Ako upratovať u alergikov?
Staré známe príslovie hovorí: Čistota pol života. V čistom prostredí sa jednoducho každý cíti lepšie a príjemnejšie. Obzvlášť to platí u alergikov, ktorým môžu zaprášené a neupratané priestory spustiť prejavy alergie, alebo dokonca spôsobiť zhoršenie stavu. Upratovanie a čistota domova sú základom pre udržanie alergie na uzde.
Pomyselné hygienické normy sú však samozrejme pre každého alergika iné. Kým potravinoví alergici v podstate na čistotu nemusia dbať, alergici na roztoče musia upratovať pravidelne a precízne. Platí to tiež pre astmatikov, peľových alergikov, ľudí alergických na prach, plesne či srsť domácich zvierat – a teda pre každého, koho dráždi alergén prechádzajúci do organizmu cez dýchacie cesty.
Upozornenie:
Prach a zanedbané prostredie doma alebo na pracovisku môže spôsobiť množstvo problémov aj nealergikom. Týkajú sa kožných i respiračných prejavov, kýchania a nádchy. Pri dlhodobom a častom pobyte v takýchto priestoroch hrozí postupný rozvoj alergií, nosových polypov alebo iných ochorení v rámci dýchacích ciest.
Pravidlá upratovania u alergikov
Zvýšená koncentrácia alergénov môže u alergika vyvolať sennú nádchu, smrkanie, kýchanie, slzenie očí, ale tiež zhoršiť dýchanie. Pokiaľ k alergikom patríte aj vy, vaše dieťa či iný príbuzný, poďte sa s nami naučiť, ako správne upratovať byt alergikov. Toto sú základné pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať.
Upratujte pravidelne a precízne
V prvom rade majte na pamäti, že alergici nepotrebujú žiť v sterilnom prostredí. Je však dôležité, aby bol domov čistý, pokiaľ možno bez prachu, aby sa alergikovi dobre dýchalo a nezhoršovali sa u neho prejavy alergie. Upratovanie by preto v prvom rade malo byť postavené na 2 zásadách: pravidelnosti a precíznosti. Čo tvorí základ domáceho upratovania?
- Časté vysávanie: ideálne aspoň 2x do týždňa, u silných alergikov pokojne každý druhý deň.
- Zmývanie dlážky mokrou handrou: taktiež ideálne aspoň 2x do týždňa.
- Utieranie prachu z poličiek mokrou handričkou: ideálne aspoň 1x do týždňa.
- Upratovanie prachu na ťažko dostupných miestach: napríklad pod sedačkou, za skrinkami, v rohoch miestností a podobne. Aj keď na prvý pohľad tento prach nevidíte, jeho čiastočky stále môžete vdýchnuť.
- Používanie vhodných pomocníkov: základom je vysávač s HEPA filtrom a handrička z mikrovlákna. Zabudnúť by ste naopak mali na prachovky, ktoré prach iba rozvíria a neodstránia.
Nezabudnite na správne vetranie. Pozor si naň musia dávať predovšetkým peľoví alergici. Vetrať by mali byť večer alebo po daždi, kedy je koncentrácia peľov v ovzduší najmenšia.
Odporúča sa tiež používanie peľových sieťok na oknách, ktoré nielenže neprepustia peľ, ale ani iné dráždivé nečistoty.
Používajte vhodné čistiace prostriedky
V domácnosti alergikov sa neodporúča používať čistiace prostriedky s vysokým obsahom chemikálií. Nielenže môžu dráždiť dýchacie cesty, ale môže na ne citlivo reagovať aj pokožka. Vhodné sú preto jemné čistiace prostriedky šetrné k pokožke, antialergénne prostriedky, prípadne čistiace prostriedky vyrobené na prírodnej báze.
Často perte a vymieňajte bielizeň
Aby ste eliminovali prach a roztoče, všetku posteľnú bielizeň je potrebné často a dobre vyprať. V ideálnom prípade by ste ju mali prať každý týždeň na minimálne 60°C. Následne je vhodné nechať ju uschnúť v sušičke. Perte len vo vhodných pracích prostriedkoch bez parfumov či farbív, dráždivá môže byť tiež aviváž.
Upozornenie:
Pravidlo častého prania by ste mali aplikovať aj na ostatný bytový textil – vankúše na sedačke, závesy, deky, koberce a podobne.
Vyhoďte všetky „lapače prachu“ a zredukujte bytový textil
Byt či dom alergika by mal byť zariadený čo najjednoduchšie. Musíte si totiž uvedomiť, že všetky sošky, sviečky, poháriky, detské plyšáky a ostatné dekorácie sú takzvanými „lapačmi prachu“. Prach sa na nich zachytáva, ťažko sa z nich utiera a tak môžu byť práve oni dôvodom zhoršenia prejavov alergie. Aj keď si teda chcete byt zútulniť, doplnky by ste mali vyberať múdro. Myslite na to, že sa musia ľahko, a hlavne pravidelne utierať, aby na nich neostával prach.
To isté platí o bytovom textile. Práve koberce, deky, vankúše, závesy a dokonca samotná sedačka sú najväčším zdrojom prachu a roztočov v byte. Právetieto textílie totiž perieme a čistíme najmenej, prípadne ich nevieme očistiť efektívne. Vhodné je eliminovať bytový textil na minimum a nechať si doma len taký, ktorý viete jednoducho „hodiť“ do práčky.
Stavte na moderné technológie: Čističku vzduchu, parný čistič či robotický vysávač
Upratovanie u alergikov môže byť fyzicky a časovo náročné. Všetky činnosti je potrebné vykonávať častejšie, než je bežné. To však môže byť problém najmä pri malých deťoch alebo časovo náročnom zamestnaní. Prečo si trošku nepomôcť? Pozrite sa na 3 spotrebiče, ktoré dnes alergikom pomáhajú najviac.
Čistička vzduchu
Zachytí malé, dokonca až mikroskopické čiastočky peľov, baktérií, vírusov a plesní. Účinne čistí ovzdušie a zlepšuje jeho kvalitu v byte. Je skvelým pomocníkom pri udržiavaní antialergického prostredia v domácnosti.
Robotický vysávač
Nenahradí klasické vysávanie, no ušetrí vám množstvo času. Môže vysávať každý deň keď práve nebudete doma. Vysaje bežné nečistoty i prach a zabráni jeho víreniu. Vybrať si môžete aj model s funkciou mopovania.
Antibakteriálny vysávač
Často nazývaný ako vysávač na roztoče je vybavený UVC dezinfekčnou lampou, ktorá zničí roztoče bez chémie. Technológia je vhodná na čistenie posteľných matracov, obliečok, dekoračných vankúšikov či sedačky.
Trápi vás peľová alergia?
Pomôžte si jednoduchými opatreniami, vďaka ktorým eliminujete kontakt s peľmi a zabránite zhoršovaniu príznakov alergie. Čo je potrebné dodržiavať? Pozrite si náš nedávny článok.
Nenechajte sa prekvapiť alergiou. Čo by mala obsahovať domáca lekárnička alergika?
Niekedy môžete upratovať koľko chcete a udržiavať váš domov naozaj čistý, no alergické prejavy sa aj tak dostavia. Stačí, že sa vyberiete na návštevu k priateľom, dostanete sa do kontaktu so zvieracou srsťou alebo nesprávne vyvetráte. Pre tieto prípady je vždy dobré mať doma po ruke lieky, ktoré vám s alergiou pomôžu. Ako si vybaviť alergickú lekárničku?
Pri alergii by ste vždy mali dodržiavať liečbu nastavenú lekárom. Z voľnopredajných prípravkov sú najobľúbenejšie lieky v tabletovej forme ako Zyrtec, Zodac, Dasseltino či Claritine. Veľmi vyhľadávané sú aj rôzne očné kvapky, nosné spreje alebo lokálne antihistaminiká vo forme gélov a krémov, ktoré sa pri používajú pri kožných alergických prejavoch.