Ako znížiť cukor v krvi? Máme pre vás 7 tipov, ako udržať vysoký cukor na uzde
Pre ľudí s diagnostikovanou cukrovkou je vysoký cukor dobre známy nepriateľ. To nie je prekvapivé, keďže cukrovka, je definovaná práve dlhodobo zvýšenou hladinou cukru. Cukor v krvi by si však mal strážiť aj zdravý človek. Prečo? Pretože nezdravý životný štýl, stres a chronický vysoký cukor sú skratkou k cukrovke a s ňou spojeným zdravotným ťažkostiam. Dnes sa pozrieme na to, ako znížiť hladinu cukru v krvi – nie len pri diétnej alebo liečebnej chybe, ale aj dlhodobo. Čítajte ďalej a udržte si cukor v zdravých hodnotách.
Čo by ste mali o cukre v krvi vedieť?
Stručne zhrnieme niekoľko základných faktov:
- Zdravá hladina cukru v krvi je: na lačno medzi 3,5 až 5,5 mmol/l a po jedle do 7,8 mmol/l (meria sa zvyčajne 2 h po jedle).
- O cukrovke hovoríme vtedy, keď máte dlhodobo zvýšenú hladinu cukru v krvi, spôsobenú zvyčajne buď nedostatočnou tvorbou inzulínu v pankrease alebo inzulínovou rezistenciou.
- Hladina cukru počas dňa prirodzene kolíše, a to najmä v závislosti od príjmu potravy, fyzickej aktivity, ale napríklad aj psychickej záťaže.
- Vysoký cukor je nebezpečný primárne z dlhodobého hľadiska – za predpokladu, že jeho hladina neprekročí bezpečnú hranicu.
- Nízky cukor je zvyčajne nebezpečnejší z krátkodobého hľadiska. Ak totiž cukor klesne pod bezpečnú hranicu, môže nastať stav zvaný hypoglykemická kóma.

Máte viac otázok o glykémii?
Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o hladine cukru v krvi a pripravili sme pre vás odpovede.
Ako zistíte, že máte vysoký cukor?
Najistejší spôsob, ako zistiť, či máte vysoký cukor, je odmerať si glykémiu glukomerom. Okrem toho však existujú aj telesné signály, ktoré môžu indikovať hyperglykémiu. K nim patria napríklad:
- silný až akoby neuhasiteľný smäd,
- časté močenie,
- únava,
- rozmazané videnie,
- problémy s hojením rán.1



Ako znížiť cukor v krvi?
Ak trpíte cukrovkou, mali by ste mať lekárom nastavenú liečbu. Tá závisí od typu cukrovky a pozostáva z diéty, úpravy životosprávy, liekov na cukrovku alebo injekčne podávaného inzulínu. Ak budete túto liečbu dodržiavať, mali by ste byť schopný udržať hladinu cukru v krvi v “zdravej” hladine.
Pozrieme sa však na to, ako znížiť cukor v krvi bez liekov. Základom je aj v tomto prípade úprava životosprávy. K zníženiu cukru vám teda pomôže: úprava jedálnička, dostatočný pitný režim, pohyb a veľmi dôležitá je tiež eliminácia stresu. Siahnuť môžete aj po bylinkách a špeciálnych doplnkoch na zníženie cukru.
1. Upravte si stravu
Vaším nepriateľom sú predovšetkým jednoduché cukry – z jedálnička by ste mali vyradiť biele pečivo, sladkosti, sladené nápoje, polotovary a spracované potraviny. Obmedziť by ste mali tiež ovocie s vyšším glykemickým indexom – napríklad hrozno alebo banány.
Do jedálnička si zaraďte komplexné sacharidy ako strukoviny, celozrnné produkty a zeleninu. V strave by ste mali mať pokrytý tiež príjem vlákniny, zdravých tukov a bielkovín. Jedlo konzumujte v menších porciách a radšej častejšie. Pomôžete tak zamedziť veľkým výkyvom v hladinách glukózy.
2. Dbajte na správny pitný režim
Dostatok tekutín je nevyhnutný pre celkové zdravie, správnu funkciu tela či napríklad vzhľad vašej pokožky. Voda navyše podporuje obličky vo vyplavovaní nadbytočného cukru močom.
Keď hovoríme o pitnom režime a cukrovke, mali by ste zohľadniť dve veci:
- Koľko denne vypijete – dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 až 2,5 litra tekutín. Toto množstvo sa však zvyčajne líši na základe veku, pohlavia, zdravotného stavu a podobne.
- Čo pijete – základom pitného režimu by mala byť čistá voda. Doplniť ju môžete nesladenými bylinnými čajmi. Pri vysokom cukre sa vyhýbajte sladeným nápojom, džúsom a podobne.

Upozornenie:
Nezabudnite na to, že káva ani alkohol do pitného režimu nepatria.

3. Pravidelne sa hýbte
Pohyb a fyzická aktivita pomáhajú znižovať cukor z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Je to tak preto, že cukor v krvi je pri pohybe využívaný na výrobu energie. Z dlhodobého hľadiska pohyb pomáha podporovať zdravie vnútorných orgánov, kondičku a tiež udržiavanie zdravej hmotnosti. A to všetko vplýva aj na reguláciu a udržiavanie hladiny cukru v krvi v zdravých hodnotách.
Nemusíte kvôli tomu chodiť 4x týždenne do posilňovne. Stačí, ak si pravidelne doprajete dlhú prechádzku, pôjdete si zabehať, zaplávať alebo sadnete na bicykel. Pohybové aktivity by ste mali vždy prispôsobiť vašim možnostiam a zdravotnému stavu.
4. Eliminujte stres
Stres je už pravidelnou súčasťou našich životov. Množstvo pracovných i súkromných povinností a rýchlosť doby sa pritom podpisuje aj na našom zdraví. Na jednej strane ide o nepríjemné a často až nebezpečné následky dlhodobého stresu (medzi nimi aj vznik diabetu), na druhej strane vplyv, ktorý to celé má na našu životosprávu – to, čo jeme, koľko spíme a podobne. To všetko totiž vplýva na to, ako pracuje vaše telo a aká je hladina cukru vo vašej krvi.
Skúste znížiť úroveň stresu na čo najnižšiu úroveň a venujte dostatok času psychohygiene. Vhodné sú koníčky, čítanie, ale tiež napríklad takzvaný aktívny oddych. Dôležité je, aby ste vypli hlavu, prečistili myšlienky a relaxovali. Ak so spracovávaním stresu potrebujete pomôcť, vyskúšajte napríklad niektorý z doplnkov stravy s obsahom adaptogénov. Ak sa však liečite na cukrovku či iné ochorenie, prekonzultujte užívanie akéhokoľvek doplnku s lekárom.
5. Doprajte si kvalitný spánok
Možno ste aj vy tak pohltený denným kolobehom, že si poviete, že na oddych jednoducho nie je čas. Myslíte si aj vy, že 4 – 5 hodín ľahkého spánku vám stačí? Omyl. Spánok je často veľmi podceňovaný. Kvalitný spánok a jeho dostatok je kľúčový pre vaše fyzické aj psychické zdravie. Ak sa na to pozrieme v súvislosti s cukrom v krvi, tak spánok napomáha regulácii hormónov, ktoré majú za úlohu ovplyvňovať jeho hladinu vo vašej krvi.1
Spravte teda všetko pre to, aby ste spali aspoň 7 až 8 hodín denne a aby bol váš spánok kvalitný. S tým vám môže pomôcť aj už spomínaná strava, pohyb a psychohygiena.
6. Uvarte si čaj na zníženie cukru
V boji proti vysokému cukru vám pomôže aj Matka príroda, a to prostredníctvom byliniek, ako napríklad:
- Škorica – obsahuje látky, ktoré môžu zlepšiť citlivosť na inzulín a pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi.
- Púpava – podporuje trávenie a čistí pečeň, čo môže mať vplyv aj na glykémiu.
- List čučoriedky – listy čučoriedky pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi a regulovať inzulínovú citlivosť.
- Ženšen – ženšen tiež napomáha regulácii glukózy a zlepšuje inzulínovú odpoveď organizmu.
- Gymnema – Gymnema Sylvestre je tradične používaná bylina na reguláciu glukózy v krvi a podporu metabolizmu.
Čaje na zníženie cukru zvyčajne obsahujú vhodne zvolenú kombináciu bylín. Vďaka tomu dokážu nielen znížiť hladinu cukru v krvi, ale tiež napríklad podporiť metabolizmus, trávenie alebo zdravie imunitného systému.



7. Vyskúšajte niektorý z prípravkov na zníženie cukru
Ďalší zo spôsobov, ako znížiť cukor, je siahnuť po niektorom zo špeciálnych prípravkov, respektíve doplnkov stravy. Aj v nich nájdete vitamíny, minerály a rôzne rastlinné výťažky a zložky podporujúce znižovanie hladiny cukru v krvi a jeho udržanie v zdravých hodnotách. Pozrite si napríklad niektorý z týchto doplnkov:




Vedeli ste, že chróm je nevyhnutný pre udržanie zdravej hladiny cukru v krvi?
Chróm je esenciálny stopový minerál, ktorý významne prispieva k regulácii hladiny cukru v krvi. Zlepšuje účinnosť inzulínu, čo umožňuje efektívnejšie využitie glukózy v bunkách a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Okrem toho podporuje metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín, čo pozitívne ovplyvňuje celkovú energetickú bilanciu organizmu.
Nedostatok chrómu zvykne viesť k zvýšenej chuti na sladké a problémom s reguláciou hladiny cukru, zatiaľ čo jeho nadbytok spôsobuje nežiaduce účinky. Preto je dôležité zabezpečiť jeho vyvážený príjem. Na druhej strane je dôležité zohľadniť vzájomné pôsobenie chrómu a niektorých liekov či inzulínu. Chróm môže totiž zvýšiť účinnosť inzulínu a spôsobiť hypoglykémiu. Prekonzultujte preto suplementáciu chrómu s vaším lekárom.2,3
Kyslá kapusta znižuje cukor – mýtus alebo fakt?
Ak hľadáte potravinu, ktorá vám čarovne zníži cukor, sklameme vás. Je síce pravda, že vám po konzumácii kyslej kapusty môže glukomer ukázať nižšie hodnoty, no za to je podľa všetkého zodpovedný vysoký obsah vitamínu C. A toho je v kyslej kapuste naozaj veľké množstvo. Nie je však dokázané, že zníženie hladiny glukózy po konzumácii kapusty predstavovalo zlepšenie celkového stavu.
Zdroje použité v článku:
1. Redakcia portálu Lekár.sk. Kontrolujte si hladinu cukru v krvi. Môže vám to zachrániť život. 2024. [online] [cit. 11-4-2025] Dostupné: https://lekar.sk/cukor-v-krvi/
2. WebMD. Chromium – Uses, Side Effects, and More. 2025. [online] [cit.11-4-2025] Dostupné: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-932/chromium
3. Oficiálna stránka výrobcu Kompava. Dokáže chróm pomôcť pri chudnutí? Aký je jeho význam v ľudskom organizme? 2024. [online] [cit. 11-4.] Dostupné: https://www.kompava.sk/dokaze-chrom-pomoct-pri-chudnuti-aky-je-jeho-vyznam-v-ludskom-organizme