Chlamýdie: Ako vyzerá chlamýdiová infekcia a ako sa lieči?
Chlamýdiové infekcie sú v posledných rokoch pomerne častou diagnózou, ktorú si pacienti vypočujú v ambulanciách lekárov. V mnohých prípadoch sú zodpovedné za opakované infekcie dýchacieho traktu, najmä u osôb s oslabenou imunitou, ako aj za nepríjemné intímne problémy u sexuálne aktívnych žien i mužov. Prejavy chlamýdiovej infekcie sa líšia v závislosti od toho, ktorú časť tela táto baktéria napadne. Ako chlamýdiovú infekciu rozoznať a ako sa pristupuje k jej liečbe?
Čo sú to chlamýdie?
Chlamýdie sú mikroskopické, gramnegatívne baktérie s nekompletnou bunkovou stenou, ktoré nemajú vlastný energetický metabolizmus. Z tohto dôvodu fungujú ako tzv. vnútrobunkové parazity – infikujú hostiteľské bunky a z nich získavajú potrebnú energiu vo forme molekúl ATP1.
Chlamýdie napádajú hlavne sliznice urogenitálneho (močovo-pohlavného) traktu a dýchacieho systému, ako i spojivku oka1. Znamená to teda, že môžu napadnúť pohlavné orgány, pľúca aj oči. V hostiteľských bunkách sa už počas prvých 24 hodín začínajú deliť. Približne po 48 – 72 hodinách sa z bunky uvoľnia namnožené chlamýdie, ktoré ďalej infikujú tkanivo okolo. Pôvodné hostiteľské bunky sa rozpadávajú, čo podporuje vznik zápalu2.
Chlamýdie boli prvýkrát objavené už v roku 1907, avšak v tej dobe boli považované za prvoky – „živočíšne“ jednobunkové organizmy. Neskôr sa predpokladalo, že patria medzi vírusy, pretože sú také malé, že bakteriálne filtre, v tej dobe používané na oddelenie vírusov od baktérií, ich nedokázali oddeliť3. Dnes sa už jednoznačne vie, že chlamýdie patria medzi intracelulárne (vnútrobunkové) baktérie.
Sú všetky chlamýdie rovnaké? Aké druhy chlamýdií poznáme?
V rámci jednej čeľade Chlamydiaceae rozlišujeme 4 druhy chlamýdií, ktoré môžu vyvolávať rôzne infekcie u ľudí, ako i zvierat1,3:
- Chlamydia (Chlamydophila) pneumoniae– napáda epitelové bunky sliznice dýchacieho systému.
- Chlamydia trachomatis – infikuje sliznicu oka a urogenitálneho systému. Chlamýdiové infekcie oka sú najčastejšou príčinou tzv. liečiteľnej slepoty, najmä v chudobných krajinách s nízkou úrovňou hygieny.
- Chlamydia psittaci – je primárne zvierací patogén, postihujúci hlavne vtáctvo (papagáje, holuby, hydinu) a vyvolávajú ochorenie ornitózu. Na človeka sa prenáša len ojedinele, najčastejšie kontaminovaným trusom alebo perím. Ch. psittaci je u človeka pôvodcom psitakózy.
- Chlamydia pecorum – vyvoláva infekcie u zvierat, najmä prežúvavcov, ako je dobytok, ovce a kozy. Na človeka sa neprenáša.
Chlamýdiové infekcie dýchacieho systému
Pôvodcom chlamýdiových infekcií dýchacieho systému je najčastejšie druh Chlamydia (Chlamydophila) pneumoniae, ktorý sa šíri kvapôčkovou cestou. K nákaze dochádza vdýchnutím drobných, infikovaných čiastočiek zo sekrétu nosa alebo úst nakazeného, ktorý ich pri kašľaní, kýchaní alebo smrkaní rozptyľuje do vzduchu. Vdýchnuté chlamýdie sa prichytávajú na slizničný epitel dýchacích ciest, množia sa v bunkách a poškodzujú ich.
Infekcie Ch. pneumoniae majú pomerne dlhú inkubačnú dobu – prvé prejavy sa zvyčajne objavujú až 3 – 4 týždne po nakazení. Medzitým sa však infekcia ľahko šíri najmä medzi osobami žijúcimi v jednej domácnosti, na internátoch, v nemocniciach alebo väzniciach4.
Približne 70% nákaz vyvolaných Ch. pneumoniae prebehne asymptomaticky (bez príznakov) alebo len s miernymi príznakmi infekcie horných dýchacích ciest, ako sú2,4:
- Nádcha.
- Upchatý nos a dutiny.
- Bolesť hrdla alebo ucha.
- Kašeľ, ktorý sa v priebehu týždňov zhoršuje.
- Zvýšená teplota alebo horúčka.
U zvyšných 30% sa môžu objaviť vážnejšie prejavy, ako napríklad infekcie dolných dýchacích ciest, najmä bronchitída (zápal priedušiek) alebo pneumónia (zápal pľúc)4. Infekcie Ch. pneumoniae môžu prispievať aj k rozvoju rôznych zápalových ochorení dýchacích ciest, ako je astma či chronická obštrukčná choroba pľúc, ale dokonca i k rakovine pľúc2.
Chlamýdiové infekcie urogenitálneho systému
Chlamýdiové infekcie urogenitálneho systému vyvolané Ch. trachomatis patria celosvetovo medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia, hlavne medzi adolescentmi a mladými vo veku 15 až 24 rokov5. Odhaduje sa, že infekcia Ch. trachomatis je v európskej populácii 4-krát častejšia ako kvapavka (gonorea) a dokonca 30-krát častejšia ako syfilis3.
K nákaze chlamýdiami dochádza pri nechránenom pohlavnom styku, vrátane orálnej alebo análnej formy. Rizikovým faktorom je najmä časté striedanie sexuálnych partnerov a nepoužívanie bariérovej antikoncepcie – kondómov. U žien sa chlamýdie dostávajú do organizmu cez pošvu a krčok maternice, u mužov cez močovú rúru. U oboch pohlaví môže byť vstupnou bránou infekcie aj konečník alebo hrdlo.
Aké komplikácie spôsobujú Chlamýdiové infekcie urogenitálneho systému? Patria sem:
1. Genitálne infekcie
Pohlavne prenosne chlamýdie sú u mužov i žien najčastejšie zodpovedné za rozvoj genitálnych infekcií, ktoré môžu mať rôzne prejavy. U žien sa jedná hlavne o zápaly krčka maternice (cervicitídu) a zápaly močovej rúry (uretritídu) so symptómami ako5:
- Vaginálny diskomfort
- Belavý alebo hnisavý výtok a svrbenie pošvy
- Krvácanie mimo menštruačného cyklu alebo po pohlavnom styku
- Bolesti v podbrušku alebo pri pohlavnom styku
- Pálenie alebo bolesť pri močení
U mužov sa chlamýdiová infekcia zvyčajne objavuje vo forme zápalu močovej rúry (uretritídy) s týmito typickými symptómami5:
- Belavý alebo hnisavý výtok z penisu
- Pálenie alebo bolesť pri močení
- Bolesť semenníkov
Približne u 70% žien a 50% mužov prebieha chlamýdiová infekcia bezpríznakovo (asymptomaticky)5 a vymizne spontánne a bez následkov. V niektorých prípadoch, najmä u mladých žien, však môže neliečená infekcia viesť k závažnejším komplikáciám. Spôsobuje najmä3:
Panvové zápaly
Sprevádzané dlhodobou silnou bolesťou a citlivosťou v oblasti panvy.
Cysty na vajíčkovodoch
Môžu spôsobiť zúženie ich priechodnosti a následné problémy s počatím – sterilitu.
Problémy s tehotenstvom
Zvyšujú riziko mimomaternicového tehotenstva alebo predčasného pôrodu.
Artritídu
Okrem problémov v genitálnej oblasti môže infekcia spôsobiť reaktívny zápal kĺbov.
Treba pamätať i na to, že neliečená tehotná žena môže chlamýdie preniesť počas pôrodu na dieťa, u ktorého môžu spôsobiť zápal spojiviek, hltanu alebo pľúc. Z tohto dôvodu je potrebné sledovať tehotné ženy počas gynekologických prehliadok a včas začať s vhodnou liečbou.
Upozornenie:
U mužov sa chlamýdiová infekcia môže skomplikovať epididymitídou, zápalovým ochorením postihujúcim nadsemenníkov, ktoré sa prejavuje ich bolesťou, opuchom a začervenaním. V ojedinelých prípadoch sa infekcia môže preniesť až na prostatu.
2. Proktitída
U mužov aj žien, ktoré praktizujú análny styk, môže zavedenie chlamýdiovej infekcie do rektálnej oblasti vyvolať proktitídu – zápal sliznice konečníka. Prejavuje sa zvýšenou bolestivosťou v tejto intímnej oblasti, bolestivým nutkaním na stolicu a hnisavo-hlienovým výtokom z konečníka. Hnis a hlien sa môžu objaviť aj v stolici.
3. Lymphogranuloma venereum
Lymphogranuloma venereum je závažné pohlavne prenosné ochorenie, vyvolané invazívnejším sérotypom Ch. trachomatis, ktoré sa vyskytuje hlavne v tropických a subtropických oblastiach Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. V Európe je výskyt pomerne zriedkavý.
Ochorenie sa objavuje najmä u mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi. Spočiatku sa na genitáliách objaví malá vyrážka alebo vriedok, ktorý sa rýchlo zahojí a zmizne. V priebehu nasledujúcich týždňov sa však zápal rozšíri do uzlín v okolí genitálií a konečníka a vznikajú hnisavé ložiská, ktoré sa hoja jazvami. Jazvy sú príčinou rôznych deformácií genitálií a konečníka a výrazne narúšajú ich správne fungovanie1.
Ako zistiť, či sa jedná o chlamýdie?
Diagnostika chlamýdií, či už v dýchacom alebo urogenitálnom trakte, sa realizuje sa základe zhodnotenia klinického stavu pacienta a priamom alebo nepriamom dôkaze mikroorganizmov.
Pri priamej diagnostike chlamýdií sa využíva imunochromatografická metóda alebo metóda polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). Týmito spôsobmi možno potvrdiť najmä akútne formy chlamýdiových infekcií vo vzorkách materiálu odobratého sterom z nosa alebo hrdla (pri podozreniach na infekciu Ch. pneumoniae v dýchacom systéme) a z výterov z vagíny, krčka maternice, močovej rúry alebo konečníka (pri predpokladanej infekcii Ch. trachomatis v urogenitálnom trakte). Výter zo spojivkového vaku je možné vyšetriť len metódou PCR. Nepriama diagnostika sa opiera o dôkaz protilátok zo vzoriek krvi, ktoré sa testujú metódami ELISA alebo immunoblot4,6.
V súčasnosti sú na trhu dostupné aj domáce rýchlotesty na dôkaz chlamýdií (Ch. trachomatis) po výtere z vagíny. Sú určené pre ženy, ktoré často striedajú sexuálnych partnerov alebo plánujú potomstvo. Ak vám vyjde po domácom teste pozitívny výsledok, nesnažte sa liečiť samy, ale čo najskôr navštívte svojho ženského lekára.
Liečba chlamýdiových infekcií
Liekmi prvej voľby pri liečbe chlamýdiových infekcií sú u detí aj dospelých makrolidové antibiotiká (napr. azitromycín). Ako alternatívu možno u dospelých použiť aj tetracyklínové alebo fluorochinolónové ATB. Niekedy sa kombinujú aj antibiotiká z viacerých skupín.
Tip od eTabletky:
Zvyčajná dĺžka liečby je 1 – 2 týždne. Pri chronických infekciách, u pacientov s oslabenou imunitou alebo u osôb starších ako 65 rokov sa môže terapia natiahnuť aj na viac týždňov3. V prípade pohlavných infekcií je potrebné preliečiť vždy aj partnera, hoci nevykazuje žiadne príznaky.
Prevencia chamýdiových infekcií v genitálnej oblasti
Jedinou stopercentnou prevenciou chlamýdiových infekcií v intímnych oblastiach je prísne dodržiavanie pohlavnej abstinencie. Aby ste však minimalizovali riziko nakazenia sa chlamýdiami, je obzvlášť vhodné zapamätať si a dodržiavať vo svojom intímnom živote niekoľko jednoduchých pravidiel:
- Pri pohlavnom styku, obzvlášť pri novom alebo neznámom partnerovi, vždy použite kondóm.
- Obmedzte počet svojich sexuálnych partnerov.
- Pravidelne sa testujte na pohlavne prenosné ochorenia u svojho lekára.
- U žien – vyhýbajte sa agresívnym prípravkom na intímnu hygienu, ktoré znižujú množstvo ,,dobrých“ baktérií, a tým zvyšujú náchylnosť na rôzne infekcie. Zdravú vaginálnu mikroflóru možno podporiť používaním vaginálnych probiotík, ktoré sa užívajú buď perorálne alebo sa vo forme kapsúl zavádzajú do pošvy. Pri už prebiehajúcej infekcii prinesú úľavu od svrbenia a pálenia aj jemné výplachy pošvy. Pomáha tiež umývanie vonkajších pohlavných orgánov roztokmi alebo gélmi s obsahom dezinfekčných látok, kyseliny mliečnej alebo prírodných výťažkov.
Dbáte na bezpečný styk?
Vyberte si z našej ponuky kondómov
Robíte to správne?
Osvojte si správnu hygienu po pohlavnom styku
Máte podozrenie na chlamýdie?
Objednajte si samotest diskrétne
Prevencia chamýdiových infekcií v dýchacích cestách
Pre prevenciu chlamýdiových infekcií v dýchacích cestách platia rovnaké pravidlá ako pre ostatné nákazy prenášané kvapôčkovou infekciou. Sú to:
- Kašlite alebo kýchajte do papierovej vreckovky, ktorú potom vyhodíte, prípadne do horného rukáva alebo lakťovej jamky, ale nie do dlaní.
- Umývajte si ruky teplou vodou a mydlom aspoň po dobu 20 sekúnd alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky.
- Vyhýbajte sa dotykom očí, nosa a úst neumytými rukami.
Zdroje použité v článku:
1. BOŠTÍKOVÁ, V., PRÁŠIL, P., KUČA, K. a BOŠTÍK, P. Aktuální pohled na chlamydiové infekce. Via practica 2017; 14(2)
2. GAUTAM, J. a KRAWIEC, C. Chlamydia Pneumonia. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island(FL): Stat Pearl Publishing; 2023 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560874/
3. JARČUŠKA, P., BALOGOVÁ, L., ŠULEKOVÁ, L. a VOLOŠINOVÁ, D. Infekcie vyvolané chlamýdiami. Via practica 2009; 6(4): 147-152
4. Chlamydia pneumoniae Infection. Centers for Disease Control and Prevention. In: cdc.gov [cit. 3.5.2023]. Dostupné na: https://www.cdc.gov/pneumonia/atypical/cpneumoniae/index.html
5. WHO Guidelines for the Treatment of Chlamydia trachomatis. World Health Organization. In: who. int [cit. 3.5.2023]. Dostupné na: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/246165/9789241549714-eng.pdf;jsessionid=8B13B3197A7765AB5EF014FECB844B17?sequence=1
6. HYBENOVÁ, J. Možnosti laboratórnej diagnostiky chlamýdiových a mykoplazmových infekcií v laboratóriách Alpha Medical. In: unilabs.sk[ cit. 3.5.2023]. Dostupné na: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/moznosti-laboratornej-diagnostiky-chlamydiovych-mykoplazmovych-infekcii-v