Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodín? Máme pre vás niekoľko tipov na efektívnu liečbu nepríjemného kašľa
Zrejme každý človek, ktorého trápi prechladnutie, chrípka či iné podobné ochorenie sprevádzané nepríjemným kašľom, hľadá čo najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako byť opäť fit. Zbaviť sa kašľa za 24 hodín je veľmi pekná predstava, avšak vo väčšine prípadov nie je reálna, preto buďte trpezlivý. Existuje ale viacero opatrení a liečebných metód, ktoré vám pomôžu liečbu kašľa znateľne urýchliť. Prečítajte si viac o tom, ako sa kašľa zbaviť čo najrýchlejšie.
Prečo kašleme?
Dôvodov, prečo kašleme, môže byť niekoľko. Kašeľ je totiž obranný reflexný mechanizmus ľudského tela. Slúži na to, aby odstránil z dýchacích ciest cudzie predmety, organizmy, hlien a podobne. Niekedy stojí za jeho spustením dráždivé prostredie – napríklad, keď sa zdržujete v zafajčenej miestnosti alebo prídete do kontaktu s nejakou dráždivou látkou.
Inou príčinou kašľa sú alergie, pričom kašeľ často sprevádza alergické reakcie na prach, peľ, roztoče, trávy i spóry plesní. Tieto alergény často vyvolávajú zatekanie hlienov do krku, dráždia hrdlo a nútia vás do kašľa.
Tretím a pravdepodobne najrozšírenejším dôvodom, prečo kašleme, sú ochorenia dýchacej sústavy. Patria sem vírusové a bakteriálne infekcie ako prechladnutie, chrípka, zápal priedušiek a iné ochorenia horných a dolných dýchacích ciest.
Ako prebieha liečba kašľa?
Pri liečbe kašľa je veľmi dôležité odlíšiť to, či vás trápi suchý dusivý kašeľ alebo vlhký kašeľ. Jednotlivé typy kašľa sa totiž liečia rôznymi druhmi liekov.
Suchý kašeľ
Suchý kašeľ sa tiež zvykne nazývať dusivý a neproduktívny. Je preň charakteristické neutíchajúce dráždenie na kašeľ. Nedochádza pri ňom k produkcii hlienu, čo znamená, že si poriadne „neodkašlete“. Suchý kašeľ sa zvykne zhoršovať v noci, predovšetkým v ležiacej polohe. Má tendenciu znižovať kvalitu spánku a vysiľovať organizmus. Práve z týchto dôvodov sa na jeho liečbu používajú lieky, ktoré kašeľ utlmia a napomáhajú zvlhčiť sliznice. Takéto lieky sa nazývajú antitusiká.
Suchý kašeľ je okrem ochorení charakteristický aj pre alergiu alebo iné podráždenie dýchacej sústavy, kedy vás dráždi na kašeľ, avšak nedochádza k vykašliavaniu hlienov.
Vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ sa veľmi často vyvinie zo suchého neproduktívneho kašľa. Charakterizuje ho zvýšená produkcia hlienu, ktorý sa hromadí v dýchacích cestách a núti vás vykašliavať. Vlhký kašeľ je častejším sprievodcom respiračných ochorení – telo sa snaží z dýchacích ciest odstrániť spolu s hlienom aj choroboplodné zárodky. Problematická však môže byť hustota aj množstvo hlienu. Tie totiž často znemožňujú, aby ste si poriadne odkašľali. Účinným pomocníkom v týchto prípadoch sú expektoranciá. Expektoranciá delíme na mukolytiká znižujúce hustotu hlienu a sekretomotoriká zvyšujúce aktivitu priedušiek.
Niektorí výrobcovia priniesli na trh lieky, ktoré možno použiť na liečbu kašľa bez ohľadu na to, či je suchý alebo vlhký. Do tejto skupiny patria napríklad lieky Stoptussin spájajúce účinky liekov z radov antitusík aj expektorancií.
Všetky vyššie spomenuté lieky patria k voľnopredajným liekom na kašeľ, ktoré vám pomôžu predovšetkým v prípade vírusových infekcií. Pokiaľ sa však kašeľ nezlepšuje, prípadne máte pocit, že sa váš stav zhoršuje, určite sa obráťte na lekára. Ten vás vyšetrí, zhodnotí zdravotný stav, prípade vykoná potrebné testy na odhalenie bakteriálnej infekcie a predpíše vám antibiotickú liečbu.
Domáca liečba kašľa: Babské rady, ktoré vám pomôžu efektívne bojovať s kašľom
Okrem liekov samotných zohrávajú dôležitú úlohu aj ďalšie režimové opatrenia a iné typy doplnkovej liečby. Čo vám teda môže pomôcť urýchliť a zefektívniť liečbu kašľa?
Oddych a kľudový režim
Pravidelné vetranie
Zvlhčovanie vzduchu
Dostatočný pitný režim
Príjem vitamínov
Liečivé bylinky
Naparovanie a inhalovanie
Domáce sirupy
Bylinky na kašeľ
Väčšina z nás počas choroby rada siahne po niečom teplom, napríklad čaji či polievke. Ak chcete „zabiť dve muchy jednou ranou“, bylinky sú skvelou voľbou. Pripravte si šálku teplého bylinkového čaju, ktorá vás zahreje a súčasne podporí liečbu nepríjemného kašľa. Medzi bylinky s pozitívnym účinkom na dýchaciu sústavu patria:
- Materina dúška
- Šalvia lekárska
- Mäta prieporná
- Skorocel kopijovitý
K ďalším bylinkám účinným pri kašli patrí aj podbeľ, rumanček, slez, baza, tymian, pľúcnik lekársky a iné. Tieto bylinky si môžete pripraviť vo forme jednozložkového čaju, no nájdete ich aj v špeciálnych prieduškových čajoch. Vyskúšajte napríklad:
Poznáte domáce sirupy na kašeľ?
Veľmi jednoduchý spôsob ako podporiť zdravie dýchacej sústavy, ale tiež zmierniť podráždenie hrdla spôsobené kašľom, sú domáce sirupy. Ich základom je väčšinou kvalitný med, ktorý sa striedavo vrství s plátkami citróna, zázvoru alebo cibule. Sirupy sa medzi sebou môžu trošku líšiť, preto si vždy dobre pozrite postup na prípravu konkrétneho sirupu. Niekoľko tipov nájdete napríklad v našom článku Domáce recepty na suchý kašeľ.
Inhalovanie pri kašli
Inhalovanie pri kašli môže pomôcť upokojiť a prečistiť dýchaciu sústavu. V závislosti od toho, či inhalujete liek alebo napríklad roztok soli, prípadne minerálnu vodu Vincentku, sa ukazujú rôzne účinky na liečbu kašľa a zdravie dýchacích ciest. Mnohí napríklad považujú inhaláciu za veľmi účinný a efektívny spôsob podávania liekov. Obľúbené je tiež inhalovanie Vincentky, ktorá pomáha riediť hlieny a uľahčiť vykašliavanie. Navyše Vincentka tiež podporuje zdravie a činnosť riasinkového epitelu dýchacích ciest.
Podporte zdravie a imunitu pomocou vitamínov a doplnkov
Pár tipov na záver:
- Nezabúdajte, že pri liečbe kašľa a s ním spojených ochorení je veľmi dôležité dodržiavať kľudový režim. To znamená žiadnu fyzickú záťaž, poriadnu dávku spánku a oddych pekne pod paplónom či dekou.
- Pravidelne si vetrajte, prekúrený suchý vzduch totiž tiež podporuje dráždenie na kašeľ.
- Dodržujte pitný režim. Je nevyhnutný pre celkové zdravie a fungovanie ľudského organizmu. Dostatok vody tiež pomáha riedeniu hlienov, a tým aj liečbe kašľa.