Ako sa cez Vianoce neprejesť a ako si pomôcť, ak sa u vás vyskytnú problémy s trávením?
Vianočný čas je rozhodne obdobím hojnosti, kedy sa naše domácnosti naplnia dobrým jedlom, zákuskami a tradičnými pochúťkami. Ľudia si už od dávna Vianoce spájali so štedrosťou, rodinnou pohodou a hlavne oddychom. Dnes si môžeme dopriať viac ako v minulosti. Každý chce mať nakúpené, navarené, napečené a hlavne, zo všetkého chceme ochutnať. Tradície na Slovensku sa kraj od kraju líšia, ale bohato prestreté stoly sú typické pre všetky domácnosti.
Mnohí ľudia pred sviatkami dodržiavajú pôst alebo jedia veľmi striedmo, avšak štedrá večera má u nás už tradične niekoľko chodov. Obvykle pozostáva z oplátok, medu, cesnaku, ovocia, kapustnice, šošovice, ryby a zemiakového šalátu. Ani v ostatné sviatočné dni sa neobmedzujeme. Mnohé domácnosti jedia kačicu s knedľou a kapustou, iné zase vyprážajú rezne. Jeme častejšie, v neskorších hodinách a dopĺňame to sladenými nápojmi či alkoholom.
Keď sa k tomu pridá kombinácia sladkého, slaného a kyslého, môže to nášmu tráveniu narobiť ťažkosti. Niet sa teda čo čudovať, že práve cez sviatky je pohotovosť plnšia ľudí s gastrointestinálnymi problémami. Akú daň prináša prejedanie cez Vianoce a ako si pomôcť keď to s jedlom preženieme, vám prináša tento článok.
Pálenie záhy
Častým „vianočným“ problémom je pálenie záhy, odborne nazývané pyróza. Ide o pálivú bolesť za hrudnou kosťou alebo v epigastriu (oblasť nad žalúdkom), ktorá vzniká refluxom (návratom) žalúdočného obsahu do pažeráka. Žalúdočná šťava, obsahujúca kyselinu chlorovodíkovú a tráviace enzýmy pažerák dráždi, a to vedie k spomínanému pálivému pocitu.
Občasné pálenie záhy zvyčajne nie je nebezpečné a býva výsledkom konzumácie mastných a vyprážaných jedál, korenistých pokrmov, kyslých potravín (citrusy, rajčiny), sladkostí, alkoholu, sladených bublinkových nápojov alebo kávy. Práve to všetko sú potraviny a pokrmy, ktorých máme cez Vianoce plný stôl. Pálenie záhy sa zhoršuje polohou ležmo, pretože vtedy je návrat obsahu žalúdka ľahší. Človeku môže byť na zvracanie a často sa mu grgá.
Upozornenie
Na pálenie záhy sú náchylnejší muži, fajčiari, tehotné ženy a osoby vystavené nadmernému stresu1.
Čo vám pomôže od pálenia záhy?
Pri akútnom stave je potrebné dodržiavať režimové opatrenia, ktoré zvyčajne do pár hodín pomôžu. V prvom rade nastavte diétnejšie stravovanie, jedzte malé porcie a vyhýbajte sa dráždivým potravinám. Po najedení sa neodporúča si aspoň 3 hodiny ľahnúť a pomáha napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu.
K úľave môžu pomôcť aj voľnopredajné lieky zo skupiny antacíd alebo inhibítorov protónovej pumpy. S ich výberom vám ochotne pomôže lekár alebo lekárnik, prípadne ich nájdete aj v našej online lekárni.
Plynatosť
Jedlá, ktoré tradične konzumujeme cez vianočné sviatky, môžu spôsobiť nafukovanie a plynatosť, ktoré sú veľmi nekomfortné. Príčinou nafukovania je príjem väčšieho množstva vzduchu a CO2 počas konzumácie jedla alebo tekutín. Hromadenie plynov v tráviacom trakte je nepríjemné a často bolestivé. Príznakom je zväčšené (nafúknuté), tvrdé brucho, bolesť žalúdka a čriev, neprirodzené zvuky podobné škvŕkaniu, grganie a nadmerné vypúšťanie vetrov3. Nepríjemné nafukovanie spôsobujú niektoré potraviny, napríklad:
- kapusta, brokolica, cibuľa, kel, kaleráb,
- strukoviny,
- hrušky, jablká,
- kysnuté cesto,
- korenisté jedlá,
- niektoré mliečne výrobky,
- alkohol,
- sýtené nápoje,
- celozrnné výrobky s obsahom vlákniny.
Čo vám pomôže pri plynatosti?
Pri nadmernom hromadení plynov v tráviacom trakte sa odporúča jesť pomaly a malé porcie. Na vzniknutú plynatosť zaberá pitie mätového alebo zeleného čaju, či prechádzka na čerstvom vzduchu. V minulosti sa tradične varil odvar z feniklu, no a môžete si ho pripraviť aj dnes zaliatím jednej lyžičky rozdrvených semien s 200ml vriacej vody.
Z potravín, ktoré pomáhajú proti nafukovaniu, sú účinné napríklad jogurty, rebarbora, zeler, avokádo, banán alebo bobuľové ovocie. Do jedál môžete pridať drvenú alebo celú rascu, majorán alebo saturejku. V lekárňach je možné zakúpiť bez receptu produkty nazývané deflatulenciá, ktoré pomáhajú nadmernú plynatosť odstrániť. Sú to prípravky s obsahom simetikonu, ktorý má vplyv na tlak v črevách a znižuje zhromažďovanie plynových bubliniek2.
Hnačka
Hnačka nám môže vianočné sviatky veľmi znepríjemniť. Jej priebeh nie je príjemný a dokáže vysiliť celý organizmus. Obvykle sa prvé príznaky objavia do 48 hodín od infikovania, čiže po kontakte s nakazeným pacientom alebo po konzumácii pokazeného jedla. Hnačka sa prejavuje vodnatou a častou stolicou, nechutenstvom, kŕčmi v bruchu, zimnicou alebo zvýšenou teplotou. Pacient sa cíti malátny a slabý, čo je spôsobené dehydratáciou.
Treba mať na pamäti, že ak sa u vás objaví hnačka, ste pravdepodobne nositeľom infekcie. Tým môžete nakaziť aj svoje okolie. Zdrojom nákazy môžu byť potraviny po prekročení doby spotreby alebo také, ktoré sú zle skladované. Pôvodcom hnačky môže byť nejaký typ vírusu (rotavírus, norovírus, enterovírus, adenovírus) alebo baktérie (salmonella, E. coli)4.
Upozornenie:
Správne skladovanie potravín je aj cez vianočné sviatky veľmi dôležité. Majonézový šalát by ste mali mať výlučne v chladničke a skonzumovať do pár dní. Rovnako to platí aj pri krémových zákuskoch a potravinách, ktoré podliehajú rýchlejšiemu pokazeniu. Dodržiavajte správne hygienické pravidlá, a to nie len dôkladné umývanie rúk, ale aj pracovných povrchov, kde jedlo pripravujete.
Čo vám pomôže pri hnačke?
Ak sa vám cez sviatky tieto črevné ťažkosti nevyhli, je mimoriadne dôležité prejsť na diétny režim stravovania. Vhodné sú sucháre a nesladený čierny čaj. Zaberá mrkvový odvar, prípadne uvarená ryža. Keďže hnačka organizmus výrazne dehydruje, príjem tekutín je nesmierne dôležitý. Pre istotu majte doma nejakú rýchlu pomoc, v podobe čierneho uhlia a rehydratačného roztoku.
V lekárni nájdete aj voľnopredajné lieky s obsahom racekadotrilu, loperamidu alebo diosmektitu:
- Pre deti je najvhodnejší spomínaný diosmektit. Vyrába sa v práškovej forme a je ochutený. Po zarobení s vodou sa ľahko podáva deťom po lyžičkách.
- Racekadotril a loperamid sú kapsule, vhodné pre dospelých a tých, ktorí nemajú problém s prehĺtaním2.
Hnačka obvykle ustúpi v priebehu 3 – 5 dní. Ak sa stav ani po piatich dňoch nezlepší, kontaktujte svojho lekára alebo zájdite na pohotovosť. Aj po vyliečení je potrebné, aby ste diétny režim ešte pár dní dodržiavali a jedálniček obnovovali postupne. Je vhodné užívať probiotiká, ktoré majú veľmi dobrý vplyv na obnovu črevnej mikroflóry, pretože bola infekciou narušená.
Zvracanie
Tráviace ťažkosti sú často sprevádzané nevoľnosťou alebo zvracaním, v dôsledku nákazy alebo konzumácie pokazeného jedla. Zvracanie je v podstate obranný mechanizmus organizmu, ktorého cieľom je zbaviť sa škodlivého alebo nadbytočného žalúdočného obsahu. Tento reflex je sprevádzaný kŕčmi a predchádza mu nevoľnosť.
Akútne zvracanie najčastejšie prichádza z jedla5. Počas vianočných sviatkov by ste peto mali byť obzvlášť opatrný, lebo ako sme už spomenuli, pokazené jedlo nám môže spôsobiť nepríjemné žalúdočné, ale aj črevné problémy.
Zvracanie spôsobuje pacientovi dehydratáciu, je zoslabnutý a malátny. Nutné je dopĺňať stratené tekutiny vhodnými čajmi alebo rehydratačnými roztokmi. Zo začiatku sa vyhnite akejkoľvek tuhej strave. Kúsok sucháru, banánu a ryžu konzumujte až keď vás nenapína a udržíte v sebe väčšie množstvo tekutiny. Diétu dodržiavajte ešte aspoň 3 dni po zlepšení zdravotného stavu. Pokiaľ je priebeh veľmi zlý a nezaberá diétny režim, je najvhodnejšie vyhľadať lekára. Na zastavenie zvracania podá injekciu, ktorá obvykle zaberie do pár hodín.
Majte po ruke rýchlu pomoc
Nenechajte nič na náhodu a v prípade potreby majte po ruke rýchlu pomoc. Doplňte si domácu lekárničku o lieky proti plynatosti, ťažkému žalúdku či na trávenie, ktoré vám doručíme expresne.
Ako sa na Vianoce vyhnúť žalúdočným a črevným problémom?
Žalúdočné či tráviace ťažkosti vedia urobiť z Vianoc veľmi nepríjemný čas. Myslite teda na svoje zdravie a dodržujte nasledujúce zásady:
- Neprejedajte sa
- Nechajte telu čas na trávenie
- Neľahnite si aspoň 3 hodiny po jedle
- Doprajte si pohyb na čerstvom vzduchu
- Skladujte jedlo v chlade
- Sledujte dátum spotreby na potravinách
- Dodržiavajte pitný režim, pite predovšetkým nealkoholické nápoje alebo vodu
- Dodržiavajte hygienické zásady pri príprave jedla
Aby ste cez Vianoce neskončili s nepríjemnou bolesťou brucha, pálením záhy, hnačkou alebo zvracaním, pamätajte, že základom v stravovaní je striedmosť. Hoci plné stoly chutných dobrôt na Vianoce zvádzajú ku konzumácii väčšieho množstva jedla, skúste im odolať a ani cez sviatky sa neprejedať. Ak už vás tráviace ťažkosti predsa len prekvapia, skúste si pomôcť niektorými bylinnými preparátmi alebo čajmi. Na záver pre vás máme zoznám niekoľkých liečivých rastlín, ktoré vám môžu s trávením alebo nevoľnosťou pomôcť.
- Mäta prieporná (Mentha piperita): podporuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, uvoľňuje kŕče, pôsobí antisepticky a proti nadúvaniu.
- Rumanček kamilkový (Matricaria recutita): uvoľňuje kŕče, účinný pri dyspepsii a kolikách, má silné protizápalové účinky.
- Rasca lúčna (Carum carvi), Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare), Bedrovník anízový – aníz (Pimpinella anisum), Anízovec pravý – badián (Illicium verum), Škoricovník cejlónsky (Cinnamomum): uvoľňujú žalúdočné a črevné kŕče, pôsobia proti nadúvaniu a tlmia zápal.
- Iberka horká (Iberis amara): podporuje trávenie a motilitu čriev.
- Palina pravá (Artemisia absinthium): podporuje tvorbu a vylučovanie tráviacich štiav a žlče, zvyšuje chuť do jedla.
- Repík lekársky(Agrimonia eupatoria): podporuje trávenie a pôsobí proti žalúdočným kŕčom.
Zdroje použité v článku:
1. KUŽELA, L. & M. OLTMAN. Gastroezofágová refluxová choroba. Via practica 2008; 5(10): 410-412 https://www.solen.sk/storage/file/article/402dd9ff39b57ab717c0c2f921b2f879.pdf
2. ADC. Súhrn charakteristických vlastností liekov [online]. Dostupné na: www.adcc.sk
3. KOLMANOVÁ, E. Nadýmaní – jaká léčiva jej zpôsobují aj ak jej léčit. Prakt. lékáren. 2018; 14(4): 193-196, www.praktickelakarenstvi.cz
4. CHAVOUSTIE, T.C. Diarrhea: Causes, Symptoms and Treatments. 2021 [online]. Dostupné na: www.healthline.com/health/diarrhea
5. FRONTHINGHAM, S. Gastrointestinal Infection: Symptoms, Causes, and Treatment. 2018 [online]. Dostupné na: www.healthline.com/health/gastrointestinal-infection