Kŕčové žily a ich prejavy, liečba aj prevencia. Ako im predchádzať?
Hoci na prvý pohľad sa zdá, že slová v nadpise nijako nesúvisia, tieto problémy predsa len niečo spája: Cievny systém a jeho oslabenie. Kŕčové žily, odborne označované ako varixy, vznikajú následkom zhoršenia prietoku krvi v cievach. Môže byť spôsobený nedostatočnou funkciou žilových chlopní, zhrubnutou stenou cievy alebo deformáciou cievy, čím sa stáva cievny systém nepriechodný. Keďže chlopne a svaly dolných končatín pôsobia ako pumpa, ich akékoľvek funkčné zmeny spôsobujú hromadenie krvi v cievach, čím je jej spätný návrat slabý alebo nedostatočný. Tlak v cievach sa zvyšuje a deformuje ju.
Varixy teda vznikajú v dôsledku chronickej žilovej nedostatočnosti. Najčastejšie sa vyskytujú na predkoleniach dolných končatín, no môžu sa objaviť v oblasti konečníka (vtedy hovoríme o hemoroidoch) alebo v oblasti vonkajších rodidiel. Vzhľad varixov môže byť rôzny, od veľmi malých, tmavosfarbených žiliek, až po výrazné, okrúhle alebo vretenovité žily.
V súčasnosti sa odhaduje, že celosvetovo trpí týmto ochorením až 60% svetovej populácie a Slovensko tieto štatistické údaje kopíruje. Ochorenie kŕčových žíl postihuje prevažne dospelú časť obyvateľstva a výskyt v mladšom veku je skôr ojedinelý. Prudký nárast pacientov trpiaci žilovou nedostatočnosťou súvisí aj so spôsobom života, ktorý je často založený na sedavej pracovnej činnosti, nedostatočnej fyzickej aktivite a podceňovanej životospráve.
Štatistiky ukázali, že práve ženské pohlavie je na výskyt tohto ochorenia citlivejšie dôsledkom rôznych hormonálnych zmien počas života každej ženy. Vplyv na vznik ochorenia má užívanie hormonálnej substitučnej liečby, tehotenstvo a obdobie klimaktéria.
Typy kŕčových žíl:
Typ žíl: | Drobné kŕčové žily (metličky) | Retikulárne, sieťovité kŕčové žily | Hlboké, uzlovité kŕčové žily |
Forma: | červené alebo modrofialové žilky | modrofialové alebo tmavomodré žily | hrubé, veľmi viditeľné žily často pokrútené a hmatateľné |
Veľkosť: | priemer žiliek je zhruba 1mm | priemer žíl je 2-3mm | priemer žíl je viac ako 4 mm |
Lokalizácia: | prevažne v oblasti členkov | v oblasti predkolenia, kolennej jamky, na stehnách | v oblasti predkolenia a kolennej jamky, chronická žilová nedostatočnosť |
Prejavy: | nebolestivé, no neestetické | nie sú hmatateľné, no neestetické bolestivé | hmatateľné bolestivé a opuchnuté nohy |
Ako sa prihlásia kŕčové žily? Ako rozoznáte príznaky tohto ochorenia?
Začínajúce kŕčové žily majú viacero prejavov. Spozornieť by ste mali, ak:
- pociťujete unavené a ťažké nohy, svalovú slabosť alebo stuhnutosť, pocit tlaku v oblasti členkov a lýtok, trpíte zhoršenou pohyblivosťou
- máte bolesti v nohách pri dlhšom státí, kŕče v dolných končatinách, trpíte pocitom chladu v dôsledku nedokrvovania dolných končatín,
- vyskytujú sa u vás časté obuchy v oblasti členkov a lýtok, pociťujete svrbenie a pálenie kože na nohách, alebo mávate pocit mravčenia v dolných končatinách,
- viditeľne sa vám zväčšili či zhrubli žily, zmenila sa vám farba kože – začervenala sa či zmodrala, je menej pružná, vyzerá tenšia.
Pri všetkých týchto prejavoch je pravdepodobné, že sa u vás začína postupné oslabovanie cievnej steny, čo má za následok vznik kŕčových žíl.
Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl:
Aj toto ochorenie má svoje rizikové faktory, ktorými sú samozrejme vek (nad 60 rokov), genetická predispozícia, hormonálne zmeny – tehotenstvo, klimaktérium, užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby.
Kŕčové žily postihujú vo vyššej miere obéznych ľudí a ľudí s nadváhou. Ako jeden zo základných rizikových faktorov sa popisuje sedavý spôsob života a sedavé zamestnanie, alebo naopak zamestnanie s dlhodobým státím. Spôsobiť ich môže aj výrazná svalová záťaž a nedostatočná fyzická aktivita. V neposlednom rade patrí medzi rizikové faktory zlá životospráva – vysoký príjem alkoholu, nepravidelné stravovanie, stres či fajčenie. Kŕčové žily môžu vzniknúť aj ako dôsledok ochorení ako je vysoký krvný tlak, srdcové choroby, hlboká žilová trombóza, prekonaná trombotická príhoda či operácia po úraze. Pri predispozícii na kŕčové žily treba dbať na vhodnú obuv alebo oblečenie.
Prečo by ste kŕčové žily nemali podceňovať? Aké riziká so sebou nesú?
Aj napriek tomu, že pacienti dlhodobo nepociťujú ťažkosti, stav ochorenia sa môže časom zhoršiť. V súčasnosti trpia varixami aj mladší ľudia, no vážne komplikácie prichádzajú s rastúcim vekom a pridruženými ochoreniami. Veľmi častou komplikáciou je vytvorenie zrazeniny v krvnom riečišti s následnou embolizáciou. Keďže sa koža stenčuje, jej nepatrné poškodenie môže spôsobiť krvácanie z kŕčovej žily.
Jednou z najvážnejších komplikácií kŕčových žíl sú vredy predkolenia. Vznikajú pri poranení kože a liečba je často zdĺhavá. Rana môže byť hlboká až po kosť a hojenie je veľmi ťažké. Niektoré vredy predkolenia sa úplne zahoja po niekoľkých týždňoch, no niektoré až po niekoľkých rokoch. Cieľom liečby je obnovenie obehovej cirkulácie a zacelenie rany bez mikrobiálnej kontaminácie. Ak sa špecificky neodhalí príčina, a čo najskôr nenasadí vhodná liečba, pri opätovnej obehovej dekompenzácii alebo po novom poranení vznikajú vredy znovu.
Prvotné vyšetrovanie kŕčových žíl je v rukách všeobecného lekára. Za ním môžete prísť už s konkrétnymi ťažkosťami alebo konzultujete problém v rámci preventívnej prehliadky. Nezabudnite lekárovi oznámiť prípadný výskyt kŕčových žíl v rodine. Taktiež je dôležité ho oboznámiť so všetkými cievnymi ochoreniami, ktorými trpia alebo trpeli vaši blízky. Ak pociťujete bolesť a únavu v nohách, mávate kŕče a trpíte nadváhou alebo obezitou, je nutné vyšetrenie bolestivých miest hmatom. Vtedy lekár posúdi, či stačí nefarmakologická liečba a úprava životosprávy, alebo vás pošle k cievnemu lekárovi.
Dá sa toto ochorenie kŕčových žíl vyliečiť?
Na liečbu kŕčových žíl nebude stačiť tabletka. Liečba kŕčových žíl je celoživotná a vyžaduje si nie len úpravu životosprávy, ale aj nastavenie vhodných liečebných postupov. Čím skôr sa začnete venovať tomuto zdravotnému problému, tým bude priebeh pomalší a následky miernejšie. Cieľom správneho liečebného postupu je posilniť cievny systém, upraviť (znížiť) venózny tlak a odstrániť chronický zápal.
Osvedčený postup terapie:
- Úprava životosprávy a nastavenie pravidelnej fyzickej aktivity.
- Kompresívna liečba – nosenie pančúch, podkolienok či ponožiek.
- Užívanie podporných výživových doplnkov a farmakoterapia – predovšetkým ide o dlhodobo overené rastlinné zložky.
- Sklerotizácia či chirurgický zákrok.
Ako si upraviť životosprávu a nastaviť pravidelnú fyzickú aktivitu?
Nadváha a obezita sú príčinou mnohých ochorení a kŕčové žily nie sú výnimkou. Zníženie telesnej hmotnosti, či už stravovaním alebo fyzickou aktivitou, bude pre vás určite prospešné. Vhodné sú prechádzky, turistika, beh, plávanie, bicyklovanie, skrátka všetky aktivity s prirodzeným pohybom pre lýtkové svaly. Pri posilňovacích aktivitách zaťažujte lýtkové svaly čo najmenej, aby nedochádzalo k zvyšovaniu už tak vysokého venózneho tlaku. Dolné končatiny budete mať menej zaťažené a unavené.
Pokiaľ pracujete celý deň v sede alebo v stoji, oddýchnite si aspoň na chvíľu s vyloženými nohami alebo sa choďte prejsť. Večer si doprajte kúpeľ, ktorý zakončíte striedaním teplej a studenej sprchy a pri spánku si pokojne podložte nohy vankúšom. Je veľmi dôležité, aby si nohy aspoň cez noc oddýchli.
Prečo by som mal nosiť tie ťažko sa obliekajúce pančuchy?
Azda každý lekár vám odporučí nosenie kompresívnych pančúch alebo podkolienok. V minulosti sa používali rôzne obväzové materiály a bandáže, v súčasnosti trh ponúka veľké množstvo kompresívnych pomôcok. Kompresívna liečba je neoddeliteľnou súčasťou prevencie a terapie kŕčových žíl. So správnym výberom kompresívnej pomôcky vám určite pomôže lekár alebo zamestnanec výdajne zdravotníckych potrieb. Dôležité je správne zmeranie dĺžky celej nohy, nohy v oblasti členku a pod kolenom. Správny výber vám uľaví od bolesti a zníži sa venózny tlak v dolných končatinách.
Čo dokážem spraviť pre svoje nohy už dnes?
Kŕčové žily, varixy, hemoroidy si v počiatočných štádiách vyžadujú predovšetkým zmenu životného štýlu a tú viete ovplyvniť jedine vy. Treba preto správne začať a hlavne v svojom predsavzatí vydržať. Pokiaľ nepomáha žiadna z rád, treba navštíviť lekára a zvážiť aj inú než farmakologickú liečbu. Dovtedy ale pre svoje nohy môžete urobiť aspoň malé krôčiky:
- Vystúpte z autobusu o zastávku skôr – 15 minút chôdze 3-krát denne posilní svaly a zlepší krvný prietok.
- Zvoľte si šport, ktorý budete vykonávať pravidelne – napríklad plávanie, bicyklovanie, či beh. Vyhýbajte sa však silovému cvičeniu na dolné končatiny, cvičte predovšetkým lýtkovými svalmi – napínanie a priťahovanie špičiek.
- Ak máte sedavé zamestnanie, robte si krátke prechádzky alebo si vyložte na chvíľu nohy. Spraviť môžete aj pár cvikov či každú hodinu aspoň 5 minút hýbať nohami.
- Dámy, vyhnite sa noseniu vysokých podpätkov.
- Stravujte sa tak, aby ste nemali zápchu a namáhavé vyprázdňovanie.
- Pred spaním si 10 minút pocvičte nohami, 5 minút prstami masírujte nohy a nohy si vyložte.
- Pri sprche striedajte teplú a studenú sprchu v intervaloch 1 – 2 minúty.
Zdroje použité v článku:
- Maeseneer, Marianne, Kakkos, Stavros, Aherne, Thomas, 2022. European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2022 Clinical Practice Guidelines on the Management of Chronic Venous Disease of the Lower Limbs – European Journal of Vascular and Endovascular Surgery [online] [cit. 27.1.2022]. Dostupné na: https://www.ejves.com/article/S1078-5884(21)00979-5/fulltext
- Chomčová, MUDr. Eva, Chomča, MUDr. Ervin, Čelovská, MUDr. Denisa, 2020. VMED_1_2020_final_Chomcova.pdf [online]. [cit. 27.1.2022b]. Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/VMED_1_2020_final_Chomcova.pdf
- Štvrtinová, MUDr Viera, 2017. Klinická patofyziológia, diagnostika a farmakologická liečba chronického venózneho ochorenia. 2017, Vaskulárna medicína, s. 6., www.solen.sk
- Štvrtinová, MUDr Viera, 2020. Venoaktívna liečba v jednotlivých klinických štádiách chronickej žilovej choroby. 2020, Vaskulárna medicíny, s. 8., www.solen.sk