Bezlepková diéta: Ktoré zásady je nevyhnutné pri bezlepkovej strave dodržiavať?
S pojmom bezlepková diéta ste sa pravdepodobne už stretli. Čoraz častejšie sa totiž skloňuje nielen v rôznych článkoch a knihách, ale počuť ste ho mohli aj z úst ľudí vo vašom okolí. Je to tak predovšetkým preto, že počet ľudí trpiacich na celiakiu neustále stúpa a jediným účinným spôsobom, ako ju liečiť, je práve bezlepková strava. Zozbierali sme pre vás informácie o tom, kto a kedy by mal bezlepkovú stravu dodržiavať a aké sú jej základné zásady.
Bezlepková strava: Čo je bezlepková diéta a kto by ju (ne)mal dodržiavať?
Mnohí ľudia radi praktizujú rôzne redukčné diéty, prípadne skúšajú modifikovať či obmieňať svoje jedálničky. Pri bezlepkovej diéte si však musíte uvedomiť, že nejde o dočasnú zmenu jedálnička, ale o doživotnú liečbu. Doposiaľ totiž nebol vynájdený ani objavený liek, ktorý by celiakiu účinne liečil.
Okrem celiakie existujú aj ďalšie ochorenia, ktoré sa spájajú s negatívnou reakciou organizmu na lepok. Patrí sem neceliatická gluténová neznášanlivosť, ktorú môžete poznať pod názvom intolerancia na lepok a tiež alergia na lepok. Niekedy môže byť náročné rozlíšiť, ktorý z týchto problémov vás trápi, nakoľko môžu mať veľmi podobné príznaky. Prečo tieto ochorenia ale spomíname v tomto článku? Celiakia, intolerancia aj alergia si vyžadujú úpravu stravy a vylúčenie lepku z jedálnička. Rozdiel je však v tom, že:
- pri celiakii je nevyhnutné, aby ste nekonzumovali potraviny, ktoré lepok obsahujú prirodzene a aby ste sa vyhýbali aj takým, ktoré obsahujú jeho stopy.
- pri alergii na lepok ide v zásade veľmi často o alergiu na pšenicu, prípadne sa môže týkať aj iných bielkovín, ktoré sa v nej nachádzajú. V závislosti od intenzity alergických reakcií sa môže stať, že vám niektoré potraviny s obsahom gluténu (alebo jeho stôp) nebudú vadiť.
- pri celiakii dochádza pri prijatí lepku k zápalovej reakcii v tenkom čreve a následnému poškodeniu jeho sliznice. Pri alergii a intolerancii organizmus síce reaguje na lepok negatívne, ale nedochádza k poškodeniu tkanív. Príznaky alergie a intolerancie sa teda stratia po vysadení lepku a úľavu pocítite takmer ihneď. Kým sa však zahojí črevo poškodené celiakiou, trvá to oveľa dlhšie, preto sa u celiatikov zlepšenie prejavuje pomalšie.
Bezlepková strava pre zdravých ľudí nie je vhodná
Pokiaľ netrpíte ani jedným z vyššie spomenutých ochorení, nemali by ste s bezlepkovou diétou začínať. Ak z jedálnička bezdôvodne vylúčite všetky potraviny s obsahom gluténu, mohla by sa u vás postupne vyvinúť intolerancia na lepok. Telo si totiž odvykne od prijímania a spracovávania lepku. Následne by sa teda mohlo stať, že keby ste po čase znova začali konzumovať potraviny s jeho obsahom, vaše telo by naň reagovalo ako na nebezpečnú látku – a následne by sa spustila imunitná reakcia a príznaky intolerancie.
Zistite viac o celiakii, príčinách jej vzniku a príznakoch
Prečítajte si náš článok o celiakii a jej príznakoch. Zistite, kto má vyššiu šancu, že sa u neho celiakia vyvinie a ktoré príznaky vám napovedia, že ju možno máte.
Aké zásady by ste mali pri bezlepkovej diéte dodržiavať?
Ako každá diéta, aj tá bezlepková má určité zásady, ktorých je potrebné sa držať. Len v tom prípade bude totiž účinná a pomôže vám s regeneráciou a zahojením poškodených tkanív. Ktoré zásady je teda potrebné dodržiavať?
1. Bezlepková strava je liečba – nesnažte sa diétu „obísť“
Pri mnohých diétach existujú pojmy ako „cheatday“ alebo „cheat meal“, ktoré by sme mohli preložiť ako „podvádzací“ deň a „podvádzacie“ jedlo. Ide v zásade o to, že máte v rámci jedálnička povolené zjesť niečo, čo by ste nemali. Pri bezlepkovej strave toto však neplatí. Aby diéta fungovala a bola účinná, je nevyhnutné dodržiavať stravu neustále na 100%. Z krátkodobého hľadiska by vám mohlo byť zle, nakoľko veľmi častými prejavmi celiakie sú práve tráviace ťažkosti. Z dlhodobého hľadiska sa na to však musíte pozrieť tak, že diéta vám pomáha zničiť imunitný zápal v črevách a postupne sa vám vracia stav tenkého čreva do pôvodného stavu. Pokiaľ by ste diétu porušili čo i len jedným malým jedlom, prijatý lepok „nakopne“ zápal a spôsobí zhoršenie stavu.
2. Dôkladne sa informujte o tom, čo môžete jesť pri bezlepkovej diéte
Keď začínate s bezlepkovou stravou, je veľmi dôležité, aby ste si spravili rešerš potravín, ktoré jesť môžete a ktoré nie. Vo všeobecnosti rozdeľujeme potraviny v rámci tejto diéty na 3 skupiny:
Povolené potraviny
Rizikové potraviny
Zakázané potraviny
Ktoré sú povolené potraviny pri bezlepkovej diéte?
Ak sa chytáte za hlavu a rozmýšľate, čo vlastne môžete jesť pri bezlepkovej diéte, pripravili sme pre vás malý súhrn povolených potravín. Hneď ako prvé spomenieme tie najdôležitejšie, a to tie, ktoré prirodzene neobsahujú lepok a mali by tvoriť základ vašej stravy:
- mäso, hydina, vajcia, mliečne výrobky (maslo, syry, jogurty, mlieko)
- ryby a morské plody
- fazuľa, šošovica
- ovocie a zelenina
- ryža
- kukurica
- zemiaky
- orechy a semená (napríklad ľanové), kokos
- amarant, pohánka
- proso, quinoa
- cirok, tapioka
- ovos (pozor musí byť označený ako bezlepkový alebo nekontaminovaný)
- oleje, ocot
- jedlá sóda, prášok do pečiva.1
Upozornenie
Najbezpečnejšie je stravovať sa doma. Dnes však už exitsuje viacero reštaurácií, ktoré ponúkajú aj bezlepkové verzie jedál. Nie vždy sa však na to môžete spoľahnúť. Pokiaľ sú bezlepkové a klasické jedlá varené v jednej kuchyni, môže dôjsť ku kontaminácii. Keď sa teda vyberiete na obed do reštaurácie, nehanbite sa obsluhy spýtať na to, z akých surovín, akým spôsobom a v akom prostredí bolo jedlo pripravované. Pozor si musíte dať aj na použité koreninové zmesi.
Bezlepkové potraviny
Okrem prirodzene bezlepkových potravín existujú potom také, ktoré sú označené ako bezgluténové, alebo gluten free. Tieto potraviny sú vyrobené s ohľadom na špecifiká bezlepkovej diéty a sú pre celiatikov bezpečné. Vždy musia byť označené symbolom preškrtnutého klasu a na ich obale by malo byť uvedené, že sú vhodné pre celiatikov. Do tejto skupiny patria napríklad rôzne druhy bezlepkovej múky, cestoviny, bezgluténový chlieb a rôzne pečivo a dokonca aj sladkosti a slané pochutiny.
Bezlepkové múky:
Bezlepkové cestoviny:
Bezlepkový chlieb a pečivo:
Sladkosti pre celiatikov a iné pochutiny:
Rizikové potraviny
Do tejto skupiny patria potraviny, ktoré môžu, ale aj nemusia byť pre celiatika vhodné. Závisí to vo veľkej miere nielen od toho, z čoho je daná potravina vyrábaná, ale aj akým spôsobom. Je teda veľmi dôležité vždy kontrolovať zloženie potravín, ktoré sa chystáte jesť. Pri niektorých výrobných procesoch môže totiž dôjsť ku kontaminácii potraviny lepkom.
Zakázané potraviny pri bezlepkovej diéte
Pri bezlepkovej diéte sú zakázané všetky potraviny, ktoré obsahujú lepok. Ide predovšetkým o tie, ktoré sú vyrábané z týchto obilnín:
- pšenica,
- raž,
- jačmeň,
- špalda,
- kamut,
- tritikale.
Nevyhnutné je teda vylúčiť z jedálnička všetky potraviny a produkty z týchto obilnín. Najväčšie percento gluténových potravín pokrýva pečivo, cestoviny a kaše. Vhodné nie sú ani potraviny obsahujúce kus kus a bulgur. Pozor však treba dávať aj na rôzne omáčky, dochucovadlá, raňajkové zmesi, strúhanky a podobne.
3. Snažte sa stravovať zdravo a prijímať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov
Pri bezlepkovej strave je veľmi dôležitý zvýšený príjem vitamínov. Je to nielen z toho dôvodu, že pri celiakii dochádza k malabsorpcii živín, ale aj preto, že bezlepková strava býva na tieto zložky o niečo chudobnejšia. Hovoríme predovšetkým o bezlepkových verziách cestovín, pečiva a podobne. Potrebnú dennú dávku, ktorú nie je možné pokryť stravou, môžete telu dodať pomocou výživových doplnkov.
Špeciálnou kapitolou sú potom ešte tí celiatici, ktorí súčasne trpia aj na intoleranciu na laktózu. Pri tejto kombinácii je zvýšené riziko vzniku osteoporózy, nakoľko pri celiakii dochádza mimo iného k zníženému vstrebávaniu vápnika a vitamínu D. Poraďte sa s vaším lekárom, ktorý vám odporučí presne tie vitamíny a doplnky, ktoré vzhľadom na váš zdravotný stav potrebujete.
Použité zdroje v článku:
[1] Sprievodca bezlepkovým životom pre začiatočníkov. Oficiálna stránka výrobcu Schär. [online] [citované dňa 22.2.2023] Dostupné z https://www.schaer.com/sk-sk/a/how-go-gluten-free-beginners
Cestoviny, múky aj sladkosti bez lepku- to všetko nájdete v našej online lekárni
Pozrite si ponuku bezlepkových potravín u nás na eTabletke a pripravte si vaše obľúbené jedlá v bezlepkovej verzii.