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Trápi vás bolesť brucha, vraciate či máte hnačku? Spomeňte si čo ste jedli – môže ísť o otravu jedlom

Ak ste niekedy zažili otravu jedlom, pravdepodobne ste vytušili o akú diagnózu ide ešte predtým, ako ste navštívili ambulanciu lekára. Hlavné príznaky, akými sú žalúdočné kŕče, vracanie a hnačka, je možné prehliadnuť iba veľmi ťažko. Môžu sa prejaviť po niekoľkých hodinách, no v niektorých prípadoch aj deň – dva po tom, ako ste zjedli kontaminované jedlo. Toto ochorenie je spôsobené požitím pokrmu s obsahom infekčným organizmov, vrátane baktérií, vírusov, parazitov alebo ich toxínov.

Typické príznaky zvyčajne odznejú za niekoľko dní, niekedy dokonca už za pár hodín. Ak však nezmiznú, je nutné lekárske vyšetrenie na určenie, čo tento stav spôsobilo. Lekára by ste mali navštíviť aj vtedy, pokiaľ sa u vás vyskytujú aj ďalšie symptómy, ako sú vysoká horúčka, krv v stolici alebo dehydratácia.

Ako zistíte, či máte otravu jedlom?

Diagnostika otravy jedlom je pomerne jednoduchá, a to na základe jednoznačných príznakov. K najčastejším príznakom patria:

nevolnost a zvracanie

Nevoľnosť a vracanie

bolest brucha - ikona

Žalúdočné kŕče

Horúčka

Bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov

V niektorých prípadoch sa objaví aj krv v stolici. Nezvyčajná nie je ani dehydratácia, ktorá sa prejavuje suchosťou v ústach a hrdle a menej častým močením ako obvykle. Dehydratácia tiež môže spôsobiť závraty (napríklad pri rýchlom postavení sa do vzpriamenej polohy). Zriedkavo môže otrava jedlom spôsobiť aj rozmazané alebo dvojité videnie, mravčenie v končatinách alebo slabosť1.

Čo spôsobuje otravu?

Existuje viac ako 250 baktérií, vírusov a parazitov, ktoré sa môžu vyskytovať v potravinách a spôsobiť otravu jedlom. Najviac obozretný by ste mali byť pri nepasterizovanom mlieku, surových vajciach, mäkkých syroch, surovom či nedostatočne tepelne upravenom mäse alebo morských plodoch, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že jedlo bude kontaminované. Ďalšie riziko predstavujú neumyté čerstvé produkty a problematické sú aj potraviny vyrábané vo veľkom množstve.

Upozornenie

Obzvlášť pozor by ste si mali dávať počas leta, kedy sa jedlo pri vysokých horúčavách kazí veľmi rýchlo. Teplota prostredia je totiž optimálna pre delenie baktérií.

Obzvlášť pozor by ste si mali dávať počas leta, kedy sa jedlo pri vysokých horúčavách kazí veľmi rýchlo. Teplota prostredia je totiž optimálna pre delenie baktérií.

Norovírusy

Stoja za viac ako polovicou chorôb prenášaných potravinami. Norovírusom sa môžete nakaziť nielen konzumáciou kontaminovaných potravín, ale aj dotykom kľučiek dverí a iných povrchov, alebo kontaktom s infikovanou osobou. Príznaky nastupujú zvyčajne po 12 – 48 hodinách od infekcie a pretrvávajú 1 až 3 dni.

Rotavírusy

Spôsobujú ťažké gastroenteritídy. Rotavírusy sa najčastejšie do tela dostávajú cez ústa stravou, vodou alebo špinavými rukami. Výskyt rotavírusov je častý u malých detí, avšak dá sa mu predchádzať očkovaním.

Salmonella

Názov skupiny baktérií. Rastú v nedostatočne tepelne upravených vajciach a mäse. Okrem toho však salmonelu môžete dostať aj z nepasterizovaného mlieka alebo syra. Môžu ju spôsobiť aj niektoré druhy ovocia a zeleniny, ako sú melóny alebo klíčky. Príznaky sa objavia v priebehu 1 – 3 dní a môžu trvať až týždeň.

Hoci iné baktérie spôsobujú menej prípadov otravy jedlom, môžu vám spôsobiť závažné následky, niekedy dokonca smrť. K týmto baktériám patrí napríklad Clostridium botulinum, Escherichia coli alebo Listeria[2].

Aká je diagnostika?

Len na základe klinických príznakov je možné otravu jedlom diagnostikovať pomerne spoľahlivo. Pri závažným stavoch sú pre potvrdenie diagnózy potrebné krvné testy alebo abdominálny ultrazvuk, ktorý slúži na vylúčenie iných príčin. Pokiaľ príznaky pretrvávajú viac dní, je vhodné doplniť diagnostický obraz mikrobiologickým vyšetrením. Takýmto najbežnejším laboratórnym testom je kultivácia zo vzorky stolice, ktorá stanoví konkrétny patogén a následne umožní špecificky cielenú liečbu voči vyvolávajúcemu patogénu.

Aká je liečba otravy jedlom?

Vo väčšine prípadov otrava jedlom neohrozuje postihnutého jedinca na živote, a tak na jej zvládnutie postačuje diétny režim. Dôležité je však zabrániť dehydratácii, a preto sú vhodné čisté tekutiny a rehydratačné roztoky. Aj v prípade zvracania alebo nechutenstva je odporúčané prijímať po malých dúškoch čistú vodu, na zabránenie vzniku dehydratácie organizmu.

Pokiaľ má postihnutý nízky tlak, odporúča sa odpočinok na lôžku. Na zmiernenie bolestí a kŕčov je vhodné užitie analgetík. Prospešné je užívanie probiotík, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu tráviaceho traktu. V niektorých prípadoch sa aplikujú v tretí deň príznakov lieky proti hnačke alebo aj črevné antiinfektíva. Ak to zdravotný stav dovoľuje, je pre pacienta vhodné užívanie ľahkých jedál, ako sú napríklad sucháre, ryža alebo banány. Nutné je vyhnúť sa ťažkej strave, vyprážaným, mastný alebo korenistým jedlám.

Pripravte si domácu lekárničku pre každý prípad

Hnačka je nepríjemná záležitosť, ktorá vás môže zastihnúť hocikedy. Aby ste vždy boli pripravený, mali by ste si vašu lekárničku zásobiť aj liekmi proti hnačke. Pozrite si náš sortiment účinných liekov na hnačku a objednajte si ich s expresnou dopravou.

Upozornenie

Pokiaľ príznaky pretrvávajú a pociťujete silnú bolesť brucha, máte horúčku alebo krv v stolici, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Ako predchádzať otrave jedlom?

Potravinovej otrave najlepšie zabránite správnymi hygienickými návykmi, manipuláciou a spracovaním jedla. Rizikovejšou skupinou sú ľudia s oslabeným imunitným systémom, dojčatá, tehotné ženy alebo starší ľudia, ktorí by mali byť obzvlášť obozretní. Tieto skupiny ľudí by sa mali vyhýbať:

  • sushi, surovým morským plodom alebo mäkkýšom, napríklad mušliam,
  • nepasterizovaným šťavám a muštom,
  • mäkkým syrom, syrom s modrou plesňou alebo syrom vyrábaným z nepasterizovaného mlieka,
  • surovým alebo čiastočne uvareným vajciam,
  • surovému mäsu alebo mäsu, o ktorom neviete, ako bolo pripravované3.

Okrem toho je vhodné dodržiavať svedomitú hygienu rúk aj kuchynského príslušenstva. Pri manipulácii s potravinami je vhodné zabezpečiť dostatočnú tepelnú úpravu. Pokiaľ plánujete navštíviť exotickú krajinu, vždy pite iba balenú vodu. Vyhnite sa surovej strave, vode z vodovodu a tiež aj ľadu v rozvojových krajinách. Dodržiavaním týchto preventívnych opatrení minimalizujete šancu na užitie kontaminovaných jedál a prežijete bez tráviacich problémov.

Zdroje použité v článku:

1. Food poisoning. 2020. In: mayoclinic.org [online]. 26.6.2020 [cit. 8.9.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/food-poisoning/symptoms-causes/syc-20356230
2. LAWRENCE, D.T. et al. Food Poisoning. In Emergency Medicine Clinics of North America . 2007. Vol. 25, no. 2, s. 357–373. .
3. PATHAK, N. 2021. What you should know about food poisoning. In: webmd.com [online]. 17.9.2021 [cit. 8.9.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/food-poisoning-diagnosis

Neprehliadnite