Antibiotiká a slnko nejdú dokopy. Prečo by ste sa mali vyhnúť slniečku, ak užívate lieky?
Určite vás pred začiatkom užívania antibiotík niekedy už upozornili na to, že by ste sa mali vyhýbať určitým potravinám – napríklad citrusom alebo mliečnym výrobkom. Môžu totiž znižovať účinok niektorých liekov, prípadne vyvolávať nepríjemnú alergickú reakciu. Na čo sa však veľmi často zabúda, je fakt, že pri väčšine antibiotík by ste sa mali vyhýbať aj priamemu slnečnému žiareniu. Prečítajte si viac o tom, prečo je to tak a čo vám môže expozícia slnečnému žiareniu počas užívania antibiotík spôsobiť.
Ako na seba vplývajú antibiotiká a slnko?
Antibiotiká a slnko nie sú veľkí kamaráti. Táto správa vás zrejme nepoteší, a to predovšetkým v prípade, že sa chystáte na dovolenku a ešte potrebujete doužívať antibiotiká. Je to však tak. Mnohé antibiotiká spôsobujú zvýšenú citlivosť na slnečné žiarenie – takzvanú fotosenzitivitu. Tá sa môže prejaviť viacerými spôsobmi, no najčastejšie ide o kožný prejav sprevádzaný začervenaním, podráždením a svrbením.
Aké sú najčastejšie typy reakcie na antibiotiká?
Keď hovoríme o zvýšenej fotosenzitivite, rozlišujeme dva hlavné typy reakcie na antibiotiká:
- fotoalergickú reakciu,
- fototoxickú reakciu.
Fotoalergická reakcia
Ako určite viete, lieky majú viacero foriem. Niektoré prijímame perorálne, čiže ich prehĺtame vo forme tabliet, kvapiek a sirupov. Iné sa zas aplikujú topicky, to znamená na povrch pokožky. Práve pri antibiotických liekoch, ktoré sa nanášajú na povrch pokožky, môže vzniknúť fotoalergická reakcia. Látky v lieku zreagujú s UV žiarením, a to spôsobí ich štrukturálnu zmenu. Následne sa začnú tvoriť protilátky zodpovedajúce za vznik reakcie na slnko. Fotoalergická reakcia sa:
- prejavuje výsypom alebo vyrážkou ekzémovitého typu,
- môže objaviť aj niekoľko dní po expozícii slnečnému žiareniu,
- vyznačuje príznakmi ako je napríklad opuch, začervenanie či zápal,
- môže rozšíriť aj na časti tela, ktoré slnku neboli vystavené,
- zvykne podobať na atopický ekzém.1
Fototoxická reakcia
Fototoxická reakcia je veľmi bežný typ liekovej reakcie. Ide o precitlivenosť na slnko, prejavujúcu sa po injekcii, užití lieku perorálne, ale tiež po jeho aplikácii priamo na povrch pokožky. Fototoxická reakcia na liek sa prejavuje ako silné spálenie od slnka, pričom sa objavuje takmer výlučne na pokožke, ktorá bola slnku vystavená.2
Fototoxicita vyvolaná kombináciou lieku a slnka je založená na troch krokoch:
- Liečivo sa musí dostať do životaschopných buniek v koži, a to buď cez kožu, ústne a podobne.
- UV žiarenie primeranej vlnovej dĺžky musí preniknúť cez pokožku.
- Fotón svetla musí byť absorbovaný fotosenzitívnymi chemikáliami.
Následne dochádza k poškodeniu bunkového tkaniva. Fototoxická reakcia sa môže vyskytnúť takmer u kohokoľvek už po prvom vystavení fotosenzibilátoru (látke reagujúcej na svetlo). To, ako sa fototoxická reakcia prejaví, sa líši v závislosti od látky, s ktorou prišlo UV žiarenie do kontaktu, jej koncentrácie i spôsobu podania. To znamená, že sa nemusí prejavovať u každého človeka rovnako.
Pri liekoch aplikovaných na pokožku dochádza primárne k poškodeniam a prejavom reakcie vo vrchných vrstvách pokožky. Fotosenzibilátor dostávajúci sa do pokožky krvou zas spôsobuje zmeny v hlbších vrstvách kože.3
Fototoxická a alergická reakcia na antibiotiká – ako sa jej vyhnúť?
V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že v prípade, ak užívate antibiotiká, mali by ste sa snažiť slnku vyhýbať úplne. Vieme však, že to nie je vždy možné, preto máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžu znížiť riziko vzniku fototoxickej alebo fotoalergickej reakcie na slnko.
1. Poraďte sa s vaším lekárom. V niektorých prípadoch je možné znížiť dávku predpísaného lieku. Pomáha to najmä pri fototoxickej reakcii. Tá totiž okrem iného súvisí aj s koncentráciou fotosenzibilátora v danom lieku, a teda aj v pokožke. Lekár vám taktiež dokáže povedať, či daný liek spadá do kategórie liečiv spôsobujúcich fotosenzitivitu.
2. Ak sa už musíte vybrať von, chráňte si pokožku kvalitným opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom, ideálne 50+. Dôležité je, aby ste siahli po širokospektrálnom prípravku. Širokospektrálne prípravky obsahujú nielen UVB filtre (čiže SPF), ale aj UVA filtre a filtre proti infračervenému žiareniu. Dobre si preto preštudujte obal opaľovacieho krému alebo spreja a vyberte si taký, ktorý vás ochráni pred všetkými tromi typmi žiarenia.
Používate pravidelne SPF na pleť?
SPF krém na pleť by mal byť pevnou súčasťou vašej dennej starostlivosti o pleť, a to bez ohľadu na vaše aktivity, pohyb alebo ročné obdobie.
3. Zvoľte vhodné oblečenie a pokrývku hlavy. Aj keď vás to v lete pravdepodobne láka siahnuť po čo najkratších kraťasoch, šortkách, šatách a tielku, zvoliť by ste mali skôr voľné vzdušné oblečenie. To vašej pokožke totiž poskytne určitú ochranu a súčasne jej tiež dovolí dýchať. Hlavu pred priamym slnkom chráňte klobúkom, šatkou či šiltovkou.
4. Snažte sa vyhýbať silnému priamemu slnku. Slnko páli najsilnejšie zhruba medzi 10. až 16. hodinou, vtedy by ste sa mali zdržiavať buď v chládku, tieni alebo vo vnútri.
Čo robiť, ak sa u vás objaví reakcia na antibiotiká spôsobená slnkom?
Aj pri tomto probléme platí, že najlepší liek je prevencia. Pokiaľ sa však reakcia na antibiotiká po vystavení slnku objaví, postupujte nasledovne:
- Zabráňte ďalšej expozícii slnečnému žiareniu.
- Ošetrite pokožku vhodnými prípravkami s chladivými účinkami, prípadne antihistaminikami a analgetikami. Pomôžu vám s utlmením symptómov ako svrbenie, pálenie, prípadne bolesť.
- V prípade, že je reakcia závažnejšia, obráťte sa na lekára. Ten vám môže predpísať lieky zmierňujúce príznaky reakcie a urýchľujúce hojenie.
Antibiotiká nie sú jediné lieky, ktoré môžu vyvolať fotosenzitívnu reakciu
Prečítajte si náš článok a zistite, pri akých liekoch by ste si mali dávať pozor na slniečko a jeho hrejivé lúče.
Zdroje použité v článku:
1. BOUCHEZ, C. Sun-Senzitizing Drugs. 2024. [online] [cit. 10-7-2024] Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/sun-sensitizing-drugs
2. Citlivosť na slnečné žiarenie čiže fotosenzitívna reakcia spôsobená liekmi. Oficiálne stránky výrobcu. 2024. [online] [cit. 10-7-2024] Dostupné z: https://www.eucerin.sk/o-kozi/indikacie-test/citlivost-na-slnecne-ziarenie-sposobena-liekmi
3. HERTELOVÁ, M. MUDr. a kol. Fototoxické dermatózy. In: Dermatológia pre prax. 2021. [online] [cit. 10-7-2024] Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/DERMA_2_2021_final%20%E2%80%93%20Hertelova.pdf