Bezlepková desiata pre deti: Pozrite si naše tipy na chutnú a zdravú desiatu bez lepku pre malého i veľkého školáka
Asi žiadny školáčik si nevie predstaviť svoj deň bez chutnej desiaty. Keď sme menší, pripravuje nám ju s láskou mama a keď sme starší, preberieme štafetu rannej prípravy desiaty sami. Menšia, väčšia, slaná, sladká, zdravá – každý má inú preferenciu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že celiatici majú v tomto smere oveľa limitovanejšie možnosti. Opak je však pravdou. Aj celiatik si môže dopriať zdravú a chutnú desiatu bez lepku. Neveríte? Máme pre vás niekoľko tipov a chutných receptov na desiatu pre vášho malého bezlepkáča. Čítajte ďalej.
Prečo je desiata dôležitá?
Nevyhnutnosť desiaty u dospelých ľudí sa líši v závislosti od ich denného režimu – kedy vstávajú, aké rozostupy majú medzi jedlami a na koľko jedál denne sú naučení. U detí je však desiata oveľa dôležitejšia – dodáva im potrebnú energiu. Predovšetkým deti v školskom veku potrebujú počas doobedia dostatok energie na učenie, sústredenie a iné aktivity. Desiata je zdrojom zhruba 5 – 15% dennej energie z prijatej potravy. Pri správnom rozvrhnutí jedál pomôžete vášmu dieťaťu s dostatkom energie a súčasne zabránite tomu, aby zo školy prišlo veľmi vyhladované.
Bezlepková desiata – obložený chlebík je dlhoročná klasika
Klasikou medzi desiatami je obyčajný obložený rožtek či chlebík. Kúsok pečiva potriete maslom, uložíte naň šunku, možno kúsok syra a nejakú tú zeleninku. Aj pri celiakii máte na výber z viacerých druhov pečiva. Niektorí majú v obľube bezlepkový chlieb a pečivo značky Schär, iní zas nedajú dopustiť na doma upečený čerstvý chlebík z bezlepkovej múky.
Skúste si upiecť domáce rožteky bez lepku
My pre vás máme šikovný a rýchly recept na domáce rožteky bez lepku, ktoré bude vašej ratolesti závidieť nejeden spolužiak. Čo všetko budete potrebovať a aký je postup?
Rožteky, žemličky, bagety, toastový chlieb a veľa iných typov pečiva dostanete kúpiť aj v bezlepkovej verzii. Mnohé sú vhodné aj na zapečenie na grile či v toastovači, čo vám dáva ďalšie možnosti na to, ako dieťaťu pripraviť desiatu od výmyslu sveta – a to aj bez gluténu.
Upozornenie:
Nezabudnite, že ak máte doma malého celiatika, no vy sami týmto ochorením netrpíte, je dôležité vyhýbať sa krížovej kontaminácii potravín. Uistite sa, že bezlepkové pečivo a potraviny sú uskladnené zvlášť a nemôže dôjsť k ich kontaktu s lepkom. Odporúča sa tiež používanie iného toastovača a hriankovača na prípravu bezlepkových jedál.
Sladká bezlepková desiata od mamy
Väčšina detí má v obľube sladké jedlá. Samozrejme, že je dôležité, aby malo dieťa zdravú a vyváženú stravu plnú vitamínov – nemôže predsa žiť len na cukre a sladkostiach. Pokiaľ mu ale k desiate zabalíte kúsok poctivého domáceho koláča, určite mu to neublíži. Jedným z najobľúbenejších desiatových múčnikov je bábovka, ktorú je možné pripraviť vcelku jednoducho aj bez lepku. Pozrite si náš recept na bezlepkovú bábovku a ďalšie chutné koláče vhodné na desiatu.
Maková bábovka bez lepku
Bábovka je najväčšia klasika. A verte, že si zamilujete aj makovú bábovku. Je to vydarená obmena obľúbeného koláča, ktorý sa pečie takmer v každej rodine.
Marhuľové bezlepkové koláče s tvarohom
Pripravte si s nami výborné bezlepkové marhuľové koláče s tvarohovou plnkou. Ako základ sme použili domáce bezlepkové lístkové cesto.
Bezlepkový jahodový chlebíček
Bezlepkový jahodový chlebíček môžeme zaradiť medzi jednoduché a rýchle recepty. Zvládne ho skutočne každý a nebude k tomu potrebovať žiadne špeciálne kuchynské náradie.
Bezlepková babka s makom a marcipánom
Bezlepková babka je ideálnym spoločníkom k vašej šálke kávy, skvelou desiatou pre deti alebo ako sladké potešenie na večer.
Máte doma dobrú zásobu bezlepkovej múky? Doplňte si ju z našej ponuky
Zdravá desiata na sladko – vyskúšajte ovocie, müsli a jogurt
Hoci sa u mnohých celiatikov vyvinie aj intolerancia na laktózu, nemusíte sa báť. Vaše dieťa si napriek tomu môže dopriať jogurt či iný mliečny výrobok. Existujú bezlepkovo-bezlaktózové výrobky, ktoré sú dostupné aj v bežných obchodoch s potravinami. Na prípravu chutnej desiaty vám stačí obľúbený jogurt vášho dieťaťa, nejaké to čerstvé ovocie a bezlepkové müsli. Medzi najobľúbenejšie druhy „desiatového“ ovocia patrí napríklad banán, jahody alebo čučoriedky.
S ovocím možno skvele skombinovať aj rôzne kaše plné vlákniny a prospešných živín. Siahnuť môžete po ochutených kašiach, no kúpiť dostanete aj neochutené. Tie potom ľahko prispôsobíte preferenciám vášho dieťaťa.
Upozornenie:
Nezabudnite vždy pozorne skontrolovať zloženie jednotlivých potravín – predovšetkým v prípade, že je dieťa intolerantné na laktózu. Nie všetky bezlepkové produkty sú totiž aj bezlaktózové.
Zdravá desiata plná vitamínov
Väčšina malých detí má k zelenine svojský postoj. Sú detičky, ktoré zeleninu milujú a zjedia ju surovú i tepelne upravenú. Iné deti by sa jej zas oblúkom vyhli. S tým by vám však mohlo pomôcť trošku fantázie. Skúste zeleninu povykrajovať do rôznych tvarov, prípadne vytvoriť zeleninový mini „špíz“. Obľúbené sú napríklad baby mrkvičky, cherry paradajky či uhorka. Zelenina je totiž veľmi dôležitým zdrojom vitamínov a minerálov a mala by tvoriť podstatnú časť jedálnička dieťaťa.
Chutnou a prirodzene bezplepkovou desiatou je tiež čerstvé ovocie. Pripravte ratolesti ovocný šalát z jabĺčka, hrušky, banánu či iného sezónneho ovocia, napríklad mandarínok alebo pomarančov. Ovocie je plné dôležitých vitamínov a navyše chutí sladko, takže spojíte príjemné s užitočným.
Potrebujete inšpiráciu na bezlepkové raňajky?
Žiaden strach. Máme pre vás pár jednoduchých a chutných tipov na sladké i slané raňajky.