Chcete brať betakarotén na krajšie opálenie? Začnite už teraz
Leto je každým dňom bližšie a mnohí sa už určite tešia na horúce počasie a krásne bronzové opálenie. Opaľovanie však so sebou prináša aj určité riziká. Prudké slniečko môže pokožku veľmi rýchlo spáliť a vy miesto krásneho hnedého opálenia skončíte červený ako rak so šúpajúcou sa kožou. Jedným zo spôsobov, ako vašu pokožku na opaľovanie lepšie pripraviť, je užívať betakarotén v dostatočnom predstihu. Betakarotén pomáha chrániť pokožku pred UV žiarením, podporuje jej zdravie, a tým vám dokáže pomôcť dosiahnuť krajšie a zdravšie opálenie. Kedy by ste mali začať brať betakarotén na opaľovanie a ako sa opaľovať bezpečne?
Čo je to betakarotén a prečo je pre vaše telo dôležitý?
Ešte pred tým, ako si povieme viac o účinkoch betakaroténu na opaľovanie, mali by sme si o tejto látke povedať niečo viac. Betakarotén patrí do skupiny karotenoidov, čo sú bežne sa v prírode vyskytujúce pigmenty. Sú charakteristické tým, že riasam, rastlinám a fotosyntetickým baktériám dodávajú krásnu oranžovú, červenú alebo žltú farbu.
Betakarotén sa vám zrejme spája predovšetkým s mrkvou a jej pozitívnymi účinkami na zdravie očí. Niet sa čomu čudovať, betakarotén bol vďaka mrkve objavený a následne po nej aj pomenovaný.
Betakarotén má hneď niekoľko pozitívnych účinkov na ľudský organizmus:
Pomáha v tele vytvárať vitamín A
Pôsobí ako antioxidant a podporuje aj zdravie očí
Napomáha zdravej a krásnej pokožke
Okrem toho je betakarotén veľmi obľúbený aj pre jeho vplyv na krásne opálenie, vďaka čomu ho vo forme rôznych prípravkov a doplnkov užíva nejedna žena či muž pripravujúci sa na leto.
Betakarotén na opaľovanie – ako vlastne funguje?
Hneď na začiatku musíme upozorniť, že betakarotén vám sám o sebe nepomôže urýchliť alebo predĺžiť opálenie – čo si napriek faktom mnohí ľudia stále myslia. Betakarotén pri správnom „postupe“ napomáha vďaka svojim antioxidačným účinkom k zdravšiemu opáleniu. Chráni tak pokožku pred voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré v pokožke vznikajú vplyvom UV žiarenia zo slnka. Voľné kyslíkové radikály sú zodpovedné za zrýchlené starnutie pokožky, vplývajú tiež na vznik vrások a podobne.
Kedy začať užívať betakarotén na krajšie opálenie?
Hovorí sa, že ak sa chcete poriadne pripraviť na leto a „chytanie bronzu“, mali by ste začať brať betakarotén zhruba 10 týždňov pred začatím sezóny. Ide teda o dlhodobejšiu ochranu pokožky pred slniečkom. Vďaka betakaroténu a jeho antioxidačným účinkom bude vaša pokožka o niečo odolnejšia voči škodlivým UV lúčom, a teda aj voči spáleniu – samozrejme, len ak ju budete dostatočne chrániť vhodným opaľovacím prípravkom.
Upozornenie:
Užívanie betakaroténu a jeho účinky na opaľovanie sú len prevenciou a dá sa povedať, že aj prípravou pokožky na leto a slnečné dni. Neznamená to, že ak užívate betakarotén, nemusíte používať ochranné opaľovacie krémy. Prípravky s UV filtrami by mali byť základom letnej starostlivosti o pokožku a jej ochranou pred spálením a poškodením od slniečka.
Zdroje betakaroténu v strave
Keďže je betakarotén prirodzený pigment, určite vás neprekvapí, že ho nájdete v krásne sfarbenej zelenine a ovocí. Betakarotén obsahujú napríklad paradajky, mrkva, pomaranče, červená paprika, marhule, ale tiež taká zelenina, ktorá nie je červená ani oranžová – napríklad špenát či kapusta. Pokiaľ chcete telu dodávať dostatočné množstvo betakaroténu na zdravé opálenie „prirodzenou cestou“, a teda pomocou stravy, mali by ste s jej konzumáciou začať už niekoľko mesiacov pred začiatkom letnej sezóny. Vaša strava by však mala byť pestrá a vyvážená celoročne, aby ste telu dodávali všetky potrebné živiny a vitamíny – a medzi nimi aj betakarotén.
Betakarotén na opaľovanie vo forme doplnkov
Betakarotén môžete telu dodávať aj prostredníctvom doplnkov stravy, ako sú napríklad:
- Plus Lekáreň Betakarotén 10 000 IU,
- Vitar Super Beta Karotén s nechtíkom a sedmokráskou,
- MedPharma Betakarotén 10 000 m.j.,
- EDENPharma Betakarotén Plus,
- NUTRICIUS Betakarotén EXTRA 15 mg,
- MOVit Energy Betakarotén 25 000 IU + Panthenol + Paba Premium
Upozornenie:
Pri nadmernej konzumácii betakaroténu sa objavuje veľmi typický nežiaduci účinok, a to karotenodermia, čiže stav, keď sa pokožka zafarbí do žlto-oranžova. Preto vždy dodržujte stanovené dávkovanie a pokyny pre užívanie doplnku.
Betakarotén ako zložka prípravkov na opaľovanie
Pre svoje ochranné a antioxidačné účinky na pokožku nájdete betakarotén aj v zložení niektorých produktov starostlivosti o pokožku, predovšetkým v opaľovacích a ochranných prípravkoch. Napríklad značka Vichy vytvorila ochranný sprej Capital Soleil, ktorý nielenže chráni pred UVB, UVA a voľnými radikálmi, ale pomáha tiež rozjasniť pokožku a predĺžiť opálenie.
Ako na zdravé opálenie?
Na otázku zdravého opaľovania existuje viacero názorov, pričom odborníci sa dnes už zhodujú na tom, že zdravé opaľovanie neexistuje. Zhnednutie pokožky je totiž obranným a ochranným mechanizmom, ktorým koža bojuje proti nebezpečnému slnečnému žiareniu. Pokiaľ však túžite po opálenej pokožke, mali by ste dodržiavať aspoň niekoľko zásad. Ako dosiahnuť slnkom pobozkanú pokožku a súčasne ju chrániť pred nebezpečným UV žiarením?
- V rámci prevencie siahnite v dostatočnom predstihu po doplnkoch alebo potravinách s betakaroténom.
- Starajte sa o pokožku, vyživujte ju a hydratujte.
- Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu v čase, kedy je slnko najsilnejšie, čiže medzi 11. a 15. hodinou.
- Nepredlžujte neúmerne pobyt na slnku, a to ani v prípade, že použijete prípravok s ochranným faktorom.
- Zainvestujte do kvalitných opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Skvelou voľbou sú napríklad prípravky na opaľovanie z radov dermokozmetiky vyvíjané pod dohľadom dermatológov a iných odborníkov.
- Aplikujte prípravok na opaľovanie zhruba pol hodinu pred pobytom na slnku.
- Opaľovacie krémy či iné prípravky pravidelne reaplikujte, a to predovšetkým ak sa veľmi spotíte alebo ste pri vode a kúpete sa.
- Nezabúdajte pred slniečkom chrániť citlivú pokožku tváre, krk, pery či pokožku hlavy.
- Hydratujte, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Dodržujte pitný režim a vypite denne minimálne 2l vody.
- Po pobyte na slnku nezabudnite pokožku vhodne ošetriť. Pokožku umyte a použite vhodný prípravok po opaľovaní, ktorý jej dodá stratenú vlhkosť a pružnosť.
Viete, ako si vybrať vhodný opaľovací prípravok?
V našom článku sa dočítate, prečo je dôležité vyberať opaľovací krém na základe fototypu vašej pokožky. Ako na to?