Cítite jarnú únavu? Poradíme vám, ako ju zvládnuť
Aj vy patríte k tým, ktorí netrpezlivo čakajú, keď si konečne budú môcť vychutnať kávu v altánku na záhrade alebo sa poprechádzať po rozkvitnutých parkoch? Akonáhle sa však dostavia teplé jarné dni, zrazu ste vyčerpaní, bez energie, často vás pobolieva hlava a do všetkých aktivít sa musíte nútiť. Tento stav organizmu označujeme ako jarnú únavu, ktorou každoročne trpí viac ako 50% populácie. Zistite, čo sa za ňou skrýva a ako si pomôcť.
Čo je to jarná únava?
Vo všeobecnosti predstavuje únava prirodzenú reakciu nášho organizmu na záťaž. Mnoho ľudí si však kladie otázku: Ako jarné obdobie môže spôsobiť únavu? Celá príroda sa zobúdza, tak prečo to my ľudia máme naopak?
Vysvetlenie je jednoduché. Počas jarného obdobia sa náš organizmus vyrovnáva s viacerými zmenami. Patria k nim:
- dlhšia doba slnečného svitu,
- zrýchlenie metabolizmu,
- zvýšenie sérotonínu, dopamínu a melatonínu,
- zvýšená potreba minerálov a vitamínov.
V princípe sa teda na jar prebúdzame rovnako, ako zvyšok prírody. To predstavuje pre náš organizmus istú formu záťaže, ktorá sa môže prejaviť súborom príznakov označovaných ako jarná únava.1
K jarnej únave prispieva aj to, čo sa počas zimy s našim organizmom dialo.Podpísať sa pod ňu preto môže ajzvýšený pobyt v interiéri, zvýšená konzumácia mastných a spracovaných jedál, nedostatok čerstvej zeleniny a ovocia, nedostatok pohybu, nadmerné psychické vypätie, stres a nedostatok spánku.
Ako sa jarná únava prejavuje?
Príznaky jarnej únavy môžu mať fyzický, ale aj psychický charakter. Varujú nás pred rizikom preťaženia organizmu, a preto nie je vhodné brať ich na ľahkú váhu. Spoznať jarnú únavu pritom vôbec nie je ťažké. K hlavným prejavom jarnej únavy patrí:
- únava aj napriek dostatočnému odpočinku,
- pocit nedostatku energie, malátnosť,
- náročné ranné vstávanie,
- problémy so sústredením,
- precitlivenosť na zmeny atmosférického tlaku,
- dočasná strata motivácie, prokrastinácia, odkladanie úloh a aktivít „na neskôr“,
- bolesti hlavy, opakujúce sa migrény,
- pocit straty svalovej sily, svalové tiky,
- pocit úzkosti,
- podráždenosť.
Pozitívnou správou je, že jarná únava má len prechodný ráz a jej príznaky zvyčajne trvajú 1 týždeň až 1 mesiac. Závisí to od toho, ako rýchlo sa náš organizmus adaptuje na zmeny a či mu k adaptácii pomôžeme alebo nie.
Čo pomáha na jarnú únavu?
Spánok
Slniečko
Pohyb
Strava
Ak sa chcete zbaviť jarnej únavy, predovšetkým dbajte na zdravý a kvalitný spánok. Snažte sa spať aspoň 7 hodín denne. Doprajte si každodenný pobyt na čerstvom vzduchu a nevyhýbajte sa slniečku. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že kde nechodí slnko, tam chodí lekár.
Veľmi pozitívne na organizmus vplýva aj aeróbna fyzická aktivita. Mala by trvať aspoň po dobu 30 minút a jej intenzita by mala byť prispôsobená vašej aktuálnej kondícii. Svoje však urobí aj zmena jedálnička. Čo najviac ho odľahčite a zvýšte príjem čerstvej sezónnej zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a fermentovaných potravín.2
Nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim pozostávajúci z čistej vody, minerálok a bylinkových čajov. Vhodný je napríklad zelený čaj, zázvorový čaj, žihľavový čaj alebo čaj z pestreca mariánskeho. Čaje vždy po 14 dňoch striedajte a pred ich konzumáciou sa uistite, že sú pre vás vhodné. Vzpružiť organizmus po zime môže pomôcť aj pitie malého množstva za studena lisovanej 100% šťavy z arónie, čiernych ríbezlí alebo červenej repy.
Jarnú únavu jednoznačne pomáha prekonať aj nastavenie psychiky. Udržujte sa preto v dobrej psychickej kondícii pomocou dychových cvičení či iných relaxačných techník. Pokiaľ u vás jarná únava pretrváva dlhšie ako 1 mesiac, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára. Môžu sa za ňou totiž skrývať aj niektoré ochorenia.
Aké vitamíny a látky je vhodné na jar doplniť?
- Vitamín D
- Vitamíny skupiny B
- Omega 3 mastné kyseliny
- Horčík
- Zinok
- Selén
- Koenzým Q10
Porazte jarnú únavu
Pozrite si celý náš sortiment doplnkov proti únave a cíťte sa opäť plný energie. Balíček vám doručíme s rýchlou dopravou.
Zdroje použité v článku:
1. WASMER ANDREWS, L. 2012. When spring brings you down. Psychology Today, March 28, 2012. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/minding-the-body/201203/when-spring-brings-you-down
2. BOLAND M. 2022. Seasonal depression can happen in spring – here´s why and how to cope. Helthline. January 31, 2022. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/spring-depression#symptoms