Vedeli ste, že existuje aj alergia na chlad, tzv. chladová urtikária? Zistite, ako ju rozpoznáte a čo pri nej pomáha
V dnešnej dobe sú rôzne formy alergií nepríjemným spoločníkom mnohých ľudí a vo väčšej či menšej miere ovplyvňujú každodenný život. Typickými spúšťačmi alergických reakcií býva vdýchnutie vzdušných alergénov, ako sú napríklad pele, roztoče a chlpy zvierat, alebo kontakt s kozmetikou či chemikáliami. Neobvyklá nie je ani alergická reakcia po konzumácii určitých druhov potravy alebo pri užívaní niektorých liekov.
Vedeli ste však, že existuje i neobvyklá forma alergie – alergia na chlad? Kým väčšina z nás si v chladných dňoch užíva zimné radovánky, alebo v horúcom letnom počasí vyhľadáva studené nápoje a potraviny na osvieženie, pre istú skupinu osôb predstavuje chlad nepriateľa, ktorý im spôsobuje ťažkosti. Čo je to alergia na chlad, ako vzniká a ako sa s ňou popasujete sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to alergia na chlad a ako sa prejavuje?
Alergia na chlad je druh kožnej reakcie, ktorá sa objavuje po vystavení kože chladu. Vzniká napríklad pri priamom kontakte kože so studenou vodou či ľadom, alebo pri pobyte von v studenom počasí. Typicky sa prejavuje začervenaním kože a výsevom drobných svrbiacich vyrážok – tzv. žihľavkou, preto sa alergia na chlad odborne nazýva aj chladová alebo studená urtikária.
Kožná reakcia spôsobená alergiou na chlad má najčastejšie tieto prejavy:
- Objavuje sa na miestach nezakrytých odevom, ako sú ruky a tvár.
- Na postihnutom mieste môže pacient pociťovať bodavú bolesť alebo mravčenie či brnenie, prípadne až dočasnú stratu citlivosti.
- Pri držaní studených predmetov sa môže objaviť aj opuch rúk a pri konzumácii studeného jedla alebo nápojov opuch pier.
- Pri alergii na chlad platí, že pri zahriatí kože sa reakcia zvyčajne zhorší1.
- Pridružiť sa môže aj slzenie, pálenie nosovej sliznice, upchatý nos, kašeľ, kýchanie, či bolesť hlavy, kĺbov a svalov.
Upozornenie:
Väčšina príznakov chladovej alergie je síce nepríjemná, ale väčšinou nezávažná. Len veľmi ojedinele sa môžu vyskytnúť závažnejšie symptómy, ako je náhle zníženie krvného tlaku, srdcové palpitácie, sťažené dýchanie kvôli opuchu jazyka a hrdla až anafylaktický šok2. Tieto stavy si vyžadujú rýchly zdravotnícky zásah.
Alergia na chlad sa môže vyskytovať v dvoch formách3,4:
Niekedy môžu vznik alergie na chlad spustiť aj iné zdravotné ťažkosti, ktorými pacient trpí – napríklad autoimunitné ochorenie, ovčie kiahne, mononukleóza, vírusová hepatitída alebo poruchy krvi3.
Kedy sa alergia na chlad prejaví? Pozor, nie je to iba zimná záležitosť
Vo všeobecnosti sa alergia na chlad nespája iba s nízkymi teplotami v jesenných a zimných mesiacoch. Môže sa totiž objaviť aj počas horúceho leta pri lízaní zmrzliny, popíjaní obľúbeného drinku s ľadom alebo pri kúpaní v studenej vode – jednoducho pri všetkých činnostiach, pri ktorých je naša pokožka vystavená chladným podnetom.
Výskyt alergie na chlad je ale pomerne vzácny. Odhaduje sa, že týmto problémom v populácii trpí približne 0,05% ľudí, predovšetkým v krajinách s chladnejšou klímou. Chladová urtikária je častejšia u žien a mladších dospelých, ale môže postihnúť osoby v každom veku2.
Je alergia na chlad skutočnou alergiou?
Vysvetlime si najprv, ako naše telo spracováva alergickú reakciu. Pri „klasických“ alergiách, ako je napríklad senná nádcha, alergická astma alebo kontaktná dermatitída, dochádza k neprimeranej reakcii imunitného systému na vonkajšie alergény, ako sú peľ, roztoče, chlpy zvierat a podobne. U citlivých jedincov vyvolávajú tieto alergény tvorbu špecifických protilátok, najmä imunoglobulínov typu E (IgE). Tie po väzbe s alergénom spúšťajú uvoľňovanie histamínu a iných zápalových mediátorov z imunitných buniek, čo vedie k typickým prejavom alergickej reakcie.
Naopak, v prípade chladovej urtikárie sa histamín neuvoľňuje v dôsledku pôsobenia vonkajších alergénov, ale fyzikálneho podnetu – chladu. Preto nie je alergia na chlad alergiou v pravom slova zmysle, ale iba tzv. „pseudoalergiou“. Presné mechanizmy vzniku chladovej urtikárie však nie sú stále úplne objasnené4.
Ako sa alergia na chlad diagnostikuje?
Lekár po odobratí anamnézy zhodnotí symptómy, ako je svrbenie, žihľavka alebo opuchy. Ak príznaky chladovej alergie nebudú aktuálne prítomné, spýta sa na ich výskyt, opis a trvanie. Je preto vhodné zaznamenať si, pri ktorých aktivitách sa alergia na chlad vyskytuje, aké príznaky vyvoláva a ako často.
Mnoho osôb, ktoré pociťujú pri pobyte v chladnom počasí alebo pri kontakte s chladom len mierne a nezávažné príznaky, zvyčajne lekára ani nevyhľadá. Ak sa však u vás príznaky chladovej alergie objavili po prvýkrát, alebo sa pravidelne opakujú pri určitých činnostiach súvisiacich s chladom, je dobré navštíviť lekára.
Medzi testy na diagnostiku chladovej urtikárie patrí napríklad aplikácia ľadovej kocky na kožu po dobu 15 minút. U pacienta s chladovou alergiou vyvolá vznik pupenca. Svrbenie môže, ale nemusí byť prítomné. Tento test si môžete jednoducho vykonať aj sami doma.
Lekár môže okrem ľadového testu vykonať aj vyšetrenie chladových protilátok v sére, tzv. kryoglobulínov. Pri teste sa krv odoberie do skúmavky nahriatej na teplotu ľudského tela a ochladzuje sa až v laboratóriu. Kryoglobulíny však nemusia byť prítomné u všetkých pacientov s chladovou alergiou, alebo naopak, môžu byť prítomné aj pri iných ochoreniach2,3.
Upozornenie:
Ak sú u vás aktuálne po kontakte s chladom prítomné niektoré zo závažných symptómov, ako sú ťažkosti s dýchaním, nestabilita krvného tlaku či anafylaktický šok, okamžite vyhľadajte zdravotnú pomoc. Môže ísť o život ohrozujúci stav.
Dá sa alergia na chlad liečiť?
So žihľavkou, svrbením, výtokom z nosa a očí, dráždením na kašeľ a kýchaním vám pomôžu antihistaminiká. Ide o látky, ktoré v organizme blokujú účinky histamínu, čím nedochádza k rozvoju prejavov alergie. Optimálne je užiť ich preventívne alebo hneď po objavení sa prvých príznakov. Majú formu tabliet, sprejov, kvapiek alebo sa aplikujú topicky – teda priamo na kožu pre zmiernenie kožnej reakcie.
Aké lieky na alergiu na chlad si vybrať?
- Pri závažnejších prejavoch alergie na chlad môže lekár rozhodnúť o predpísaní protizápalových liekov, (napr. kortikoidov alebo antileukotrieník), inhalačných liekov pri prejavoch dýchavičnosti alebo injekčného pera s adrenalínom v prípade, že hrozí anafylaktický šok3.
- Pri výbere voľnopredajných perorálnych antihistaminík skúste novšie molekuly – napr. desloratadín či levocetirizín. Oproti starším látkam majú len minimálny sedatívny efekt, takže po ich užití nebudete unavení.
- Pri slzení a pálení očí priamo do oka aplikujte očné kvapky s obsahom antihistaminika. Vďaka tomu bude liečivo pôsobiť priamo na postihnutom mieste2.
- Na nádchu či šteklenie v nose použite nosové spreje. K zmierneniu opuchu a úľave od upchatého nosa sú v lekárni dostupné aj nazálne dekongestíva vo forme kvapiek a sprejov do nosa. Pamätajte však, že tieto prípravky sa nemajú užívať dlhšie ako 5 – 7 dní kvôli tomu, že sťahujú drobné krvné cievky a vlásočnice v nosovej sliznici, čo môže viesť pri dlhodobom používaní k jej poškodeniu.
- Topické prípravky – gély na kožu, nepoužívajte preventívne ale len v čase, kedy chladu budete vystavení.
Čo ešte pomáha pri alergii na chlad?
Okrem farmakologickej liečby je pri alergii na chlad potrebné dodržiavať aj režimové opatrenia pre minimalizáciu symptómov alergie1:
- Vyhýbajte sa chladeným nápojom, drinkom s ľadom aj studeným potravinám (zmrzlina, nanuky). Namiesto nich uprednostnite vlažné nápoje a potraviny izbovej teploty.
- Pri kúpaní na kúpaliskách alebo prírodných plochách neskáčte rovno do vody, ale pred vstupom postupne ovlažte telo.
- V chladnom počasí sa primerane obliekajte a chráňte citlivé časti tela oblečením – napríklad čiapkou a rukavicami.
- Chráňte kožu pred agresívnym pôsobením chladu používaním hydratačných, premasťujúcich a upokojujúcich kozmetických prípravkov.
- V prípade, že trpíte závažnejšou formou alergie na chlad a chystáte sa podstúpiť operáciu alebo medicínsky zákrok v celkovej anestézii, upovedomte o tom svojho lekára. Zdravotnícky personál tak môže prispôsobiť teplotu vzduchu v operačnej miestnosti.
Veľmi účinným spôsobom boja s alergiou na chlad je okrem vyššie spomenutých opatrení i postupné privykanie organizmu na chlad. Vhodnou formou je napríklad otužovanie, pri ktorom je telo postupne vystavované nižším teplotám. Zo začiatku snaží znížiť teplotu vody pri sprchovaní, ubrať z kúrenia a nevyhýbať sa pobytu von ani v nepriaznivom počasí.
Príjemným doplnkom k otužovaniu je i pravidelná návšteva sauny, kde striedanie horúceho a studeného prostredia pomáha organizmu aklimatizovať sa na náhle zmeny teplôt. Pamätajte však, že osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa saune mali vyhýbať, preto skôr, než so saunovaním začnete, poraďte sa o vhodnosti so svojím lekárom.
Napriek tomu, že alergia na chlad nie je úplne bežným ochorením, pre tých, ktorých sa týka, je v reálnom živote skutočnou výzvou. Určitej forme chladu sa totiž nedá nikdy stopercentne vyhnúť. Snaha o zlepšenie diagnostiky a liečby alergie na chlad však prináša nádej, že v budúcnosti sa každý, kto sa s týmto nepríjemným problémom stretne, bude môcť radovať z každého ročného obdobia, vrátane toho studeného.
Zdroje použité v článku:
1. Cold urticaria. In: mayoclinic.org [ cit. 11.12.2023]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-urticaria/symptoms-causes/syc-20371046
2. NALTSEVA, N. a kol. Cold urticaria – What we know and what we do not know. Allergy 2021; 76(4): 1077-1094
3. Can you be allergic to the cold? In: healthline.com [cit. 11.12.2023]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/cold-allergy#causes
4. Cold urticaria. In: my.clevelandclinic.org [cit. 11.12.2023]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24629-cold-urticaria