Čo je to osteoartróza? Ako sa lieči?
Osteoartróza je chronické degeneratívne ochorenie a najčastejšie ochorenie kĺbov, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete.Hoci môže poškodiť akýkoľvek kĺb. Najčastejšie však postihuje kĺby na rukách, kolenách, bedrách a chrbtici. Jej výskyt sa zvyšuje s rastúcim vekom a dlhodobou záťažou. Typický prejav ochorenia je bolesť kĺbov a stuhnutosť. Pokiaľ tieto príznaky pociťujete, poďte sa bližšie pozrieť na to, aké má artróza príznaky, ako sa diagnostikuje a lieči.
Čo spôsobuje osteoartrózu?
Aj keď je osteoartróza často označovaná ako choroba opotrebovania kĺbov, okrem degenerácie kĺbnej chrupavky postihuje osteoartróza aj priľahlú kosť, kĺbové púzdro, ako aj okolokĺbne svaly a štruktúry. Spôsobuje zmeny v kosti, poškodenie spojivových tkanív a tiež zápal kĺbovej výstelky. Kĺbová chrupavka sa stenčuje a rozrušuje, čím sa oslabuje ochrana kĺbu. Následne kosť na tento proces reaguje zhusťovaním a tvorbou kostných výbežkov, osteofytov, ktoré ďalej narúšajú pohyblivosť. Postihnutý kĺb sa stáva v dôsledku ochorenia bolestivý, stuhnutý a obmedzujúci pohyblivosť.
Príznaky osteoartrózy
Príznaky artrózy sa často vyvíjajú pomaly a časom sa zhoršujú. Príznaky zahŕňajú:
Bolesť objavujúcu sa najmä po záťaži, neskôr aj v pokoji a počas noci
Stuhnutosť kĺbov – môže byť najvýraznejšia po prebudení alebo po nečinnosti
Strata pružnosti a postupná nemožnosť pohybu v celom rozsahu kĺbu
Pocit praskania pri pohybe kĺbu, opuch spôsobený zápalom
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vývinu osteoartrózy, sú:
- Starnutie: so zvyšujúcim sa vekom dochádza k opotrebovaniu chrupavky
- Pohlavie: ženy majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu osteoartrózy ako muži, najmä počas menopauzy
- Nadváha a obezita: nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie kĺbov, čo môže spôsobiť ich opotrebovanie a vznik osteoartrózy
- Poranenia kĺbov: zranenia, ku ktorým dochádza napríklad pri športovaní alebo pri nehode, môžu zvýšiť riziko osteoartrózy
- Opakované namáhanie kĺbu: opakované nadmerné zaťaženie kĺbu v dôsledku športu alebo práce
- Genetika: osoby s rodinnou anamnézou majú vyššie riziko výskytu tohto ochorenia
- Určité metabolické ochorenia: diabetes mellitus, hemochromatóza1
Upozornenie
Osteoartróza je degeneratívne ochorenie, ktoré sa časom zhoršuje a často vedie k chronickej bolesti. Tá môže u pacienta spôsobiť poruchy spánku alebo dokonca vývin depresie.
Ako sa osteoartróza diagnostikuje a lieči?
Diagnóza je stanovená na podklade opísaných príznakov a vyšetrenia pacienta lekárom. Počas neho lekár skontroluje postihnutý kĺb, opuch, začervenanie a flexibilitu. Okrem toho sa diagnóza potvrdzuje RTG snímkou, prípadne magnetickou rezonanciou.
Liečba osteoartrózy je potom zameraná na zmiernenie bolesti, zlepšenie funkcie kĺbu a spomalenie progresie ochorenia. V terapií sa predovšetkým využívajú:
- paracetamol, ktorý má analgetický účinok a nízky výskyt nežiadúcich gastrointestinálnych účinkov.
- nesteroidné protizápalové lieky, používajúce sa na zníženie bolesti a zápalu, ako je napríklad ibuprofén, dikofenak, aceklofenak alebo naproxén. Znižujú pohybovú aj pokojovú bolesť, avšak majú vyšší výskyt gastrointestinálnych nežiadúcich účinkov.
- intraartikulárna liečba glukokortikoidmi, využívajúca injekčnú aplikáciu liečiva, pričom účinok pretrváva 2 až 4 týždne2.
Ďalej sa v terapii používajú tzv. pomaly pôsobiace lieky na osteoartrózu, ktoré znižujú bolesť a zlepšujú funkciu kĺbu. Nepôsobia priamo protizápalovo a analgeticky, ale pôsobia na úrovni metabolizmu chrupavky. Ich efekt pretrváva aj nejaký čas po ukončení užívania. V spoločnosti sú často označované aj ako kĺbová výživa, konkrétne sú to:
Glukozamínsulfát
Priaznivo ovplyvňuje rovnováhu metabolických dejov prebiehajúcich v chrupavke.
Chondroitínsulfát
Spolu s glukozamínom je základnou stavebnou zložkou kĺbovej chrupavky. Priaznivo ovplyvňuje metabolizmus chondrocytov a podporuje produkciu kyseliny hyalurónovej a kolagénu II.
Kyselina hyalurónová
Svojou viskozitou zlepšuje vlastnosti synoviálnej tekutiny, čo pomáha lepšej mobilite kĺbu a zmierneniu bolesti.
Kyselina hyalurónová sa do kĺbu aplikuje injekčne. V prípade osteoartrózy sa množstvo kyseliny hyalurónovej v synoviálnej tekutine znižuje, čo môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu kĺbov. Injekcie kyseliny hyalurónovej do kĺbov môžu zlepšiť kĺbovú mobilitu a zmierniť bolesť u pacientov s osteoartrózou.3
Ďalšie, nemedikamentózne spôsoby liečby artrózy
Prospešná môže byť aj fyzioterapia. Zahŕňa cvičenia na posilnenie svalov okolo postihnutého kĺbu, zlepšenie pohybu a uvoľnenie bolesti. Tiež sa využíva terapia teplom alebo ľadom na zmiernenie symptómov. Ďalšou možnosťou liečby je diéta. Ak trpí pacient s osteoartrózou nadváhou alebo obezitou, chudnutie zmierňuje zaťaženie kĺbov a pomaly zlepšuje jeho stav.
V pokročilých prípadoch, keď iné metódy liečby nepomáhajú, pristupuje sa k chirurgickému zákroku, ako je napríklad artroskopia alebo výmena kĺbu.
Hoci sa symptómy zvyčajne dajú farmakologicky zvládnuť, poškodenie kĺbov nemožno zvrátiť a nakoniec sa bolesť stáva pre pacienta chronickou. Spomalenie progresie ochorenia, ako aj zlepšenie bolesti a funkcie kĺbov, je možné dosiahnuť prostredníctvom aktívneho a zdravého životného štýlu, a tiež správne nastavenej liečby a skorej diagnostiky ochorenia.
Riešenie pre bolesť kĺbov
Trápi vás bolesť kĺbov? Úľavu možno nájdete v niektorom z našich gélov či mastí s protizápalovými účinkami. Pozrite si našu ponuku a vyberte si cestu bez bolesti.
Zdroje použité v článku:
1. Osteoarthritis. 2021. In:mayoclinic.com [online]. 16.06.2021 [cit. 16.05.2023] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925
2. ŠTEŇO, B., ŠTEŇOVÁ E. a R. BRNKA. Osteoartróza – komplexná konzervatívna liečba. 2008. In: ambulantná terapia, roč.6 (2): 98-102 [online]. 2008 [cit. 16.05.2023] Dostupné z https://www.solen.sk/storage/file/article/ae527a119e3cd2e89ee3f9b7916be184.pdf
3. LUKÁČOVÁ O. a J. LUKÁČ. Farmakologická liečba osteoartrózy In: edukafarm.sk [online]. [cit. 16.05.2023] Dostupné z https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/mediNEWS/02-2014/10.pdf