Čo je to lepok a ako sa mu vyhnúť? Strašiaka celiatikov dokážete bezpečne nahradiť
Lepok, celiakia, bezlepková strava – tieto pojmy sa čoraz viac objavujú v konverzáciách, článkoch a predovšetkým diagnózach mnohých ľudí. Ešte pár rokov dozadu veľa z nás ani len netušilo, čo to ten lepok je a čo môže jeho konzumácia niektorým ľuďom spôsobiť. Keďže je však ľudí trpiacich na celiakiu dnes viac než v minulosti, je dôležité rozšíriť povedomie o tomto ochorení. Celiakia totiž nie je žiaden výstrelok ani diéta, ktorá je práve v kurze. Ide o ochorenie vyžadujúce si zmenu životného štýlu, pevnú vôľu, disciplínu a 100 percentné dodržiavanie bezlepkovej stravy.
Či už patríte k celiatikom alebo nie, mali by ste vedieť aspoň základné informácie o tom, čo je lepok vlastne zač, kde sa nachádza, čo ľuďom s celiakiou spôsobuje a ako ho možno nahradiť. Pomôže vám to lepšie pochopiť celiatikov vo vašom okolí a možno tiež uľahčiť alebo spríjemniť život vášmu blízkemu na jeho „ceste bez lepku“.
Čo je to lepok?
Lepok (glutén) je súhrnný názov pre bielkoviny glutenín a gliadín nachádzajúce sa v pšenici, raži, jačmeni, tritikale a ďalších obilninách. Lepok pôsobí v potravinách ako spojivo a je jedným z najdôležitejších ukazovateľov kvality múky. Práve lepok dáva cestu jeho typickú lepivú konzistenciu a dodáva mu vlastnosti, vďaka ktorým sa s ním pri pečení dobre pracuje. V zdravom organizme dochádza k spracovaniu lepku bez problémov. Jeho štiepenie sa začína už v ústnej dutine, kde svoju prácu odvedú sliny. Následne pokračuje tráviacou sústavou a telo ho ďalej štiepi a spracováva.
Kde sa lepok nachádza?
Lepok sa nachádza v obilninách, pričom najviac ho obsahuje pšenica – až 80%. Ako iste viete, pšenica je u nás asi najpoužívanejšou obilninou. Pečieme z nej chlieb a pečivo, vyrábame cestoviny a pridávame ju do mnohých jedál. Okrem pšenice však k „lepkovým“ obilninám patria aj ďalšie:
Raž
Špalda
Jačmeň
Ovos
Kamut
Tritikale
Pri celiakii je nevyhnutné vyhýbať sa všetkým týmto obilninám a tiež výrobkom z nich. Pri nákupe potravín a varení musíte byť naozaj opatrný. Lepok totiž neobsahujú len tie potraviny, ktoré sú očividne vyrobené z obilnín. Prekvapilo by vás, koľko rôznych typov produktov obsahuje lepok – buď ako pridanú zložku kvôli spomínaným vlastnostiam, alebo ako prímes v dochucovadlách, farbivách a iných potravinových zložkách.
9 potravín, na ktoré si celiatik musí dávať pozor
Možno by ste to na ne nepovedali, ale obsahujú lepok. Zistite, ako je to s instantnou kávou, sójovou omáčkou či alkoholom.
Čo sa deje v tele celiatika, keď skonzumuje lepok?
Celiakia je trvalá neznášanlivosť lepku. Pokiaľ vám ju raz diagnostikujú, budete s ňou fungovať navždy. Ide totiž o autoimunitné ochorenie, pri ktorom po konzumácii lepku vznikne v tenkom čreve autoimunitný zápal. Laicky povedané – telo celiatika považuje lepok za nebezpečnú, škodlivú látku a snaží sa ju eliminovať za pomoci protilátok. Tie však okrem lepku samotného poškodzujú aj steny tenkého čreva a spôsobujú vyhladenie klkov. To má za následok vznik nepríjemných prejavov celiakie a čo je horšie aj závažného poškodenia čreva.
Pri celiakii dochádza k malabsorpcii živín z potravy. Telu teda postupne začnú chýbať vitamíny, minerálny a iné živiny prijímané stravou. V prípade, že by celiatik nevysadil lepok a pokračoval v jeho konzumácii, môžu sa u neho vyvinúť závažné ťažkosti, ako napríklad anémia, osteoporóza, depresia a dokonca problémy s plodnosťou či opakované potraty.
Čím môžu celiatici nahradiť potraviny s obsahom lepku?
Hlavnou zásadou bezplepkovej diéty je úplné vylúčenie lepku zo stravy. To zahŕňa obilniny, výrobky z nich a samozrejme tiež všetky potraviny s jeho obsahom. Pri bezlepkovej diéte by ste sa mali držať zlatého pravidla celiatikov – kontrolujte zloženie všetkých potravín, ktoré sa chystáte konzumovať, prípadne ich plánujete podávať blízkemu s touto diagnózou.
Väčšinu stravy celiatikov by mali pokrývať potraviny, ktoré sú prirodzene bezlepkové, čiže napríklad:
Zelenina
Ovocie
Mäso
Ryby
Strukoviny
Ryža
Zemiaky
Vajcia
Je tiež nevyhnutné, aby bola strava celiatika vyvážená a zdravá. Pri celiakii totiž dochádza k zhoršeniu absorpcie živín zo stravy. Pečivo, cestoviny, pochutiny a mnoho iných potravín môžete nahradiť ich bezlepkovými verziami. Opäť však dávajte pozor na to, aby boli naozaj bezlepkové. Na obale by ste mali vidieť preškrtnutý klas, čo je medzinárodné označenie pre potraviny bez lepku.
Chcete vedieť viac o bezlepkovej diéte?
Zistite, aké zásady je nevyhnutné dodržiavať pri bezlepkovej strave a na čo by ste si mali dávať pozor.
Vybrali sme pre vás niekoľko obľúbených bezlepkových potravín
Pripravte si chutné pokrmy, upečte chrumkavý domáci chlebík či sladký koláčik s bezlepkovými múkami:
Urobte si zásobu vašich obľúbených bezlepkových cestovín:
Na výber máte aj z veľkého množstva chutného bezlepkového pečiva:
Upozornenie:
Bezlepková strava je určená pre ľudí trpiacich celiakiou, intoleranciou alebo alergiou na lepok. Pokiaľ ste zdravý, nemali by ste lepok zo svojho jedálnička vylučovať, mohli by ste si totiž vyvolať intoleranciu.
Chcete alebo potrebujete vedieť o celiakii viac? Víri vám v hlave množstvo otázok? Potrebujete nazbierať inšpiráciu do kuchyne a objaviť chutné suroviny a recepty na bezlepkové menu? Mysleli sme na vás. Prejdite do nášho bezlepkového sveta a objavte nielen množstvo zaujímavých článkov, rád, ale aj tipov na chutné jedlá a tiež bezlepkové potraviny, ktoré doručíme až k vám domov.